Facebook Pixel Sportdog.gr | Έτσι δεν πάει πουθενά! Τραγικός Ολυμπιακός χωρίς Σπανούλη - "Γερή" σφαλιάρα από Ρεάλ
| 2019-12-12 23:46:00

Ήττα στη Μαδρίτη με 93-77.

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης: Αποκαρδιωτική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη, που ηττήθηκε με 93-77 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, δείχνοντας να μην έχουν ενέργεια και δημιουργία μέσα στο παρκέ και παρά το κακό ξεκίνημα της η Ρεάλ, πήρε εύκολα το παιχνίδι.

Τα λάθη πλήγωσαν για ακόμα μια φορά τους Ερυθρόλευκους, με μελανό κομμάτι τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση ενώ η απουσία του Βασίλη Σπανούλη ήταν αρκετά αισθητή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, αλλά ήταν πλέον αργά και γλίτωσε από μια ακόμα πιο βαριά ήττα.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Κόνιαρης, Πάντερ, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ και οι γηπεδούχοι με τους Καμπάσο, Τέιλορ, Ντεκ, Ράντολφ, Ταβάρες.

H Ρεάλ είχε την πρώτη επίθεση στο παιχνίδι με τον Καμπάτσο να αστοχεί από το τρίποντο αλλά στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και ο Ντεκ να κάνει το 2-0. Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-2 με τον Παπανικολάου, όμως στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού πέφτει και η Βασίλισσα πήγαινε από λάθος σε λάθος.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα δεν εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό ξεκίνημα της Ρεάλ και δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο Πάντερ έβαλε προσωρινά μπροστά τους Πειραιώτες μ’ ένα λέιπ απ στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο του Παπανικολάου.

Στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν μόλις δύο πόντους από 1/9 σουτ, και τρία λάθη. Ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε ταίμ άουτ και στην επιστροφή Τέιλορ και Καμπάτσο με δυο σερί τρίποντα έκαναν το 12-4.

Ο Πρίντεζης έβγαζε ενέργεια στο παρκέ και με δυο δικά του καλάθια μείωσε προσωρινά σε 12-8.Η Ρεάλ όμως είχε μπει καλά για το παιχνίδι και Ράντολφ και Καμπάσο έκαναν το 21-10, σκορ πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με την Βασίλισσα να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και τα νούμερα του Ολυμπιακού να είναι αποκαρδιωτικά. Έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση και πολλά λάθη και στις δυο μεριές του γηπέδου κρατούσαν τη Ρεάλ σταθερά στους +10 πόντους.

Ο Φερνάντεθ στο 15’ έκανε το 37-20 και ο Κεμζούρα κάλεσε τάιμ άουτ προκειμένου να σταματήσει το ρυθμό του παιχνιδιού. Με την επιστροφή ο Κάρολ στο αιφνιδιασμό έκανε το 39-20 και ο Ολυμπιακός μετά από αρκετή ώρα κατάφερε να πετύχει καλάθι με τον Βεζένκοφ να κάνει το 39-22.

Ο Μιλουτίνοφ ανέβασε στροφές και με πέντε προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 39-27. Ο Τόμπκινς με δυο βολές έκανε το 41-27, αλλά ο Πρίντεζης μείωσε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου σε 41-30.

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε 10 λάθη και μόνο 2 τρίποντα, με την εικόνα τον Μιλουτίνοφ να δίνει ανάσα με την είσοδο του στην επίθεση των Ερυθρόλευκων. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Καμπάτσο δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Πάντερ ευστόχησε στη μια βολή για το 41-31.

Ο Κόνιαρης με τρίποντο έριξε τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους δέκα, αφού μείωσε σε 43-34. Ράντολοφ και Κοζέρ ανέβασαν ξανά τη Ρεάλ στους 14, κάνοντας το 48-34, ενώ λίγο αργότερα με αριστερό λέι απ ο Καμπάτσο έκανε το 57-36 και το +21!

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε με τη Ρεάλ να δείχνει ασταμάτητη πίσω από τα 6,75 και τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βρει τρόπο να αντιδράσει. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με τη Βασίλισσα στο +24 και στο 72-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός της Ρεάλ συνεχίστηκε αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 32΄να μειώσει στους 20,  79-69, με τους Πολ, Βεζένκοφ και Ρίντ.

Και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός… ξύπνησε και άρχισε να μειώνει, φτάνοντας στο 36’ το σκορ 79-65. Το παιχνίδι όμως είχε στην ουσία κριθεί και ο Ρούντι με δυο τρίποντο ανέβασε αμέσως και πάλι τη διαφορά στο 84-70. Το τελικό 93-77 έγραψε ο Τόμπκινς με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)