Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα: Νέα "αυτοκτονία" και τώρα... τρέχει για την οκτάδα!
| 2020-02-21 23:21:00

Γιατί ρε Παναθηναϊκέ; - Νέα "αυτοκτονία" μέσα στο ΟΑΚΑ και τώρα... τρέχει για την οκτάδα!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 92-81.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11 πόντους κόντρα στη Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο "κατέρρευσε", πέτυχε μόλις 12 πόντους και γνώρισε την ήττα με 92-81 στο ΟΑΚΑ.

Οι Πράσινοι έπεσαν στο 14-11 μετά από 25 αγωνιστικές στη Euroleague. "Πατούν" ακόμα σταθερά στην έκτη θέση της βαθμολογίας και απέχουν τρεις νίκες από τις ομάδες που συμπληρώνουν την οκτάδα. Παρ' όλα αυτά, έχουν πλέον μπει σε περιπέτειες, καθώς ακολουθεί πρόγραμμα-φωτιά. Τη Δευτέρα (24/2) παίζουν στην έδρα της Ρεάλ, εν συνεχεία αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και υποδέχονται την ΤΣΣΚΑ.

Σε ατομικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός είχε ως κορυφαίο τον Παπαγιάννη με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, Τον ακολούθησε ο Φριντέτ με 13 πόντους, ενώ Παπαπέτρου πρόσθεσε 12. Ο Καλάθης είχε 10 πόντους με 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Μπέντιλ σημείωσε 9 πόντους.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με καλή άμυνα και πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-2, όμως η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να απαντήσει και να ισοφαρίσει άμεσα (6-6). Ο Καλάθης ανέλαβε ρόλο… μαέστρου και μοίρασε εξαιρετικά την μπάλα, με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να επωφελούνται κατά κύριο λόγο, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην επίθεση. Με τρίποντο του Φριντέτ οι Πράσινοι ξέφυγαν με 5 (16-11), αλλά η Μπαρτσελόνα είχε και πάλι την απάντηση. Με επιμέρους σκορ 9-4 οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 20-20, προτού ο Παππάς σκοράρει για τρεις και δώσει προβάδισμα (23-20) στον Παναθηναϊκό στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με κορυφαίο τον Παπαπέτρου (10 πόντοι στο πρώτο μέρος). Οι Πράσινοι πήραν διαφορά 6 πόντων (26-20) με τρίποντο του Τόμας και κατόρθωσαν να κρατήσουν τη διαφορά σε ανάλογα επίπεδα μέχρι το ημίχρονο.  Οι Τόμιτς, Χίγκινς και Ντιλέινι «κουβάλησαν» επιθετικά την Μπαρτσελόνα, βγάζοντας αντίδραση κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός ξέφευγε. Πέντε αναπάντητοι πόντοι από Ντιλέινι και Τόμιτς έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (40-38), όμως ο Παπαπέτρου είχε την απάντηση και με 5 δικούς του σερί πόντους έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με +7 (45-38).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν ακόμα καλύτερο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρήκε έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μπέντιλ. Ο Αφρικανός φόργουορντ είχε 7 πόντους και μία ασίστ στα πρώτα λεπτά, όντας ο κύριος λόγος που οι Πράσινοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (59-48). Η αφύπνιση του Μίροτιτς βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να τρέξει σερί 7-0 και να μειώσει σε 59-55. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και εξασφάλισε εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (67-57), όμως μια σειρά από κακές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση είχαν ως αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να «ροκανίσει» ξανά τη διαφορά και να μειώσει στους 2 (69-67) με καλάθι του Αμπρίνες στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Όλα πήγαν στραβά στο τελευταίο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ με 70-69 στο πρώτο λεπτό. Παρά το γεγονός ότι αντέδρασε με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, περνώντας μπροστά με 74-70, δέχθηκε δύο τρίποντα από Ντιλέινι και Αμπρίνες, με αποτέλεσμα να βρεθεί ξανά πίσω με 74-76. Οι Ντέιβις και Μίροτιτς έκαναν μεγάλη ζημιά στα τελευταία λεπτά, την ώρα που οι Πράσινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία και «χάρισαν» καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ. Περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, το τρίποντο του Μίροτιτς αποτέλεσε «μαχαιριά», κάνοντας το 78-88 και τελικά η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 92-81, με την τέταρτη περίοδο να κλείνει με επιμέρους σκορ 25-12 υπέρ της.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φρεντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).