Facebook Pixel Sportdog.gr | Φρέναρε το "τρένο" της Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ - Διπλό... οκτάδας για τη Βαλένθια στη Χίμκι
| 2020-01-14 21:16:00

ΤΣΣΚΑ - Ρεάλ 60-55 και Χίμκι - Βαλένθια 75-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 60-55

Μια σπουδαία νίκη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη στο ντεμπούτο του Σαντ Ρος, με την οποία ανέβηκε στο 13-6 της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι Ισπανοί έχουν πια ρεκόρ 15-4, με τα θετικά νέα να αφορούν την επιστροφή του Σέρχιο Γιουλ στη δράση.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν άστοχος (6/18 σουτ), έκανε λάθη (7λ.), όμως ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών (19π.), με τον Νταρούν Χίλιαρντ να τον ακολουθεί (14π. με 4/11 σουτ), έχοντας βάλει μάλιστα το σουτ του αγώνα. Για τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Τρέι Τόμπκινς (14π., 6ρ.) και ο Φακούντο Καμπάτσο (11π., 5ρ., 5ασ.). Να σημειώσουμε, πάντως, πως ο Αργεντινός γκαρντ είχε 3/10 τρίποντα και αστόχησε σε μια καθοριστική προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό. Ο Σαντ Ρος στο ντεμπούτο του αγωνίστηκε για 21:56 έχοντας 4 πόντους (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Σε γενικές γραμμές η αστοχία ήταν πρωταγωνίστρια με τους γηπεδούχους να έχουν 38,5% δίποντο και 25% τρίποντο και τους Μαδριλένους να σουτάρουν με 34,5% μέσω από τα 6,75μ. και με 28,1% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Στο ξεκίνημα η «Βασίλισσα» είχε ρυθμό (4-10 στο 5' και 14-21 στο 10'), με τον Τρέι Τόμπκινς να μπαίνει «ζεστός» (7π.) και τον Δημήτρη Ιτούδη να βλέπει την ομάδα του να έχει 3/13 δίποντα. Μάλιστα, ο Μάικ Τζέιμς στην πρώτη περίοδο μετρούσε 2/7 σουτ και 2 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το προβάδισμά τους σε διψήφιο αριθμό, με τον Φελίπε Ρέγιες να φτάνει τους 3.000 πόντους στην Euroleague (16-26 στο 12'). Στο ημίχρονο η Ρεάλ κυριαρχούσε με επιθετικό πλουραλισμό (26-33), με τους Ρώσους να είναι άστοχοι (7/27 εντός πεδιάς με 25% δίποντο και 28% τρίποντο).

Στην επανάληψη τα δεδομένα ήταν εντελώς διαφορετικά. Η ΤΣΣΚΑ έσφιξε στην άμυνά της, ο Σαντ Ρος έβαλε το πρώτο καλάθι του στην Euroleague και με 10-0 σερί οι Μοσχοβίτες επέστρεψαν, κρατώντας τους Ισπανούς χωρίς σκορ για 05:37 (36-33 στο 26'). Στο 30' (43-43) ο Τζέιμς (15π.) και ο Χίλιαρντ (11π.) πρωταγωνιστούσαν για τη ρωσική ομάδα, με τους Τόμπκινς (14π.) και Καμπάτσο (10π.) να ξεχωρίζουν για τη Ρεάλ, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ.

Φυσικά, οι σκληρές άμυνες και η αστοχία των δύο ομάδων ήταν τα στοιχεία που έκαναν εντύπωση, κρατώντας το ματς σε... ιστορικό χαμηλό (51-50 στο 35'). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να κάνουν λάθη και να αστοχούν και στο τελευταίο λεπτό το ματς ήταν στον πόντο (55-54 στο 39'). Ο Τζέιμς αστόχησε στο 9ο τρίποντο που επιχείρησε, αλλά σίδερο βρήκε και ο Καμπάτσο. Με 37'' για το τέλος ο Χίλιαρντ ευστόχησε πίσω από τα 6,75μ. και οι Ρώσοι πήραν... μαξιλαράκι (58-54). Μετά το τάιμ άουτ ο Πάμπλο Λάσο δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση, αφού ο Σέρχιο Γιουλ έκανε ένα λάθος στην τελική ευθεία και η «ομάδα του στρατού» έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (60-55).

Τα Δεκάλεπτα: 14-21, 26-33, 43-43, 60-55

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Χίμκι - Βαλένθια 75-84

Μετά την ήττα - σοκ από την Ζενίτ, οι περισσότεροι περίμεναν πως η Χίμκι θα έβγαζε αντίδραση σε ματς που ήταν «κυκλωμένο» για νίκη. Αυτό δεν έγινε ποτέ πάντως στο παρκέ, αφού η εξαιρετική Βαλένθια άφησε πίσω της το αρνητικό αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό και έφυγε με μεγάλο διπλό από την Ρωσία (84-75), που την ανέβασε στο 9-10 και την κράτησε σταθερά στο παιχνίδι της οκτάδας. Έπεσε στο 8-11 η Χίμκι, που χάνει σταθερά έδαφος στη μάχη για τα πλέι-οφ.

Ξανά μεγάλο ματς από τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο, με 18 πόντους και 100% ευστοχία (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), βοήθησαν σημαντικά οι Άαρον Ντούρνεκαμπ (13 πόντοι) και Αλμπέρτο Αμπάλδε (9 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Πάλεψε ο Αλεξέι Σβεντ (18 πόντοι, 5 ασίστ, 5 ριμπαόυντ), ο οποίος ήταν πάντως αρκετά άστοχος (3/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα).

Η Βαλένθια μπήκε εξαιρετικά στο ματς και εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Ρώσων. Έτσι, οι Σαν Εμετέριο και Ντούρνεκαμπ βοήθησαν την ομάδα τους στο +6 (23-29) που διαμορφώθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Χίμκι σοβαρεύτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνά της. Οι 29 πόντοι της Βαλένθια έγιναν... 15, η παραγωγικότητα των γηπεδούχων έμεινε ίδια και η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Κουρτινάιτις μπροστά στο σκορ (47-44).

Το παιχνίδι ήταν πάντως... ντέρμπι και αυτό φάνηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Βαλένθια ανέβηκε εκ νέου, η Χίμκι έμεινε χαμηλά (15π) και οι Ισπανοί πήραν τα ηνία, έστω και σε οριακό επίπεδο (62-63).

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε σε καθεστώς θρίλερ: Ο εξαιρετικός Σαν Εμετέριο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (75-78, 37') και τα τρία τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Τρεις σερί πόντοι από τον Εντούρ ανέβασαν την διαφορά στους 6 (75-81, 39') και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη για τις «Νυχτερίδες», που επικράτησαν τελικά με +9 (84-75).

Δεκάλεπτα: 23-29, 47-44, 62-63, 75-84