Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε τον «εμφύλιο» η Ζενίτ, σε... μπελάδες για την οκτάδα η Χίμκι
| 2020-01-10 21:08:00

Πήρε τον «εμφύλιο» η Ζενίτ, σε... μπελάδες για την οκτάδα η Χίμκι

Έριξε... τη βόμβα στη Euroleague η ουραγός της βαθμολογίας.

Euroleague: Η ουραγός της Euroleague, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, πήρε διπλό στην Μόσχα και έβαλε σε... μπελάδες τη Χίμκι (83-81), που κυνηγάει μια θέση στην οκτάδα.

Απρόσμενο διπλό της Ζενίτ (5-13 ρεκόρ), που βάζει... φωτιά στα σενάρια για την 7η και την 8η θέση. Η Χίμκι, που κυνηγάει μια θέση για τα πλέι οφ, υπέστη μία ήττα που ουδείς περίμενε και πλέον υποχώρησε στο 8-10. Να σημειώσουμε πως στις τελευταίες εννέα αγωνιστικές η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις μετράει ρεκόρ 2-7 και έχει χάσει έδαφος στην «μάχη» που δίνει για τους στόχους της.

Ο Ουίλ Τόμας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (20π., 8ρ.), με τον Ματέους Πονίτκα να είναι ξανά σταθερά καλός (12π., 8ρ.) και τον Όστιν Χόλινς να... μιλά στο φινάλε (15π. και μια μεγάλη άμυνα). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ (30π., 5ρ., 6σσ.), που όμως είχε 7 λάθη και ο Γιάνις Τίμα (17π.).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (15-16), όμως η Χίμκι έδειξε πως δεν έχει επιθετικό ρυθμό, παρά τους γρήγορους 8π. του Αλεξέι Σβεντ στο ξεκίνημα. Το τρίποντο του Άντριου Αλμπισί στο 14' έδωσε το... σύνθημα για τη Ζενίτ (20-29 στο 14'), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην αναμέτρηση σε χρόνο dt (32-32 στο 17' και 37-36 στο 20'). Στο ημίχρονο ο Σβεντ μετρούσε 12 πόντους, με τον Ουίλ Τόμας να έχει 10π.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι έκαναν... θραύση στα ριμπάουντ, ενώ ο Τόμας είχε αποκτήσει επιθετικό ρυθμό. Έτσι, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα «έχτισε» διψήφιες διαφορές (44-54 στο 25' και 48-61 στο 30'). Οι Μοσχοβίτες έμοιαζαν να έχουν «κολλήσει» επιθετικά και... μοιραία τα τρίποντα έγιναν ξανά μονόδρομος. Μόλις ο Σβεντ έβαλε δύο, η Χίμκι με ένα 8-0 σερί γύρισε στο ματς (64-67 στο 35'). Ο Όστινς Χόλινς βγήκε μπροστά στα κρίσιμα, έβαλε 5 πόντους και το σύνολο από την Αγία Πετρούπολη πήρε ξανά το προβάδισμα (68-76 στο 37'), το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους (81-83), με τον Αμερικανό να παίζει και μια σπουδαία άμυνα στο τελευταίο λεπτό.

Τα Δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83

Πηγή: sdna.gr