Facebook Pixel ΑΕΚ: Μαγική εμφάνιση Ζήση και "μάγκικο" διπλό της ΑΕΚ στο Περιστέρι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-01-25 20:11:00

Μαγική εμφάνιση Ζήση και "μάγκικο" διπλό της ΑΕΚ στο Περιστέρι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλη νίκη της Ένωσης με 77-73.

Την 12η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της basket league πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας με 73-77 επί του Περιστερίου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Ηγετική εμφάνιση από τον Νικο Ζήση, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 5 ασίστ, στην επιστροφή του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους κιτρινόμαυρους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Γιάνκοβιτς μετά από 5 λεπτά αγώνα (7-8). Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα με κάρφωμα του Μορέιρα (11-10) με την ΑΕΚ να κάνει ένα επιμέρους 8-3 και να περνάει μπροστά με 4 (14-18) με βολές του Ματσιούλις. Οι παίκτες του Νίκου Παπνικολόπουλου με 4 συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζήση να διαμορφώνει το 18-20 του δεκαλέπτου.

O ρυθμός του αγώνα έπεσε στην δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, με τον Καράμπελα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με σουτ τριών πόντων (23-23), ενώ λίγο αργότερα ο Μόουζες έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι (26-25). Η ένωση πέρασε και πάλι μπροστά με συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου (27-29), ενώ ο Ζήσης με σουτ τριών πόντων έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (28-34). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι με βολές του Κάζινς (32-34) με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 36-38.

Το ματς συνέχισε να είναι κλειστό και στο δεύτερο μέρος με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τον Ζήση με εύστοχο δίποντο να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (39-43). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αγραβάνη σε 45-45 με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ένωση (45-47). Ο Αργαβάνης με εύστοχο τρίποντο έφερε σε απόσταση βολής την ομάδα του (50-51) με τον Ρογκαβόπουλο να απαντά άμεσα με δικό του σουτ από την περιφέρεια (50-54). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-55 μετά από εύστοχο τρίποντο του Κάζινς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την τέταρτη περίοδο και 5 συνεχόμενους πόντους του Ρέι έχτισε μια διαφορά 6 πόντων (54-60) αναγκάζοντας τον Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. O Γιαννόπουλος με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (57-65), με το Περιστέρι να αντιδρά και με ένα σερί 5-0 να μειώνει στους 3 (62-65) με βολές του Βασιλόπουλου. Ο Χρυσικόπουλος πήγε και πάλι την διαφορά στους 6 με εύστοχο τρίποντο με τον Ζήση να κάνει το 63-70 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 πόντους με συνεχόμενες βολές του Μορέιρα (69-72) όμως έκαναν λάθος στην τελευταία επίθεση, με την ΑΕΚ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 73-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77

ΠΗΓΗ: ebasket.gr