Facebook Pixel Ξεκίνημα στο ρελαντί από τις ΗΠΑ - Άνετη νίκη επί της Τσεχίας
| 2019-09-01 17:20:00

Ξεκίνημα στο ρελαντί από τις ΗΠΑ - Άνετη νίκη επί της Τσεχίας

Εύκολο 88-67 για τους Αμερικανούς.

Θετικά δείγματα γραφής στην πρεμιέρα των ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί έπαιξαν όσο χρειάστηκε, πάτησαν γκάζι όταν ένιωσαν την απειλή της Τσεχίας και έφτασαν με άνεση στη νίκη με 67-88.

Κορυφαίος της team USA o ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 16 πόντους, με τους Μπαρνς και Γουόκερ να ακολουθούν από κοντά, πετυχαίνοντας από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, για την Τσεχία ξεχώρισε ο Τόμας Σατοράνσκι, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους.

Οι Τσέχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ωστόσο οι Αμερικανοί πάτησαν γκάζι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με 14-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πόποβιτς βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους σκορ 15-28 πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (29-43).

Οι ΗΠΑ σκόραραν με μεγάλη άνεση και διατηρήθηκαν δίχως προβλήματα σε θέση οδηγού μετά από 30 λεπτά αγώνα (48-66). Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της (57-83) και με το παιχνίδι να έχει πλέον κριθεί οι ομάδες κατέβασαν ταχύτητα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 67-88.

Δεκάλεπτα: 14-17, 29-43, 48-66, 67-88

Πηγή: superbasket.gr