Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Ντιζόν: "Λύγισε" στο φινάλε ο Δικέφαλος - "Τζάμπα" ήττα από τη Ντιζόν στο Παλατάκι
| 2020-01-15 21:49:00

"Λύγισε" στο φινάλε ο ΠΑΟΚ - "Τζάμπα" ήττα από τη Ντιζόν στο Παλατάκι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ηττήθηκε με 84-77 σε συναρπαστικό ματς ο Δικέφαλος.

Ο ΠΑΟΚ υπέστη ακόμη μία ήττα στο φετινό Basketball Champions League, καθώς δεν τα κατάφερε εντός έδρας κόντρα στη Ντιζόν (77-84). Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε 77-76 2′ πριν το τέλος, αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχθηκε δύο τρίποντες βόμβες και η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά της γαλλικής ομάδας. Καθοριστικός ο Χόλστον, που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και “κλείδωσε” τη νίκη για τους φιλοξενουμένους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 5-0, αλλά η απάντηση από την Ντιζόν ήταν άμεση και γρήγορα το ματς ήρθε στα ίσια (8-8). Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν σε καλή μέρα έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με συνεχόμενες “βόμβες” προηγήθηκε με 18-15. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 22-15, αλλά το κακό τελευταίο λεπτό στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στους Γάλλους να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (22-21).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (31-30). Η Ντιζόν έφερε τούμπα το παιχνίδι, καθώς πέρασε μπροστά στο σκορ, δίχως όμως να μπορέσει να ξεφύγει (38-40). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η γαλλική ομάδα κράτησε τα ηνία του σκορ (41-44).

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στα αποδυτήρια στο δεύτερο μέρος, καθώς ήταν κάκιστος στα πρώτα λεπτά και δέχθηκε σερί 10-0 και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (41-54). Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε, αντέδρασε και επέστρεψε στο ματς. Ο Δικέφαλος του Βορρά έτρεξε ένα εκπληκτικό επί μέρους σκορ 19-6 και κατάφερε να φέρει στα ίσια το παιχνίδι (60-60) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή, καθώς με ένα μεγάλο τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-70. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 77-76, αλλά έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά και το πλήρωσε, καθώς η Ντιζόν σκόραρε για τρεις και έκανε το 79-77 1,34′ πριν το τέλος. O Xόλστον “σκότωσε” τον Δικέφαλο του Βορρα, καθώς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από τα 9 μέτρα και κλείδωσε τη νίκη για τους Γάλλους (77-82).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ντιζόν πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21. 41-44, 60-60, 77-84

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπράουν 10 (), Σαρικόπουλος 4 (9 ριμπ.), Σόρτερ 10, Σμιθ 17 (3), Ουίγκινς 15, Μπεστ 3 (1), Καραμανώλης, Νόουλς 4, Μαργαρίτης 1, Σχίζας 4, Τσόχλας 9 (3)
Ντιζόν (Λορέν): Χόλστον 8 (8 ασ.), Λελούπ 3 (1), Σόλομον 10 (2), Σουλέιμον 12 (2), Ούλμερ 15 (11 ριμπ.), Κασάνγκ 15 (1), Τζουλιέν 9 (1), Κουλβιέτις 6 (2), Λουμ 6

ΠΗΓΗ: ebasket.gr