Facebook Pixel Νίκησε στο ντέρμπι με ΤΣΣΚΑ η Μπαρτσελόνα του Καλάθη - "Θρίλερ" και νίκη για Βαλένθια
| 2020-10-02 00:17:00

Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-66

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, πατώντας τέρμα το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-66 στη Βαρκελώνη και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Αμπρίνες, Μίροτιτς και Ντέιβις.  Ο πρώτος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο δεύτερος πρόσθεσε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο τρίτος μέτρησε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Θετικός κι ο Νικ Καλάθης με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ κι 7 ασίστ σε 24 λεπτά. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέιμς είχε 13 πόντους, αλλά κι 6 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66.

Βαλένθια – Βιλερμπάν 65-63

Αν και τα χρειάστηκε, η Βαλένθια μπήκε με το… δεξί στη νέα Euroleague. Οι Ισπανοί επικράτησαν πολύ δύσκολα εντός έδρας της Βιλερμπάν με 65-63, έπειτα από ένα κακό παιχνίδι, όπου τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο είχαν οι άμυνες.

Οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το “διπλό” από την Ισπανία, αλλά ο Νουα αστόχησε στο τελευταίο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φολ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-33, 50-47, 65-63.

Πηγή: ebasket.gr