Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές: Νέα ήττα για το Τριφύλλι με 80-77 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-13 22:52:00

Έσπασε τον "ζυγό" του ΟΑΚΑ η Εφές - Νέα ήττα εντός έδρας ο ΠΑΟ - Μαχητής αλλά... δεν φτάνει! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές: Στο ίδιο έργο θεατής βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έμεινε κοντά στο σκορ με την Αναντολού Εφές για 30 λεπτά, αλλά ένα κακό διάστημα στην τελευταία περιόδο του αγώνα τον καταδίκασε στη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα του στη Euroleague με 80-77.

Τους Πράσινους "σκότωσε" ο Βασίλιε Μίτσιτς, που έκανε επικό παιχνίδι με 33 πόντους, αφού η άμυνα του Τριφυλλιού δεν βρήκε ποτέ "αντίδοτο" απέναντί του.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα έβαλε τέλος σε μια δυσμενή παράδοση για την ίδια, επικρατώντας του Παναθηναϊκού μετά από 10 σερί ήττες στο ΟΑΚΑ!

Όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός έδειξε μαχητικό πνεύμα και διάθεση μέχρι τέλους, αλλά φανέρωσε πως κάτι του λείπει από άποψη ποιότητας προκειμένου να βρει επιθετικές λύσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά των αγώνων, ειδικά από τη στιγμή που έλειπε ο Νέντοβιτς. Στο σημερινό παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, επιχείρησε αντεπίθεση και κυνήγησε την ισοφάριση μέχρι τέλους, αλλά το σουτ του Παπαπέτρου από το κέντρο στο τελευταίο δευτερόλεπτο δεν βρήκε στόχο.

Στα θετικά για τον Παναθηναϊκό συμπεριλαμβάνεται το εξαιρετικό ντεμπούτο του Σέλβιν Μακ με 18 πόντους (3/4 τρίποντα), ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους. Πολύ καλός ο Παπαπέτρου, που πέτυχε 12 πόντους, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η διαρκής άνοδος του Άαρον Ουάιτ, που σημείωσε 11 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα υποχώρησε στο 2-4 στη Euroleague και στις 17 Νοέμβρη δοκιμάζεται στη Βαλένθια.

Το παιχνίδι

Οι Παπαγιάννης, Παπαπέτρου και Φόστερ μπήκαν "ζεστοί" στο παρκέ, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα, με τον Μίτσιτς να είναι το αντίπαλον δέος, παίρνοντας πάνω τις περισσότερες προσπάθειες της Εφές στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7 στο τέσσερα πρώτα λεπτά, μέχρι που ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 7-2 και ξέφυγε με 14-9 χάρη σε τρίποντο του Σαντ-Ρος. Η ενεργοποίηση των Σιμόν και Πλάις στην επίθεση βοήθησε τους Τούρκους να βγάλουν αντίδραση και να φτάσουν στην ισοφάριση (18-18) με δικό τους επιμέρους 9-4. Ο Παπαπέτρου έδωσε συνέχεια στο επιθετικό του κρεσέντο, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Μήτογλου, ενώ από την απέναντι πλευρά ο Μίτσιτς παρέμεινε "ζεστός", με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-21).

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα τη δεύτερη περίοδο, καθώς με δύο διαδοχικά τρίποντα από Μήτογλου και Μακ (το πρώτο του καλάθι με την πράσινη φανέλα) ξέφυγαν με 27-21. Με όπλο την καλή του άμυνα και την υπεροχή στα ριμπάουντ (20-11 στο πρώτο ημίχρονο με 7-0 στα επιθετικά), οι Πράσινοι διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, ενώ με καλάθη του Φόστερ μπήκαν μπροστά με 7 (33-26) στο 15'. Η Εφές επέστρεψε με 5 διαδοχικούς πόντους από Τουντσέρ και Μπαλμπάι (33-31), με τη διαφορά να παραμένει στο καλάθι για δύο λεπτά. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις, καθώς με το δεύτερο τρίποντο του Μακ και ένα καλάθι του Παπαγιάννη προηγήθηκε ξανά με +7 (40-33), προτού ο Μίτσιτς διαμορφώσει το τελικό 40-36 του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο.

Σε μάχη ολόκληρου του Παναθηναϊκού με τον Βασίλιε Μίτσιτς εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος. Ο ηγέτης της Εφές ξεκίνησε "καυτός" και πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του, τη στιγμή που το Τριφύλλι στόχευσε στη ρακέτα και βρήκε πόντους από Παπαγιάννη, Ουάιτ και Σαντ-Ρος (46-45). Με τρίποντο του Μίτσιτς η Εφές ξαναπέρασε μπροστά (48-50), με τον Μακ να το παίρνει πάνω του και με 4 σερί πόντους να διαμορφώνει το 52-52. Ωστόσο, μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι Πράσινοι πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με τον Παπαγιάννη, ενώ ο απίστευτος Μίτσιτς συνέχισε να "πυροβολεί", πετυχαίνοντας 17 πόντους στο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με την Εφές μπροστά στο σκορ (54-59).

Η Εφές μπήκε πολύ καλύτερα στην τελευταία περίοδο και δεν άργησε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (55-65), αφού ο Παναθηναϊκός "κόλλησε" στην επίθεση και σκόραρε μόνο με μία βολή του Μακ στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Πράσινοι επιχείρησαν αντεπίθεση, με Μποχωρίδη και Παπαπέτρου να βοηθούν στο σκοράρισμ, τον Ουάιτ να σημειώνει μεγάλο τρίποντο και τον Μακ να μειώνει στους 4 (66-70) με 2/2 βολές στο 36'. Ωστόσο, οι Πράσινοι έμειναν "καρφωμένοι" στους 66 πόντους με κακές επιλογές στις επόμενες επιθέσεις και η Εφές ξέφυγε και πάλι (66-75) χάρη σε καλάθια των Άντερσον και Μοερμάν. Ο Μακ μείωσε σε 69-75 με τρίποντο, ενώ 82 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Μίτσιτς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και το σκορ στο 71-77. Ένα καλάθι του Μακ δεν μέτρησε λόγω παράβασης του Ουάιτ στη στεφάνη και στην επόμενη κατοχή ο Άντερσον κάρφωσε για το 71-79. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 74-79 με τρίποντο (!) και ο Μπαλμπάι αστόχησε σε δύο βολές, ενώ ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε δικό του ζευγάρι βολών (76-79). Εν συνεχεία ο Παπαγιάννης είχε 1/2 βολές (77-79), το ίδιο και ο Σιμόν (79-80). Στην τελευταία κατοχή του αγώνα, ο Παπαπέτρου επιχείρησε τρίποντο από το κέντρο, το οποίο δεν βρήκε στόχο και η Εφές πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 40-36, 54-59, 77-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 18 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 16 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γουάιτ 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 5 (1/1 τρίποντ, 2/2 βολές, 6 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά, Σίνγκλετον (9 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 9 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορμάν 7 (3 ριμπάουντ), Τουντσέρ 5 (1)(, Πλάις 8 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 33 (7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ασίστ), Άντερσον 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σιμόν 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/39 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/21 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/17 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 3 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη