Facebook Pixel Βαλένθια – Παναθηναϊκός: Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός! Έχασε και στη Βαλένθια και… βυθίζεται - Δεν βαρέθηκε τα ίδια λάθη; (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-17 23:48:00

Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός! Έχασε και στη Βαλένθια και… βυθίζεται - Δεν βαρέθηκε τα ίδια λάθη; (Vid)

του Βαγγέλη Καράμαλη

Βαλένθια – Παναθηναϊκός: Με ήττα ξεκίνησε στη διαβολοεβδομάδα ο Παναθηναϊκός, καθώς παρότι είχε καλή παρουσία για περίπου 30 λεπτά, στο τέλος… τα έκανε μαντάρα και ηττήθηκε με 95-83.

Οι Πράσινοι ήταν θετικοί στην επίθεση, είχαν ενέργεια και σωστή κυκλοφορία μπάλας και με τους Μήτογλου, Παπαπέτρου, Μακ και Παπαγιάννη σε καλή βραδιά ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στο φινάλε τους… πλήγωσε και πάλι η άμυνα. Οι Ισπανοί έβρισκαν πολύ εύκολα σκορ και πήραν τελικά μία άνετη νίκη.

Πλέον, το Τριφύλλι έχει απομακρυνθεί πολύ από την οκτάδα, έχει ρεκόρ 2-5 και την Πέμπτη παίζει εκτός έδρας ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με τη Μπασκόνια. Θυμίζουμε πως η τελευταία του νίκη ήταν στις 22 Οκτωβρίου κόντρα στη Φενέρ!

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε αποφασισμένος να κυνηγήσει το διπλό και μάλιστα πήρε νωρίς – νωρίς τα ηνία στο σκορ, αν και πολύ γρήγορα στο παρκέ εξελίχθηκε ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι Πράσινοι ξεκίνησαν με δύο τρίποντα του Γουάιτ για το 0-3 και 4-6, ωστόσο η Βαλένθια με τον Πρέπελιτς να μοιάζει ασταμάτητος, προσπέρασε για το 12-10. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Παπαπέτρου με συνεχόμενους πόντους κι ένα τρίποντο έκανε το 16-18 και το 19-21, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-21.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-21, όμως οι Πράσινοι βρήκαν απάντηση τόσο με την καλή κυκλοφορία στην επίθεση όσο και με την σκληρή τους άμυνα. Ο Μακ με τρίποντο ισοφάρισε σε 28-28 και ο Γουάιτ με κάρφωμα έκανε την προσπέραση για το 28-30! Από εκεί και πέρα, ανέλαβε δράση ο κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο Μήτογλου. Ο Έλληνας άσος, που έδινε τρομερές βοήθειες και στην άμυνα, έγραψε το 33-34 ενώ με τρίποντο έκανε το 40-41! Οι Πράσινοι ωστόσο δεν κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, καθώς η Βαλένθια το γύρισε και ο Πρέπελιτς ξανά με τρίποντο έγραψε το 45-41.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι, κυκλοφορούσαν εξαιρετικά την μπάλα στην επίθεση και έβγαζαν σκληράδα στην άμυνα. Μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Παπαγιάννη ισοφάρισαν σε 45-45 και 47-47. Μάλιστα, ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 50-52, όμως ο Έλληνας άσος χρεώθηκε με πέντε φάουλ στο 25ο λεπτό του αγώνα και κάπου εκεί το Τριφύλλι… βραχυκύκλωσε. Η αποχώρηση του «Μπόχο» δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα αμυντικά και παρότι οι Πράσινοι έβρισκαν σκορ, δεν μπορούσαν να σταματήσουν τη Βαλένθια. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 60-54 και παρά τους πέντε πόντους του Μακ, έφτασαν στο 68-63. Ο Νέντοβιτς ωστόσο ευστόχησε 10 δεύτερα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου σε ένα τρελό τρίποντο για το 68-66 και κέρδισε και φάουλ. Έχασε τη βολή και παίζοντας αστεία άμυνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα εύκολο λέι-απ με τον Χέρμανσον για το 70-66!

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο θα βλέπαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός διάψευσε άπαντες. Μπορεί ο Μπέντιλ να μείωσε με τρίποντο σε 71-69, ωστόσο από εκεί και πέρα ακολούθησε ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Η Βαλένθια βρίσκονται πολύ εύκολα σκορ απέναντι στην κάκιστη άμυνα των Πρασίνων και ούσα εύστοχη στα μακρινά σουτ, προηγήθηκε 79-70. Το Τριφύλλι μείωσε με πέντε σερί πόντους του Σαντ Ρος σε 88-78, ωστόσο πλέον οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι. Η διαφορά ξέφυγε στους 15 και το τελικό σκορ ήταν 95-83.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).