Facebook Pixel Μόνος του κέρδισε τον Κολοσσό ο Μαυροκεφαλίδης!
| 2020-10-24 20:20:00

Μόνος του κέρδισε τον Κολοσσό ο Μαυροκεφαλίδης! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μία περίοδος ήταν αρκετή για το Περιστέρι, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό του και να μπει ιδανικά στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 84-81 του μαχητικότατου Κολοσσού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 1η αγωνιστική, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-10 έγραψαν το 69-54, το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι» στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Κολοσσού στον... επίλογο του αγώνα.

Έχοντας βρει ρυθμό από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 24΄΄ για τη λήξη σε 82-81, αλλά η ψυχραιμία του Πέτεγουεϊ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (84-81), γλίτωσε το Περιστέρι από το... έμφραγμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.