Facebook Pixel Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου: Γύρισε από την... κόλαση του -15 - Νίκη με απίθανο Ζαν-Σαρλ ο Ολυμπιακός πριν την "διαβολοβδομάδα"!
| 2020-11-12 22:47:00

του Δημήτρη Σκούφου

Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου: Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 75-71 επί της Άλμπα, παρότι στο πρώτο ήταν κάκιστος, έχοντας βρεθει πίσω στο σκορ μέχρι και 15 πόντους.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν σε... άλλο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και επέτρεψαν στην Άλμπα να κάνει ό,τι θέλει έχοντας σταθερά διψήφιες διαφορές και 11 πόντους... αβάτζο εν όψει του δεύτερου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, έκανε επιμέρους σκορ 27-9 και αποκατέστησε την τάξη, με τους Γερμανούς να προσπαθούν, αλλά τελικά να μην αποφεύγουν την ήττα.

Τρομερή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό έκανε ο Ζαν Σαρλ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τους ΜακΚίσικ με 14 πόντους και Βεζένκοβ με 11 πόντους.

Το χειρότερο φετινό του ημίχρονο και ένα από τα χειρότερα στην ιστορία του πραγματοποίησε απόψε απέναντι στην Άλμπα ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στο ματς σαν... υπνωτισμένοι, έχασαν από νωρίς το μυαλό τους με βεβιασμένες επιλογές, άστοχα σουτ και πολλά λάθη και επέτρεψαν στην γερμανική ομάδα να μοιάζει με τους... Λέικερς!

Η Άλμπα έκανε τα βασικά και τα έκανε καλά, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, που όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε, καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Το 3-7 έγινε 3-11 και στη συνέχεια 5-15, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, να μην βγάζουν ούτε μία σωστή συνεργασία και να αμύνονται με τα... μάτια σε πολλές περιπτώσεις.

Ο Γκιφάι που ήταν ο πρωταγωνιστής επιθετικά της Άλμπα έκανε το 7-20 λίγο πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα buzzer beater του Τίεμαν το σκορ έγινε 10-22. Η επιθετική επίδοση του Ολυμπιακού τα λέει όλα, με τους Πειραιώτες να προσπαθούν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου να βγάλουν αντίδραση, αλλά να μην μπορούν.

Κάποια καλάθια των ΜακΚίσικ και Χαραλαμπόπουλου κράτησαν όσο είναι δυνατόν τον Ολυμπιακό μέσα στο ματς, καθώς η Άλμπα ανέβαζε συνεχώς την διαφορά, φτάνοντας στο 18-32 και στο 20-35 στο 18', για να μειώσουν Πρίντεζης κα Βεζένκοβ στο τέλος για το 24-35 του ημιχρόνου.

Ένας άλλος Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο ΣΕΦ στο τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους σκορ 27-9 υπέρ των Πειραιωτών τα λέει όλα! Ο Σλούκας έκανε γρήγορα το 26-35 στο ξεκίνημα και στη συνέχεια οι ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ έδωσαν το έναυσμα και με δύο back to back καρφώματα έκαναν το σκορ 30-37.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε και δυνατή άμυνα και με τον ΜακΚίσικ να δημιουργεί, εκτός από το να σκοράρει, το σκορ έγινε 32-37 και με βολές Σλούκα και Ζαν Σαρλ 35-37.  Η Άλμπα έβγαλε μια αντίδραση και έκανε το 35-39, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει με τρίποντο, αλλά τον Τίεμαν να γράφει το 38-41 και τον Λο το 40-44.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 11-0, με δύο τρίποντα του Σπανούλη, ένα του Παπανικολάου και ένα δίποντο του Ζαν Σαρλ, πήγαν την διαφορά στο +7 (51-44), στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς και μείωσαν σε 53-52, όμως σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός... αγρίεψε και με ένα σερί 13-2 έφτασε να προηγείται με +12 (66-54) καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Σε αυτό το διάστημα Ζαν Σαρλ, Σλούκας, ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ έβγαλαν εξαιρετικές επιθέσεις και άνοιξαν το δρόμο για το "ροζ" φύλλο, που τελικά ήρθε με σκορ 75-71, λίγες μέρες πριν την διαβολοβδομάδα, όπου ο Ολυμπιακός θα παίξει με Μπαρτσελόνα και Βιλερμπάν εκτός έδρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/34 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/13 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη