Facebook Pixel Basket League: "Σφαλιάρα" σε Άρη στην Λήμνο, σε τροχιά παραμονής το Ρέθυμνο, ελπίζει σε... θαύμα η Κύμη!
| 2019-04-20 18:57:00

Χαμός στη μάχη της παραμονής, μεγάλη νίκη του Ηφαίστου!

Basket League: Τα κατάφερε ο Ήφαιστος Λήμνου και μπροστά στους φίλους του οι οποίοι προς το τέλος του αγώνα σηκώθηκαν όρθιοι για να αποθεώσουν την ομάδα του Μανωλόπουλου (έβδομη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος), επικράτησε του Άρη με σκορ 73-64.

Οι γηπεδούχοι πήραν πολλές βοήθειες από τον Φρειμάνις που πέτυχε σημαντικά καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους. Στο παιχνίδι πήραν χρόνο συμμετοχής οι νεαροί, Γαρέζος και Μπακέας που καταχειροκροτήθηκαν. Για τον Άρη δεν ήταν διαθέσιμος ο Λευτέρης Μποχωρίδης λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα του αριστερού του ποδιού.

O Ήφαιστος Λήμνου προηγήθηκε με 5-0 και ο Φρειμάνις έκανε το 8-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και πήραν διαφορά 10 πόντων (10-0) ενώ στο 4′ ο Άρης πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τον Φλιώνη (10-2). Το 13-2 έγινε από τον Γκότσερ, ο Χάρις ευστόχησε για τρεις (13-5), όπως και ο Τζόουνς (18-10) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-12.

Ο Κάιζερ “έφερε” τους Θεσσαλονικείς στο -4 (18-14) και ο Άρης πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τζόουνς (18-19, με 0-12 σερί από το σύνολο του Καστρίτη). Ο Μανωλόπουλος “ξεκόλλησε” (20-19) τον Ήφαιστο και ο ΜακΓκι έκανε φοβερό κάρφωμα (25-25). Ο Χάρις διαμόρφωσε το 27-30 και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 31-30 (ξεχώριζαν οι Γκότσερ και Τζόουνς με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Φρειμάνις “έγραψε” το 38-35 και το 41-38 ενώ ο Σταμάτης ήταν ο υπεύθυνος για το 44-38. Ο Μπελ μείωσε σε 44-40 και μετά το 50-40 ο ΜακΓκι πέτυχε δίποντο 50-42. Ο Νταλό κάρφωσε (50-44) και ο Ήφαιστος στο 30′ ήταν στο +8 (52-44).

Το σύνολο του Καστρίτη βρέθηκε στο -6 (54-48), ο Σταμάτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή (54-49) και ο Φρειμάνις έκανε το 59-49 φτάνοντας στους 19 πόντους. Στο 36′ έγινε το 61-52 ενώ ο Τζόουνς “ψαλίδισε” την διαφορά (65-59). Ο Εβανς ήταν ο υπεύθυνος για το 67-59 (στο 38′), ο Σταμάτης ευστόχησε για τρεις (70-59) και οι γηπεδούχοι τελικά επικράτησαν με 73-64.

Δεκάλεπτα: 19-12, 31-30, 52-44, 73-64

HΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16 (1), Εβανς 17, Ουίγκινς 4, Μπράζελτον 3, Φρειμάνις 23 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος, Σταμάτης 8 (2), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Γαρέζος, Μπακέας

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Τολιόπουλος, ΜακΓκι 12, Τζόουνς 13 (2), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης, Χρηστίδης 1, Μπελ 11 (2), Νταλό 10, Κάιζερ 2

Νίκησε και ελπίζει σε... θαύμα η Κύμη

Μία υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη για την παραμονή πανηγύρισε η Κύμη, καθώς επικράτησε με 89-88 του Λαυρίου. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά ο Λαμπ 12” πριν το τέλος αστόχησε και οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς με βολές του Καρινιάουσκας.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι άμυνες ήταν κάκιστες και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να σημειωθούν συνολικά 28 πόντοι (17-11). Η Κύμη στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε με 30-16 έχοντας 6/8 τρίποντα. Το Λαύριο στα τελευταία δευτερόλεπτα έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και μείωσε σε 30-21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στη δεύτερη περίοδο και με ένα εκπληκτικό επί μέρους 16-5 προηγήθηκε με 46-26. Κορυφαίος για την Κύμη ήταν ο Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 19 πόντους με έξι εύστοχα σουτ τριών πόντων. Το Λαύριο αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 51-42.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού συνέχιζε με το πόδι στο γκάζι και κράτησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου διψήφιο προβάδισμα (71-59). Το Λαύριο στην τελευταία περίοδο δήλωσε παρών και πλησίασε ακόμη και στους 5 πόντους με τρίποντο του Λαμπ (87-82).

Με νέο τρίποντο του Λαμπ η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους στο τελευταίο λεπτά του ματς (87-85). Ο Λαμπ, όμως ήταν και ο μοιραίος, καθώς αστόχησε 12” πριν το τέλος και ο Καρινιάουσκας με δύο βολές καθάρισε το ματς (89-85). Στο φινάλε ο Μπιούφορντ σκόραρε για τρεις και έγραψε το τελικό 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88

Ασταμάτητος ο Προμηθέας!

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League έκανε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέτριψε εντός έδρας τον Πανιώνιο με 104-67, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ανέβηκε στο 16-9, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα.

Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος, ο οποίος έχει σωθεί και μαθηματικά, υποχώρησε στο 8-17, δίχως να καταφέρει να φανεί ανταγωνιστικός. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη της, Ντέβιον Μπέρι αλλά και τον Χάρις και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράουν με 29 πόντους, με τον Κατσίβελη να προσθέτει 15 πόντους, 9 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε ο νεαρός Σανδραμάνης, πετυχαίνοντας, μάλιστα, 7 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 27 πόντους.

Άλμα παραμονής από το Ρέθυμνο!

Το Ρέθυμνο είναι με το ένα πόδι πόδι στην Α1 Εθνική και τη νέα χρονιά ύστερα από τη νίκη του με 83-73 κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είναι έτοιμη να κάνει το θαύμα της και παρότι ξεκίνησε τραγικά τη σεζόν, πλέον είναι μια ανάσα από την παραμονή στην κατηγορία.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 8-0 με τον Μπαρτ να σημειώνει τους έξι. Το Περιστέρι απάντησε και με δικό του επί μέρους 8-2 πλησίασε στους 2 πόντους (10-8). Η κρητική ομάδα άντεξε, όμως και ανέβασε ξανά τη διαφορά (20-13).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά τα ηνία του σκορ. Ο Μπαρτ συνέχισε να είναι φανταστικός και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 39-28 υπέρ της.

Το Περιστέρι προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά το Ρέθυμνο είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-53). Στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί κράτησαν τα ηνία και πήραν τη νίκη με 83-73, η οποία τους δίνει προβάδισμα στη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73

Πηγή: ebasket.gr