Facebook Pixel Νέα νίκη για Παναθηναϊκό επί της Βαλένθια υπό το βλέμμα του Πιτίνο
| 2019-11-08 23:20:00

Δεν έδιωξε το άγχος ούτε με... Πιτίνο ο Παναθηναϊκός - Ανησύχησε, αλλά νίκησε τη Βαλένθια

του Δημήτρη Σκούφου

Δεύτερη σερί νίκη (91-80) για τους Πράσινους.

Την τέταρτη νίκη του στην Ευρωλίγκα και δεύτερη σερί πήρε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 91-80 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, αν και ανησύχησε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι το Τριφύλλι έφτασε σε ρεκόρ 4-3, ενώ οι Ισπανοί πήγαν στο 1-6.

Οι Πράσινοι είχαν σε τρομερή ημέρα τον ΝτεΣόν Τόμας που τελείωσε το ματς με 19 πόντους, αλλά και τον Νικ Καλάθη που "άγγιξε" το triple-double, έχοντας 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Τζόνσον με 11 πόντους, ενώ ο Νίκος Παππάς έκανε την επανεμφάνισή του σε ευρωπαϊκό ματς και πέτυχε 6 πόντους με δύο τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα πραγματοποίησε ο Λόιντ, ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους.

Highlight της βραδιάς η παρουσία του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού της Εθνικής Ελλάδας, Ρικ Πιτίνο, ο οποίος βραβεύτηκε στο ημίχρονο από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο, και φυσικά αποθεώθηκε από τον κόσμο στο ΟΑΚΑ.

Μετά το αρχικό 0-2 ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε με 9-2 με τους Φριντέτ και Τόμας να έχουν ξεκινήσει... φουριόζοι την αναμέτρηση. Παρόλα αυτά η Βαλένθια πραγματοποίησε κι αυτή με τη σειρά της σερί και μετέτρεψε το 11-5 σε 11-13 με πόντους των Λαμπεϊρί και Λόιντ.

Οι Πράσινοι έδειχναν πάντως να ελέγχουν το ματς και με συνεχόμενους πόντους πήγαν την διαφορά στο +8 (21-13) με τρίποντο του Τζόνσον δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Καλάθης είχε δώσει τη θέση του στον Ράις που οργάνωνε με μεγάλη άνεση, δίνοντας την δυνατότητα στον Πεδουλάκη να αφήσει για αρκετή ώρα στον πάγκο τον αρχηγό του Παναθηναϊκού.

Το 26-18 της περιόδου αποτύπωνε την εικόνα του ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή, αφού οι Πράσινοι ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς, ακόμα και σε αυτούς που "πονούν" όπως τα ριμπάουντ και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, φτάνοντας μέχρι και στο +13 (38-25).

Σε αυτό το διάστημα έκανε την παρουσία του στο παρκέ ο Νίκος Παππάς, που έπαιξε μετά από καιρό σε ευρωπαϊκό ματς και φυσικά γνώρισε την αποθέωση, πετυχαίνοντας μάλιστα και δύο τρίποντα. Ορισμένα, όμως, βεβιασμένα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν να ξεφύγει πολύ το σκορ (45-35) στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος και ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο για τους γηπεδούχους, αφού δέχτηκαν 29 πόντους από την Βαλένθια και φυσικά έκαναν το ματς... ντέρμπι.

Με τον Λόιντ να τα βάζει από παντού η ισπανική ομάδα έφτασε στον πόντο (49-48) και στο 56-55 στη συνέχεια, ενώ 3.20 πριν το τέλος της περιόδου ισοφάρισε σε 59-59 ανησυχώντας το ΟΑΚΑ. Ο Λόιντ έκανε το 61-62 βάζοντας μπροστά την ομάδα του, όμως κάπου εκεί οι Πράσινοι είπαν να... σοβαρευτούν.

Με σερί πόντους των Παπαπέτρου και Φριντέτ το σκορ έγινε 66-62 και 68-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου και αυτό που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός ήταν ένα μικρό ξέσπασμα για να καθαρίσει το ματς.

Συνεχόμενα τρίποντα των Τόμας, Τζόνσον και Ράις ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (79-69), με την Βαλένθια να κάνει την ύστατη προσπάθεια και να μειώνει σε 82-76, όμως ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να γίνει πιο... ντέρμπι το παιχνίδι κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε την τέταρτη νίκη του στην Ευρωλίγκα με το τελικό 91-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 19 (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φριντέτ 12 (1), Καλάθης 13 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 20 (2/7 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εντούρ (0/4 σουτ), Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24/45 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 19 ασίστ, 6 κλεψίματ, 14 λάθη, 3 τάπες.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 18/35 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (23+4), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 τάπες.