| 2020-10-29 21:22:00

Διπλό με ανατροπή για Ζαλγκίρις - Εύκολα τη Βαλένθια η ΤΣΣΚΑ

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Ευρωλίγκα οι Ζαλγκίρις και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, απέναντι σε Βιλερμπάν και Βαλένθια, αντίστοιχα.

Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-83

Άλλη μια νίκη κατάφερε να πάει η Ζαλγκίρς Κάουνας επικρατώντας με 74-83 επί της Βιλερμπάν στην Γαλλία. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ ήταν για σχεδόν τρία δεκάλεπτα πίσω ακόμα και με διψήφιες διαφορές, ωστόσο έκανε την αντεπίθεση της στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας στην νίκη. Με αυτή την νίκη οι Λιθουανοί παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-1, ενώ η γαλλική ομάδα παραμένει χωρίς νίκη στην διοργάνωση.

Κάθε άλλο παρά επηρεασμένη από την απραξία των τελευταίων εβδομάδων μπήκε στην αναμέτρηση η γαλλική ομάδα τρέχοντας ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με τους Λοβέρν και Ουόκαπ, ωστόσο δεν κατάφεραν να αναχαιτίσουν τους Γάλλους με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μετά την συμπλήρωση 6 λεπτών (15-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν διψήφια διαφορά στο τελευταίο λεπτό και το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-13.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και τα κατάφεραν με συνεχόμενους πόντους του Γκέμπεν τρέχοντας ένα επιμέρους 10-3 για το (26-23). Η αντίδραση των παικτών του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν άμεση και με συνεχόμενα τρίποντα πήραν και πάλι διψήφια διαφορά (41-29). Τα πράγματα δεν άλλαξαν μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα +9 (50-41).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα έχοντας δυσκολία στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους με τον Λεκαβίτσιους στο 26’  (56-51), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση μίας κατοχής μετά από συνεχόμενους πόντους του Γκριγκόνις (60-57).

Γιανκούνας και Λοβέρν έφεραν μετά από πάρα πολύ ώρα μπροστά στο σκορ του Λιθουανούς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (60-61). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι και τους γηπεδούχους να περνάνε και πάλι μπροστά με τον Λάιτι (62-61). Οι Λιθουανοί απάντησαν με τρίποντο του Γκριγκόνις και καλάθι του Ρούμπιτ παίρνοντας αέρα 4 πόντων (62-66), για να απαντήσει η Βιλερμπάν με ένα 5-0 (67-66).

Στην συνέχεια ο Λούκας Λεκαβίτσιους πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι απάντησαν μειώνοντας στο καλάθι με τρίποντο του Γιαμπουσελε (70-72) με τον Γριγκόνις να απαντά άμεσα. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ παρέμεινε ψύχραιμη στο φινάλε φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 74-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 50-41, 60-57, 74-83

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βαλένθια 84-75

Την τρίτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η ΤΣΣΚΑ, επικρατώντας με 84-75 επί της Βαλένθια στην Μόσχα. Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για ην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς πήρε διψήφια διαφορά, με τις «νυχτερίδες» να προσπαθούν ανεπιτυχώς να κάνουν την ανατροπή στην συνέχεια, για να γνωρίσουν την δεύτερη ήττα τους στην διοργάνωση.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία ομάδα να μην μπορεί να χτίσει μια διαφορά και τα ηνία του αγώνα να αλλάζουν διαρκώς χέρια. Αμφότερες οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο επιχείρησαν να βάλουν την μπάλα στο ζωγραφιστό, με τον Σενγκέλια για την ΤΣΣΚΑ (6π) και τους Λαμπεϊρί και Κάλινιτς για τους Ισπανούς. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (17-16).

Στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε άρδην με την ρωσική ομάδα να τρέχει πολύ γρήγορα ένα σερί 8-0 για να φέρει την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (25-16). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους από Πραντίγια και και Πρέπελιτς έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (30-30) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τους Μιλουτίνοφ και Τζέιμς να είναι αιχμή του δόρατος στην επίθεση για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά 9 πόντων (44-35).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν κάπως την διαφορά με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς και καλάθι του Μαρίνκοβιτς (50-44) με τον Χίλιαρντ να απαντάει άμεσα με εύστοχο τρίποντο. Οι Ισπανοί κατάφεραν να ψαλιδίσουν και άλλο την διαφορά για το 62-58 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι να αποδείξουν ότι είναι τα αφεντικά του αγώνα και με συνεχόμενα τρίποντα των Αντόνοφ και Κλάιμπερν πήγαν και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (71-60). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τις λύσεις στην επίθεση φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 44-35, 62-58, 84-75

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τζέιμς 17 (5/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χίλιαρντ 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χάκετ 9 (3), Αντόνοφ 3 (1), Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 11 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια 10 (4/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 3 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Κουρμπάνοφ 2

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Πρέπελιτς 7 (1/5 τρίποντα), Πραντίγια 7 (1), Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βαν Ρόσομ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τόμπι 6 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 15 (5/5 δίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βίβες 3 (1), Γουίλιαμς 2, Χέρμανσον 2

Πηγή: ebasket.gr