Facebook Pixel Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ επί της Μπαντίρμα
| 2019-11-06 20:45:00

Περίπατος μέσα στην Τουρκία για ΑΕΚ - Τρίτη νίκη με σχεδόν... 20άρα στην Μπαντίρμα!

Εύκολο διπλό (50-68) για την Ένωση.

Την τρίτη της νίκη σε 4 παιχνίδια στο BCL πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας με 50-68 εκτός έδρας επί της Μπαντίρμα.

Αναγνωριστικό χαρακτήρα είχε η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν με τον Γιαννόπουλο με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στην ένωση με 2 πόντους (12-14). Στην συνέχεια οι κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση για το 14-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με τους φιλοξενούμενους να  διευρύνουν την διαφορά τους στους 12 πόντους με ένα επιμέρους 7-11 για το 21-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν ήταν καθόλου καλοί στην επίθεση δίνοντας το δικαίωμα στην ΑΕΚ να σε ακόμα ψηλότερα επίπεδα την διαφορά και πιο συγκεκριμένα στους 16 πόντους για το 37-53 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και με ένα γρήγορο 4-0 μείωσαν στους 12 (41-53), αναγκάζοντας τον τεχνικό της ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ η ένωση αντέδρασε με τους Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ να ανεβάζουν και πάλι την διαφορά στους 18 για το 41-59.

Στην συνέχεια οι κιτρινόμαυροι έμειναν συγκεντρωμένοι στην άμυνα για να έρθει το τελικό 50-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

Πηγή: ebasket.gr