Facebook Pixel Μπάγερν - Ολυμπιακός: Ήττα με 74-68 για τους Πειραιώτες (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-23 23:21:00

Τα έκανε... θάλασσα στο φινάλε ο Ολυμπιακός - Ήττα από Μπάγερν, τον "διέλυσε" ο Μπόλντγουιν! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Μπάγερν - Ολυμπιακός: Μετά από τρεις σερί νίκες στη Euroleague, o Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μπάγερν, από την οποία έφυγε ηττημένος με 74-68.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν πολύ άσχημο δεύτερο ημίχρονο επιθετικά, πληρώνοντας την αστοχία τους στα τρίποντα (6/28) και τα συνολικά 15 λάθη που έκαναν στο παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κορυφαίος του αγώνα ήταν ο πρώην άσος των Πειραιωτών, Γουέιντ Μπόλντγουιν, που έκανε μεγάλη ζημιά με 18 πόντους και πολλά κρίσιμα καλάθια στο φινάλε.

Για τον Ολυμπιακός ξεχώρισαν οι Παπανικολάου (13π.), Τζένκινς (12π. με εξαιρετικές άμυνες) και ΜακΚίσικ (11π.)

Οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 3-2 στη Euroleague, ενώ την ερχόμενη Παρασκευή (30/12) υποδέχονται την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο παρά το αρκετά απερίσκεπτο επιθετικό παιχνίδι του. Χαρακτηριστικό για το πόσους πόντους χάρισε ο Ολυμπιακός στη Μπάγερν είναι το γεγονός ότι ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 10 λάθη, τα περισσότερα εκ των οποίων κατέληξαν σε αιφνιαδιασμούς και εύκολα καλάθια για τους Γερμανούς. Παρ' όλα αυτά, ο πλουραλισμός των Πειραιωτών στο σκοράρισμα και η συνέπειά τους στην άμυνα στο παιχνίδι "5 εναντίον 5" δεν επέτρεψαν στη Μπάγερν να ξεφύγει.

Ο Τζέντοβιτς ξεκίνησε "ζεστός" για τη Μπάγερν, πετυχαίνοντας 6 από τους 10 πρώτους πόντους της, ενώ για τους Ερυθρόλευκους σκόραραν κατά σειρά οι Πρίντεζης, Σλούκας, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ (10-10). Δύο σερί τρίποντα της Μπάγερν την έφεραν στο +6 (16-10), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με πρωταγωνιστή τον Σλούκα, ο οποίος πήρε πάνω την... μπαγκέτα σε δημιουργία και σκοράρισμα, βοηθώντας τους Πειραιώτες να μείνουν κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-18 υπέρ της Μπάγερν.

Ο Τζένκινς μείωσε στον πόντο με τρίποντο (22-21), όμως η Μπάγερν έτρεξε σερί 9-1, με τον Λούτσιτς κατά κύριο λόγο να εκμεταλλεύεται τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού (31-22). Άμεση ήταν η αντίδραση της ομάδας του Μπαρτζώκα, που βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της στην άμυνα, είδε τους Τζένκινς και Βεζένκοφ να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο έκαστος και με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε σε 33-32. Ωστόσο, το τελείωμα του ημιχρόνου δεν ήταν ιδανικό για τον Ολυμπιακό, καθώς σκόραρε μόνο με δύο βολές του Σπανούλη και έμεινε πίσω με 39-34.

Ο ΜακΚίσικ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος. Με πέντε σερί πόντους του Αμερικανού και δύο του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα σε 41-41. Ο Παπανικολάου μπήκε στην επιθετική εξίσωση του Ολυμπιακού και τον "κουβάλησε" στο σκοράρισμα, με τη συμβολή των ΜακΚίσικ και Πρίντεζη. Το αντίπαλον δέος, ο Λούτσιτς, είχε επίσης πάρει... φωτιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (49-49). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει τη μια κακή επιλογή μετά την άλλη και σκόραρε μόλις 4 πόντους μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου. Αντιθέτως, οι Βαυαροί είδαν τον Μπόλντγουιν να ζεσταίνεται και να τελαιπωρεί την ερυθρόλευκη άμυνα με συνεχείς πόντους, ενώ ο Ρέινολντς έκανε ζημιά στη ρακέτα. Κάπως έτσι η Μπάγερν μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +8 (61-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, ενώ... έσπασε και τα καλάθια, έχοντας πολύ άσχημα ποσοτά ευστοχίας. Η Μπάγερν έδωσε την μπάλα στον "καυτό" Μπόλντγουιν, ο οποίος πήγε σε πολλές προσωπικές ενέργειες, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια στο ένας εναντίον ενός. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-55) και συνέχισε το κρεσέντο του, με γκολ-φάουλ που έκανε το 68-57. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του ΜακΚίσικ έριξε τη διαφορά (70-65), αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Τζένκινς μείωσε σε 72-68, όμως στην επόμενη κατοχή ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε "τραβηγμένο" τρίποντο στον αιφνιδιασμό και ο Μπόλντγουιν "καθάρισε" το παιχνίδι με 2/2 βολές για το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4, Μπάλντουιν 18 (5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τσίπσερ 6 (1), Τζόνσον, Σίσκο 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντόσεβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/7 σουτ), Σπανούλης 2 (0/5 σουτ), Σλούκας 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 7/9 βολές), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 12 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Έλις 5, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/43 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 22/27 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη