Facebook Pixel Μπούργος - ΑΕΚ: Απογοήτευση η ΑΕΚ - Έχασε το τρόπαιο από Μπούργος - Ήττα με κάτω τα χέρια στον τελικό του ΟΑΚΑ
| 2020-10-04 21:41:00

του Δημήτρη Σκούφου

Μπούργος - ΑΕΚ: Την ήττα με 85-74 από την ισπανική ομάδα γνώρισε η Ένωση στον τελικό του BCL στο ΟΑΚΑ κι έτσι δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τον δεύτερο τίτλο της στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου... εμφανίστηκε στο παρκέ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με +10, όμως στην συνέχεια η Μπούργος ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε να προηγείται ακόμα και με +20, για να φτάσει τελικά στη νίκη με 85-74 και στην κατάκτηση του τροπαίου.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Ταϊρίς Ράις με 17 πόντους, με τον Λάνγκφορντ να έχει 11, ενώ από τους νικητές που είχαν το απίστευτο 17/35 τρίποντα, πρωταγωνιστές ήταν οι ΜακΦάντεν με 18 πόντους και Ομάρ Κουκ με 15.

Φουριόζα μπήκε στο παιχνίδι η Ένωση και κατάφερε από το ξεκίνημα να πάρει μια καλή διαφορά που έφτασε στα επίπεδα των 10 πόντων (14-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Σε αυτό το διάστημα οι Κιτρινόμαυροι έβγαζαν ενέργεια και σκόραραν από μέση και μακρινή απόσταση, έχοντας υποχρεώσει την Μπούργος σε πολλά άστοχα σουτ.

Αυτό όμως άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, αφού η ισπανική ομάδα άρχισε να "βομβαρδίζει" από την γραμμή των 6.75μ. έχοντας σε τρομερή βραδιά τους ΜακΦάντεν και Κουκ και πραγματοποιώντας ένα τρομερό επιμέρους σκορ 35-12, δεν έκανε απλά την ανατροπή, αλλά πήγε και με διαφορά 13 πόντων (49-36) στα αποδυτήρια.

Οι Ισπανοί συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας ως... καμικάζι και με φοβερή ενέργεια σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ. Η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, σουτάροντας συνεχώς στο σίδερο κι έτσι το σκορ έφτασε κάποια στιγμή και στο 68-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση έψαχνε ένα θαύμα, αλλά τελικά δεν το βρήκε. Με πρωτεργάτη τον Ράις πάλεψε για να επιστρέψει στο ματς, μείωσε μέχρι το -11 (83-72), όμως δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω κι έτσι η Μπούργος έφτασε στη νίκη με 85-74 και φυσικά στην κατάκτηση του τροπαίου του BCL μέσα στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πεναρόγια): Μπενίτε 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουκ 15 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σάλβο 12 (2)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράις 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλότερ 8 (4/4 δίποντα), Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 5 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπούργος: 14/26 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 6/11 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 8/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη