Facebook Pixel Ήττα Παναθηναϊκού από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι
| 2020-02-05 22:00:00

"Αυτοκτονία" δίχως προηγούμενο για Παναθηναϊκό - Έχασε δικό του ματς στο Βελιγράδι!

του Δημήτρη Σκούφου

Ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73.

Έβαλε τα χέρια του και... έβγαλε τα μάτια του στην "Stark Arena" του Βελιγραδίου ο Παναθηναϊκός, ο οποίος απώλεσε διαφορά 10 πόντων στην τελευταία περίοδο, καταφέρνοντας να ηττηθεί από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους Πράσινους μετά από αυτή με την Βαλένθια, πέφτοντας σε ρεκόρ 13-10 και βλέποντας τους διώκτες του να πλησιάζουν επικίνδυνα.

Πολύ καλός για τους Πράσινους ήταν ο Νίκος Παππάς που αγωνίστηκε μετά από καιρό σε ευρωπαϊκό ματς, έχοντας 10 πόντους, αλλά και οι Τόμας και Παπαγιάννης, παρότι ο πρώτος έχασε το τελευταίο σουτ, με το οποίο θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Από πλευράς Ερυθρού τρομερός ήταν ο Πάντερ με 24 πόντους, αλλά και ο Στράτος Περπέρογλου με 12 πόντους, αλλά και πολλά κρίσιμα καλάθια.

Με αρκετές εκπλήξεις ξεκίνησε στην πεντάδα τον Παναθηναϊκό ο Ρικ Πιτίνο, επιλέγοντας στο αρχικό σχήμα τόσο τον Μπέντιλ δίπλα στον Παπαγιάννη, όσο και τον Νίκο Παππά. Αποτέλεσμα αυτής της επιλογής ήταν η πράσινη άμυνα να είναι "ατσάλινη" και να δώσει από την αρχή τον έλεγχο στους Πράσινους.

Με τον Παπαγιάννη να κάνει θραύση κάτω από τα καλάθια και τους Παππά και Παπαπέτρου να προσφέρουν βοήθειες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 5-13 και πήγε εύκολα σε διψήφιες διαφορές, φτάνοντας να προηγείται με 9-21 με ένα καλάθι του Παπαγιάννη στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Παρότι οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικοί μέχρι εκείνο το σημείο στην άμυνα, είχαν σε κακή μέρα τον Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη, ενώ ήταν παντελώς άστοχοι από την γραμμή του τριπόντου μετρώντας 0/8. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την άνοδο του Ερυθρού Αστέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον γνωστό από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Κέβιν Πάντερ.

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε πάνω του πολλές επιθέσεις και έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σιγά-σιγά, εκμεταλλευόμενοι και τις πολλές άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Από το 14-27 υπέρ του Τριφυλλιού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το σκορ έγινε 35-32 με ένα επιμέρους 21-5 από πλευράς Ερυθρού, που πήγε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια, έχοντας εκτινάξει την ψυχολογία του στα ύψη.

Ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε στην τρίτη περίοδο και με τον Φριντέτ να παίρνει μπρος επιθετικά, πέρασε μπροστά με 41-44 και ξεκίνησε να ανεβάζει σταδιακά την διαφορά, κάνοντας ανάλογη εμφάνιση με αυτή της πρώτης περιόδου.

Οι Πράσινοι έπαιζαν και πάλι άμυνα, είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, σκοράροντας πιο εύκολα και έφτασαν στο +12 (41-53) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν λίγο την διαφορά στο 46-57 με την συμπλήρωση 30 λεπτών. Κι όμως... Όσοι νόμιζαν ότι ο Παναθηναϊκός είχε το ματς στο τσεπάκι του ήταν γελασμένοι.

Το Τριφύλλι συνέχισε σε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 55-65, 6,12'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβγαλαν και νέους πρωταγωνιστές πέραν του Πάντερ και συγκεκριμένα τους Περπέρογλου και Στίματς, οι οποίοι πέτυχαν κρίσιμους πόντους και βοήθησαν στο να γυρίσει το ματς.

Με τρεις σερί ποντους του τελευταίου το σκορ έγινε 68-65 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα και 70-67 με τον Πάντερ στη συνέχεια. Ο Τόμας με τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70, ο Περπέρογλου με μια βολή έκανε το 71-70, όμως ο Καλάθης με απίστευτο καλάθι έκανε το 71-72 και πήρε και το φάουλ, διαμορφώνοντας το 71-73.

Παρόλα αυτά, ο Πάντερ πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 74-73 και εν συνεχεία το σκορ έγινε με βολές 76-73. Ο Τόμας έχασε τρίποντο στην τελευταία επίθεση και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, με τον Πάντερ να σκοράρει και δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 78-73 για τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν (0/9 σουτ), Περπέρογλου 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς,  Μπαρόν 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκισατ 2, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 5 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ότζο 8 (7 ριμπάουντ), Στίματς 9 (4 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/4 τρίποντα), Ράις 4 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Καλάθης 9 (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεντίλ (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).