Facebook Pixel Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Αυτοκτονία για τον ΠΑΟ, έχασε με buzzer beater του Ρούντι!
| 2019-03-28 22:59:00

"Αυτοκτονία" στο ΟΑΚΑ! Απίστευτη ήττα του Παναθηναϊκού με τρελό buzzer beater του Ρούντι

του Βαγγέλη Καράμαλη

Το Τριφύλλι έχασε ένα δικό του ματς (73-74), όχι την πρόκριση.

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να… εκτελεί στη λήξη της αναμέτρησης με ένα τρελό τρίποντο εκτός ισορροπίας και να «κλέβει» τη νίκη με 74-73.

Οι Πράσινοι που έχασαν μετά από έξι σερί νίκες, έχουν πλέον ρεκόρ 15-14, ωστόσο κρατούν ακόμα την πρόκριση στα πλέι οφ στα χέρια τους, καθώς αν νικήσουν την τελευταία αγωνιστική εντός έδρας την Μπουντούτσνοστ, θα είναι στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ που προηγήθηκε μόλις δύο φορές στο ματς (!) στο 0-3 και στο φινάλε, πήρε ένα διπλό που την κρατάει ζωντανή ακόμα και για την δεύτερη θέση.

Ο Παναθηναϊκός με την κλασική αρχική πεντάδα των τελευταίων αγώνων στο παρκέ, δηλαδή τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη, ξεκίνησε αρκετά καλά και παρά το 0-3 με τρίποντο του Κιλπάτρικ ξεσήκωσε το γήπεδο! Μάλιστα, τρέχοντας ένα σερί 10-0 με καλές άμυνες και πόντους στον αιφνιδιασμό, οι Πράσινοι προηγήθηκαν 10-3, ενώ ο Παπαγιάννης με δύο εντυπωσιακά καρφώματα ανέβασε τη διαφορά στο 17-6! Το Τριφύλλι είχε αποκτήσει ψυχολογία και με πόντους του Λάνγκφορντ έφτασε στο 28-14, ενώ το 10λεπτο έκλεισε στο 32-14!

Η Ρεάλ ωστόσο, παρά το τραγικό ξεκίνημά της, όπως συνηθίζει βέβαια τα τελευταία χρόνια στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να αντιδράσει και με δύο σερί τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μείωσε σε 34-20! Ο Παναθηναϊκός είχε «κολλήσει» στο σκορ, ενώ παρουσιάζοντας προβλήματα και στην άμυνα, είδε τους Ισπανούς να «ροκανίζουν» εύκολα και γρήγορα τη διαφορά. Ο Ταβάρες με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 35-26 και υποχρέωσε τον Ρικ Πιτίνο να πάρει τάιμ άουτ και να βάλει τις φωνές στους παίκτες του. Ο Καλάθης με τέσσερις πόντους έδωσε… αέρα στο Τριφύλλι, που προηγήθηκε 40-26 στο 17’, όμως η Ρεάλ απάντησε με τρίποντο του Φερνάντεθ μείωσε σε 44-33, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 45-33!

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα, όμως αγκομαχούσε και η Ρεάλ προσπαθούσε να τον πλησιάσει. Με δίποντο δίποντο του Τέιλορ, 1/2 βολές του Ράντολφ και τρίποντο του Κιλπάτρικ έγινε το 48-39, ενώ ο Γιουλ με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, για το 48-39 στο 22’, ενώ ο ίδιος με τρίποντο πάλι μείωσε σε 50-42 και με λέι άπ σε 50-44. Ο Καλάθης έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων με ένα μακρινό καλάθι, ενώ ο Λάνγκφορντ απαντώντας στο τρίποντο του Ράντολφ που είχε μειώσει για πρώτη φορά στο -5 (54-49) έκανε το 59-49 και… έβαλε φωτιά ξανά στο ΟΑΚΑ! Ωστόσο, η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Γιούστα που έγραψε το 59-53.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τον Λάνγκφορντ, που με τρίποντο έκανε το 62-53, ενώ με νέο τρίποντο ο Τόμας ανέβασε τη διαφορά στο 65-56 στο 33’! Οι Πράσινοι είχαν βρει μομέντουμ και με τον Κιλπάτρικ προηγήθηκαν 67-56, όμως κάπου εκεί υπήρξε «μπλακ άουτ» στην επίθεση. Ο Γιουλ με τρίποντο μείωσε σε 71-63 και παρά το γκολ-φάουλ του Τόμας (71-60) οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 71-69 με καλάθια των Τόμπκινς – Φερνάντεθ και βολές των Καμπάσο και Αγιόν. Εκεί λοιπόν το ματς έγινε… θρίλερ με τον Τόμας να βγάζει την άμυνα, τον Παπαγιάννη να κάνει βήματα, τον Φερνάντεθ να αστοχεί σε τρίποντο και στη συνέχεια τον Καλάθη σε κακή επίθεση να κάνει… αίρμπολ!

Ο Ταβάρες με ½ βολές μείωσε στο -1, όμως ο Λάνγκφορντ με δύσκολο σουτ από μέση απόσταση έκανε το 73-70, ένα λεπτό πριν τη λήξη! Ο Ράντοφλ με ½ μείωσε σε 73-71 και στη συνέχεια ο Ταβάρες στην προσπάθειά του να πάρει το ριμπάουντ έκανε φάουλ στον Παπαγιάννη, που είχε 0/2 όμως ο Καλάθης πήρε το ριμπάουντ, αλλά η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν τραγική και ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της επίθεσης. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ, η Ρεάλ «έφαγε» και τα 22 δευτερόλεπτα και ο Ρούντι με ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο στη λήξη εκτός ισορροπίας, πέταξε την μπάλα, αυτή μπήκε μέσα και ο Παναθηναϊκός έχασε με 73-74!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 19/47 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 17/24 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 τάπες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 11/29 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 16/24 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.