Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: ΕΛΙΩΣΕ τη Φενέρ με τρομακτικό Νέντοβιτς ο ΠΑΟ - Τα έβαζε όλα ο Σέρβος - Νίκη... οκτάδας!
| 2020-10-22 22:42:00

ΕΛΙΩΣΕ τη Φενέρ με τρομακτικό Νέντοβιτς ο ΠΑΟ - Τα έβαζε όλα ο Σέρβος - Νίκη... οκτάδας!

του Δημήτρη Σκούφου

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση και έχοντας έναν Νέντοβιτς σε... οργιώδη βραδιά ο Παναθηναϊκός νίκησε με 82-68 τη Φενέρ στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του και πρώτη εντός έδρας στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Πράσινοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δεν έπετρεψαν στη Φενέρ να ελπίζει σοβαρά για τη νίκη, την οποία πήραν έχοντας τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει βραδιά καριέρας με το Τριφύλλι, "γράφοντας" 28 πόντους με 2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση και του Σάικς που είχε 11 πόντους, ενώ στο αποψινό ματς φάνηκε να "ξυπνάει" και ο Ουάιτ, που πέτυχε 7 πόντους σε αρκετά κρίσιμα σημεία του αγώνα. Γενικά ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι με εμφανίσεις σαν την σημερινή, μπορεί να ελπίζει σε οκτάδα, παρότι ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς.

Από πλευράς Φενέρ ο Λορέντζο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, με τον Ντουβερίογλου να προσθέτει άλλους 15.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να... μασήσουν σίδερα, και τα κατάφεραν.

Παίζοντας τρομερή άμυνα με πρωτεργάτη τον εκπληκτικό Σαντ-Ρος, οι Πράσινοι "έπνιξαν" την Φενέρ στις επιθέσεις της και την περιόρισαν σημαντικά, την ώρα που στην επίθεση σκόραραν με τον "ζεστό" Φόστερ, αλλά με τον ακόμα πιο καυτό απόψε, Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Σέρβος με δικό του τρίποντο έκανε το 10-5 στο 6' και στη συνέχεια με λέι απ το 12-5, με τον Σάικς να πετυχαίνει κι αυτός τρίποντο κάνοντας το 15-7. Η Φενέρ προσπάθησε να επανέλθει με ένα μικρό σερί 0-4, κάνοντας το 15-11, με τον Ντουβερίογλου να κάνει την μεγαλύτερη ζημιά μέσα στην ρακέτα του Παναθηναϊκού.

Σάικς και Νέντοβιτς με buzzer beater έβγαλαν αντίδραση για το Τριφύλλι, που τελείωσε την περίοδο μπροστά με 22-13 παίρνοντας άριστα, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Στην δεύτερη περίοδο μπήκε στην "εξίσωση" και ο Όγκουστ, που σκόραρε κρίσιμα καλάθια, με τον Νέντοβιτς να συνεχίζει δίνοντας διψήφια διαφορά στον Παναθηναϊκό (26-15).

Με Έντι και Ντε Κολό να σκοράρουν η τουρκική ομάδα έκανε ένα μικρό ντεμαράζ και μείωσε σε 27-23, όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έχασαν το μυαλό τους, καθώς ο προπονητής τους, Ιγκόρ Κοκόσκοβ δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές (και μία ο πάγκος), όντας έξαλλος με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, σύμφωνα με τον κανονισμό.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε συγκεντρωμένος και ανέβασε και πάλι την διαφορά στο 37-26, με τον Μποχωρίδη να προσφέρει σε σκοράρισμα και δημιουργία και την Φενέρ να μειώνει απλά σε 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μπράουν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το σκορ 37-33, με την Φενέρ να μπαίνει αποφασισμένη για να γυρίσει το ματς και σταδιακά, αφού μείωσε, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 με τον Ντουβερίογλου στο 4ο λεπτό της τρίτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση ο Νέντοβιτς και ο Ουάιτ και έδωσαν ξανά ένα μικρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (48-43), την ώρα που ο Σάικς άρχισε να... παίρνει το όπλο του και με δύο σερί τρίποντα πήγε τους Πράσινους στο +9 (54-45), δίνοντας τεράστια ανάσα.

Το παιχνίδι πήγε ξανά στους 4 πόντους διαφορά (54-50), αλλά ο Μποχωρίδης με γκολ-φάουλ έκανε το 57-50, ο Μαχμούτογλου μείωσε σε 57-53, όμως ο Ουάιτ που έδειχνε να... ξυπνάει, έκανε με δικό του τρίποντο το 60-53. Ο Μαχμούτογλου απάντησε και πάλι με σουτ από τα 6.75μ, αλλά ο Όγκουστ είχε κι αυτός απάντηση, διαμορφώνοντας το 62-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με νέο τρίποντο του απίθανου Νέντοβιτς, που έκανε το 65-56, με τον Σέρβο να κάνει "όργια" και να πετυχαίνει και νέο δίποντο για το 67-59, προτού η Φενέρ μειώσει σε 67-62 με τον Έντι. Ο Νέντοβιτς το είχε πάρει προσωπικά και με νέο τρίποντο έκανε το 70-62, δείχνοντας ότι αυτό το ματς δεν μπορούσε να το χάσει ο Παναθηναϊκός.

Η Φενέρ προσπάθησε και μείωσε σε 72-66, όμως ο Παπαγιάννης και εν συνεχεία και πάλι ο Νέντοβιτς σκόραραν με κάρφωμα και τρίποντο για να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +11 (77-66), περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν, ο Νέντοβιτς συνέχισε να σκοράρει από μακριά κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 82-68, την πρώτη του για φέτος στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/33 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.