Facebook Pixel Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις: Απίστευτο "χαρακίρι" του Ολυμπιακού! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-01 22:39:00

Απίστευτο "χαρακίρι" του Ολυμπιακού - Τραγικός στο φινάλε, χάρισε τη νίκη στη Ζαλγκίρις! (ΒΙΝΤΕΟ)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις: Με ήττα μπήκε στη νέα Euroleague ο Ολυμπιακός, που πέταξε στα... σκουπίδια προβάδισμα 11 πόντων και έχασε από τη Ζαλγκίρις με 68-67!

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 58-47 υπέρ τους, όμως σκόραραν μόλις 9 πόντους στο δεκάλεπτο. Ακόμα κι έτσι, θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη εάν δεν έχαναν το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, το οποίο πήρε ο Γιοκουμπάιτις, κέρδισε φάουλ από τον Πρίντεζη κι έβαλε 2/2 βολές για να διαμορφώσει το τελικό 68-67.

Στην τελευταία επίθεση, με μόλις 3,5" να απομένουν, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πρόλαβαν καν να σουτάρουν, με την μπάλα να μένει στα χέρια του Σλούκα!

Ο Μάρτιν ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και εξαιρετικές άμυνες, όπως και ο Τζένκινς που έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι. Ο Σπανούλης είχε 9 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Σλούκας σκόραρε 6 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Για τη Ζαλγκίρις, ο Γκριγκόνις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ο Λοβέρν πρόσθεσε 13 με κρίσιμα καλάθια, ενώ ο Γιοκουμπάιτις πέτυχε 12 πόντους και... σκότωσε τους Πειραιώτες στο φινάλε.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τον Χάρισον σε μεγάλα κέφια, καθώς ο Αμερικανός ξεκίνησε με 8 γρήγορους πόντους, δίνοντας στους Πειραιώτες προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα του Ολυμπιακού και τα πολλά λάθη του (6) στην πρώτη περίοδο. Οι Λιθουανοί βρέθηκαν πίσω με 10-3, αλλά με πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Γιοκουμπάιτις έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-15 για να προηγηθούν αρχικά με 12-18 και εν συνεχεία με 15-23, προτού ο Σλούκας σκοράρει buzzer beater τρίποντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου για το 18-23.

Η είσοδος των Τζένκινς, ΜακΚίσικ και Μάρτιν έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό, ο οποίος βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του στη δεύτερη περίοδο. Ένα τρίποντο του Τζένκινς έφερε τη διαφορά στους 2 (25-27), ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Πρίντεζης, που σκόραρε 4 αναπάντητους πόντους για το 29-29. Το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού μετά την πρώτη περίοδο ήρθε στο 17' με δύο βολές του ΜακΚίσικ (33-31). Ο Γουόκαπ απάντησε με τρίποντο (33-34), αλλά δύο καλάθια των Βεζένκοφ και Μάρτιν μετά από επιθετικά ριμπάουντ έφεραν το 37-34, που ήταν το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Κοντά στο σκορ έμειναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Το +5 που πήρε ο Ολυμπιακός (39-34) δεν κράτησε πολύ, με τη Ζαλγκίρις να αντιδρά και να ισοφαρίζει άμεσα σε 41-41 με γκολ-φάουλ του Λοβέρν. Σε εκείνο το σημείο, οι Βεζένκοφ και Σλούκας πήραν μπρος και βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει. Οι δύο πρώτος πήρε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα, εκμεταλλευόμενος τις εκπληκτικές δημιουργίες του τρίτου. Ο Σλούκας πέτυχε τρίποντο από τη γωνία (44-41) και εν συνεχεία έβγαλε τις ασίστ για κάρφωμα του Μάρτιν (46-41), τρίποντο του Βεζένκοφ (49-41) και γκολ-φάουλ του ίδιου, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 11-0 για το 52-41. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 58-47.

Η Ζαλγκίρις μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με 5 αναπάντητους πόντους των Γκριγκόνις και Μιλάκνις, που μείωσαν άμεσα σε 58-52. Το φινάλε ήταν τραγικό για τον Ολυμπιακό, που έβλεπε τους Λιθουανούς να ροκανίζουν τη διαφορά και αδυνατούσε να σκοράρει, αστοχώντας σε συνεχόμενα ελεύθερα σουτ. Ο Λοβέρν έκανε το παιχνίδι... θρίλερ με 1/2 βολές και εύστοχο δίποντο μειώνοντας σε 62-60 στο 36'. Ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά στο σκορ και είδε τον Σπανούλη να πετυχαίνει ένα πάρα πολύ κρίσιμο γκολ-φάουλ, με λιγότερο από δύο λεπτά για το φινάλε, κάνοντας το σκορ 67-63. Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι των Πειραιωτών. Ο Γουόκαπ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 67-66 και εν συνεχεία οι Σπανούλης, Γιοκουμπάιτις και Σλούκας βρήκαν σίδερο σε διαδοχικές επιθέσεις. Στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις ο Γκριγκόνις πήρε ένα τραβηγμένο σουτ κι έκανε airball, αλλά ο Γιοκουμπάιτις όχι μόνο μάζεψε το ριμπάουντ αλλά κέρδισε και φάουλ από τον Πρίντεζη στα 3,5" για το τέλος. Με 2/2 βολές ο νεαρός άσος έκανε το 67-68 και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Σλούκας δεν πρόλαβε καν να σουτάρει!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ντιφάλα, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σλούκας 6 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (1/1 δίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκάβιτσους 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2/3 τρίποντα), Γκέμπεν 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Λοβέρν 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 30ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη)