Facebook Pixel Sportdog.gr | Η Ζενίτ πήρε μαζί της τη Μπασκόνια... στον βυθό!
| 2020-01-15 21:40:00

Η Ζενίτ πήρε μαζί της τη Μπασκόνια... στον βυθό!

Οι Ρώσοι νίκησαν με 70-66 τους Βάσκους.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι, βασίστηκε στην αρχική ευστοχία της στο μακρινό σουτ και προηγήθηκε με 10-2. Η Μπασκόνια αντέδρασε μέσα από την άμυνά της και τους πόντους που βρήκε στο transition παιχνίδι, μείωσε σε 17-14 (8’), αλλά δεν ξεπέρασε την επιπολαιότητά της στο εύκολο λάθος. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι υπέπεσε σε δέκα λάθη στο πρώτο ημίχρονο, μέσα από αυτά βρήκε σκορ η Ζενίτ και προηγήθηκε με 23-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Πονίτκα, Άιβερσον να παραμένουν ζεστοί, οι γηπεδούχοι πάτησαν για πρώτη φορά σε διαφορά 12 πόντων (28-16), έπειτα από 90 δευτερόλεπτα στη δεύτερη περίοδο. Εκεί η Μπασκόνια βρήκε δύο μακρινά σουτ, μείωσε σε 28-24, λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών, αλλά η προσπάθεια για ανατροπή δεν είχε συνέχεια. Η Ζενίτ διατήρησε πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς και φρόντισε να ξεφύγει με 39-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου η Μπασκόνια συνδύασε καλή άμυνα και παραγωγή στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 6-12 και μείωσε σε 45-43 έχοντας λύσεις και από τον Στάουσκας. Η Ζενίτ απάντησε και πάλι από κοντινή απόσταση, κυρίως με τον Ουίλ Τόμας, έτσι δεν αμφισβητήθηκε το προβάδισμά της και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 53-49.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαδοχικά λάθη στην τελευταία περίοδο. Παρόλο αυτά η Ζενίτ αξιοποίησε δύο επιθετικά ριμπάουντ κι έκανε απόπειρα να ξεφύγει  στο σκορ (57-49, 31:30). Η Μπασκόνια κρατήθηκε στο παιχνίδι μέσα από δύο μακρινά σουτ των Τζάνινγκ, Χένρι (57-55). Οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν την ανατροπή μέσα από διαδοχικά τρίποντα, είχαν τέσσερα άστοχα στη σειρά αλλά όταν βρήκαν δύο εύστοχα με τους Χένρι, Τζάνινγκ προηγήθηκαν με 61-63 (36:30). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +2 (63-65) με την είσοδο στο τελευταίο δίλεπτο αλλά εκεί, μια προσωπική ενέργεια του Τόμας σε συνδυασμό με ένα σουτ στην εκπνοή του χρόνου από τον Πονίτκα έδωσαν στη Ζενίτ το προβάδισμα (67-65), 44’’ πριν το τέλος. Τι λάθος του Στάουσκας στην κρίσιμη επίθεση της Μπασκόνια σε συνδυασμό με το καλάθι του Αμπρομάιτις (69-65) έγραψαν τον επίλογο του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 53-49, 70-66

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr