Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πέταξε" στην Τουρκία το Περιστέρι - Απίθανη ανατροπή από το -16!
| 2019-10-15 21:33:00

"Πέταξε" στην Τουρκία το Περιστέρι - Απίθανη ανατροπή από το -16!

Τεράστια νίκη επί της Γκαζιαντέπ με 70-64.

Ιδανική πρεμιέρα στην Τουρκία για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε χωρίς τους Μόζες Κίνγκσλεϊ και Γιάννη Αγραβάνη, και παρά το -16 (18-2), στο οποίο βρέθηκε μόλις στο 7'. Το Περιστέρι είχε απαντήσεις, όποτε τις χρειάστηκε, και ξεκίνησε με το δεξί την πορεία του στο BCL. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι με 15 πόντους, ενώ ο Σκούτσι Σμιθ μέτρησε 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Ο Χρήστος Σαλούστρος είχε επίσης γεμάτη παρουσία με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κοψίματα. Για την Γκαζιάντεπ, 16 πόντους πέτυχε ο Ντρου Κρόφορντ.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, το ξεκίνημα ήταν πολύ άσχημο για την ομάδα του Περιστερίου που έμεινε πίσω γρήγορα με 10-0 και είδε τη διαφορά να απογειώνεται (18-2) μόλις στο 7'. Η είσοδος του Σαλούστρου «συμμάζεψε» την κατάσταση και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 25-12 και τον Κρόφορντ να μετρά ήδη 10π. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, οι παίκτες του Ζούρου ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι. Ο Γκρέι, με δύο τρίποντα, κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (35-26), ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 42-36 χάρη σε καλάθι του Σκούτσι Σμιθ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι! Ο Γκρέι έβαλε ακόμη δύο τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του σε σερί 0-10 για το 42-46. Η Γκαζιάντεπ αντέδρασε με δικά της μακρινά σουτ και προσπέρασε (50-49, στο 27'), αλλά Ξανθόπουλος-Σαλούστρος έδωσαν ώθηση στους φιλοξενούμενους για να κλείσουμε με προβάδισμα (52-56) την περίοδο.

Η συγκέντρωση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (55-63) με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Κρόφορντ και Χάγκινς έδωσαν ανάσα στην τουρκική ομάδα με σερί 6-0 τη στιγμή που το Περιστέρι είχε «κολλήσει» επιθετικά. Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε δια χειρός Σκορδίλη ύστερα από 5 «στείρα» λεπτά και το νερό μπήκε στο αυλάκι για τη σπουδαία νίκη που ήρθε με σκορ 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-79

ΠΗΓΗ: sdna.gr