Facebook Pixel Basket League: Νίκη-ανάσα για τη Λάρισα – “Πάτησε” το Περιστέρι και… βλέπει τετράδα το Λαύριο
| 2020-02-01 17:52:00

Νίκη-ανάσα για τη Λάρισα – “Πάτησε” το Περιστέρι και… βλέπει τετράδα το Λαύριο

Λάρισα - Ιωνικός 82-72 και Λαύριο - Περιστέρι 75-61.

Λάρισα – Ιωνικός 82-72

Ο Μπράντον Ρας είχε ρόλο πρωταγωνιστή και η Λάρισα, με πειστική εμφάνιση, νίκησε τον Ιωνικό Νικαίας Affidea (82-72) παίρνοντας ανάσα στη μάχη παραμονής.

Η μάχη της ουράς συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον και η Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου πήρε μια βαθιά ανάσα σε αυτή. Συγκεκριμένα, οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν του Ιωνικού, ανέβηκαν στο 7-11 κι «έριξαν» τους αντιπάλους τους στο 8-10. Στα χέρια της Λάρισας το αβαντάζ στην ισοβαθμία.

Με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ τέλειωσε το παιχνίδι ο Μπράντον Ρας, 15π. προσέθεσε ο Μπίλι Γκάρετ. Για τους Νικαιώτες, από 12 πόντους σημειώσαν οι Λάκι Τζόουνς και Μπράντον Μόμπλεϊ, ενώ 11 με 9 ριμπάουντ είχε ο Άλαν Αρνέτ.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και ξεκίνησαν πολύ δυναμικά με πρωταγωνιστή τον Ρας (9π.) για το 18-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η είσοδος του Κώττα βοήθησε τον Ιωνικό να μείνει κοντά, παρά το γεγονός πως η διαφορά έγινε διψήφια στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 39-32.

O Ρας πήρε το... όπλο του ξανά με την έναρξη του δευτέρου μέρους και ανέβασε κατά πολύ την απόσταση με τη βοήθεια των συμπαικτών του (54-36, στο 25'). Με ένα μπαράζ τριπόντων, οι Νικαιώτες μείωσαν σε 61-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Δυο σουτ του Χίκι, όμως, μεγάλωσαν ξανά την απόσταση (71-54, στο 34') και το υπόλοιπο της αναμέτρησης απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, παρά την τελική προσπάθεια επιστροφής του Ιωνικού, μέχρι το τελικό 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

Λαύριο - Περιστέρι 75-61

Το Λαύριο άρχισε τη σεζόν με στόχο την παραμονή, όμως έχει εδραιωθεί πια στις θέσεις των πλέι οφ και μετά την νίκη του επί του Περιστερίου (75-61) έδειξε πως μπορεί να κοιτάζει... ψηλά.

Μια σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που πλέον «κλειδώνει» τον πρώτο στόχο της, δηλαδή την παραμονή, εδραιώνεται στις θέσεις της οκτάδας και κοιτάζει ακόμα πιο ψηλά. Το Λαύριο ανέβηκε στο 9-9 και δείχνει φέτος πως έχει μια ομάδα που αξίζει να βρίσκεται στα πλέι οφ, ενώ από την άλλη το Περιστέρι, που παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, υποχώρησε στο 11-7, καθώς έμοιαζε να... μένει από ενέργεια.

Για τους νικητές διψήφιοι ήταν οι Ντέβιν Ντέιβις (12π.), Κουέντον Ντεκόζι (10π., 8ρ.) και Τάιρον Άουτλο (11π.), ενώ πολύτιμες βοήθειες στο φινάλε έδωσε και ο Βασίλης Μουράτος (5π., 3ρ., 6ασ.). Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ του Περιστερίου (16π.).

Η πρώτη περίοδος έμοιαζε με μια... μάχη του Κουέντον Ντεκόζι (7π., 3ρ.) με τον Γιανίκ Μορέιρα (7π., 4ρ.), με την κατάσταση να είναι μοιρασμένη (19-19 στο 10'). Στη συνέχεια, ο κόουτς Σερέλης πήρε πράγματα από τους Μαλίκ Ντάιμ - Τάιρον Άουτλο, ενώ το Περιστέρι είχε επιθετικές δυσκολίες και 1/8 τρίποντα. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με ένα μικρό... μαξιλαράκι (37-30 στο 20').

Οι παίκτες του Νίκου Παπαπανικολόπουλου έδειχναν σαν να μην έχουν ενέργεια και το συγκεντρωμένο Λαύριο... χτυπούσε, όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Έτσι, η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (50-39 στο 27') και έφτασε το +15 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (57-42 στο 30'). Με ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι έφερε την... απόσταση σε μονοψήφια επίπεδα (57-49 στο 33'). Ωστόσο, το Λαύριο είχε ξανά τις απαντήσεις. Ένα λέι απ του Βασίλη Μουράτου πήγε το παιχνίδι στους 11π. (62-51 στο 35') και μέχρι το τέλος του αγώνα το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σημαντική νίκη (75-61).

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ: sdna.gr