Facebook Pixel ΑΕΚ - Μπαντίρμα: Ήττα-σοκ για την ΑΕΚ από τη Μπαντίρμα - Χάνεται η πρωτιά - Έμπλεξε σε... περιπέτειες η Ένωση!
| 2020-01-14 20:48:00

Απογοητευτικοί οι Κιτρινόμαυροι, έχασαν με 96-84.

Απρόσμενη ήττα γνώρισε η ΑΕΚ στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» χάνοντας με 96-84 από την Μπαντίρμα και πλέον κινδυνεύει η πρώτη θέση στον όμιλο. Καθοριστικός παράγοντας για την ήττα των κιτρινόμαυρων το φοβερό τρίτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων με επιμέρους 17-27, αλλά και η τεράστια υπεροχή τους στα ριμπάουντ (17-33).

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις δύο ομάδες με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι καυτός και το σκορ να είναι 12-9 στο 5’, με 10 πόντους του γκαρντ της ένωσης. Η ΑΕΚ είχε δυσκολία στο να εμποδίσει την επίθεση των Τούρκων οι οποίοι πέρασαν μπροστά και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (14-21) με τρίποντο του Σμιθ με το δεκάλεπτο να λήγει στον πόντο (20-21) με δύο τρίποντα από Γιαννόπουλο και Ματσιούλις.

Οι κιτρινόμαυροι με νέο τρίποντο του Γιαννόπουλου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήρε το προβάδισα (23-21), με τον Τσάλμερς να κάνει το λέι απ δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα 2 κατοχών. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 6-0 ισοφαρίζοντας σε 27-27 για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ένωση ο Γιαννόπουλος με το τρίτο του τρίποντο (30-27). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλή στην επίθεση βάζοντας δύσκολα στην ένωση για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (42-47).

Στην επανάληψη η ένωση συνέχισε να στηρίζεται πολύ στο μακρινό σουτ και τις ατομικές πρωτοβουλίες μένοντας κοντά στο σκορ με τον Γκίκα με τρίποντο να κάνει το (52-57) στο 25’. Από εκείνη την στιγμή οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και η ΑΕΚ μπλοκαρισμένη, για να κάνουν ένα επιμέρους 7-17 για το 59-74 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ένα πολύ γρήγορο 4-0 της ΑΕΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε την διαφορά στους 11 (63-74), για να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα ο Λάνγκφορντ λίγο αργότερα (67-76. Η ένωση δεν κατάφερε να μειώσει ποτέ κάτω από τους 7 πόντους με την Μπαντίρμα να παίρνει την νίκη με το τελικό 84-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 59-74, 84-96.

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος 11 (3), Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 27 (8/10 δίποντα, 2 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (1), Ρέι 10 (2), Τσάλμερς 8, Χρυσικόπουλος, Γκραντ 7, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Τολιόπουλος.

Μπαντίρμα: Χαζέρ 23 (4 τρίποτνα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάμερ 13 (5 ριμπάουντ), Καλινόσκι 12 (2), Σμιθ 19 (4/5 τρίποντα), Τέρι 13 (11 ριμπάουντ), Χαλταλί 6, Οντσέλ 4, Προύιτ, Σενγκούν 6 (2).

ΠΗΓΗ: ebasket.gr