Facebook Pixel Μεγάλες νίκες για Άρη και Ηρακλή - Εύκολα και ο Κολοσσός
| 2020-12-05 19:48:00

Μεγάλες νίκες για Άρη και Ηρακλή - Εύκολα και ο Κολοσσός

Άρης – Προμηθέας 94-83

Τι κι αν ο Άρης -όπως και όλοι οι γηπεδούχοι ελέω πανδημίας- αγωνίζεται δίχως το μεγάλο “όπλο” του, που δεν είναι άλλο από τον κόσμο του που ξέρει να δημιουργεί φοβερή ατμόσφαιρα… Οι “κίτρινοι”, ακόμη κι έτσι, ξέρουν να εκμεταλλεύονται το “σπίτι” τους. Οπως στον αγώνα με τον Ηρακλή, έτσι και απέναντι στον Προμηθέα, ο Άρης ήταν το “αφεντικό” στο Παλέ, ρίχνοντας στο καναβάτσο (94-83) τους Πατρινούς, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν ακόμη μια σημαντική και πολύτιμη νίκη στην έδρα τους. Κορυφαίοι για τους “κίτρινους” ήταν οι Ντεκόζι (με σπουδαία και συνεχόμενα καλάθια στο τέλος του αγώνα, έχοντας συνολικά 21 πόντους στο ματς), Μιλόσεβιτς (15 πόντους και 12 ριμπάουντ) και Κουζέλογλου (13 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Μετά το αρχικό 0-4 υπέρ του Προμηθέα, ο Άρης πέρασε μπροστά (5-4) αλλά οι Πατρινοί πήραν ξανά το προβάδισμα (7-11 στο 4′). Ο Χαριτόπουλος ευστόχησε για τρεις (10-11), ο Μιλόσεβιτς (οχτώ πόντους) έκανε το 12-11 και ο Ντεκόζι “έγραψε” το 15-11. Οι “κίτρινοι” πήραν ένα +10 (21-11), ο Γκάρετ “ξεκόλλησε” (21-13) το σύνολο του Γιατρά και ο Λιτλ “έδωσε” αέρα 11 πόντων (27-16) στον Άρη. Η πρώτη περίοδος έληξε 29-17 μετά από κλέψιμο του Φλιώνη και δίποντο του νεαρού στην εκπνοή.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-21 με τους δύο πρώτους πόντους του Αγραβάνη στο ματς ενώ μετά το 29-25 ο Καμπερίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λιτλ πέτυχε καλάθι και φάουλ (32-25) και δίποντο αργότερα (34-27). Ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο (34-33), ο Μιλόσεβιτς ευστόχησε κοντά από το καλάθι (36-33) σε μια φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν και φάουλ ενώ οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (36-37) έχοντας πάρει αρκετές βοήθειες από τον Αγκμπελέσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού (39-37 και 41-40), ο Ντεκόζι (10 πόντους) έκανε το 43-40 αλλά και το 46-42 με την λήξη του ημιχρόνου (ο Μιλόσεβιτς είχε 11 πόντους και οχτώ ριμπάουντ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού).

Το 48-42 έγινε από τον Τσάλμερς, ο οποίος μετέπειτα έδωσε ασίστ στον Ντεκόζι που κάρφωσε (50-44). Ο τελευταίος έφτασε τους 14 πόντους (52-46), ο Ραντίσεβιτς μείωσε σε 54-49) και ο Πατρινοί βρέθηκαν στο -3 (56-53). Ο Ντραγκίσεβιτς ευστόχησε σε λέι απ (58-53) ενώ ο Κουζέλογλου έκλεψε και κάρφωσε, διαμορφώνοντας το 62-53 (27′). Ο Άρης “πήγε” στο +10 (63-53), ακολούθησε καλάθι και φάουλ του Μίλερ (63-56) ενώ αργότερα ο Αμερικανός πέτυχε… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) κάνοντας το 65-60. Ο Αγραβάνης “έγραψε” το 67-64, ο Μίλερ ήταν ασταμάτητος (69-67) και ο Κουζέλογλου έδωσε πολύτιμη ανάσα στους “κίτρινους” με σουτ από τα 6.75 (72-67). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς κέρδιζαν με 72-68.

Ο Μιλόσεβιτς έκανε κλέψιμο και άφησε την μπάλα στο καλάθι (74-70), ο Κουζέλογλου ευστόχησε σε δύο βολές (76-72) ενώ ο Χριστοδούλου μείωσε σε 76-75 με καλάθι και φάουλ. Ο Αγραβάνης ισοφάρισε (76-76 στο 35′) και ο Κουζέλογλου (ήταν πολύ θετικός) έκανε το 78-76. Ο Σταμάτης “χτύπησε” για τρεις (81-76) ενώ ο Ντεκόζι έκανε το 83-78. Ο τελευταίος πέτυχε ακόμη ένα σημαντικό δίποντο (85-78) φτάνοντας τους 18 πόντους. Ο Ντεκόζι “τελείωσε” την υπόθεση νίκη για τον Άρη κάνοντας -με τρίποντο- το 88-78, με τους γηπεδούχους να επικρατούν του Προμηθέα με 94-83.

Δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1), Σταμάτης 5 (1), Σλαφτσάκης 1, Φλιώνης 9 (1), Μιλόσεβιτς 15, Χαριτόπουλος 5 (1), Κουζέλογλου 13 (1), Τσάλμερς 4, Ντραγκίσεβιτς 6, Λιτλ 12 (2), Ντεκόζι 21 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκάρετ 6, Φαγιέ 2, Ραντίσεβιτς 10 (1), Αγκμπελέσε 5, Λούντζης 4, Τζέιμς 8, Αγραβάνης 15 (1), Χριστοδούλου 9, Μάντζαρης 3, Μίλερ 21 (4), Τανούλης

Μεσολόγγι – Ηρακλής 68-71

Τεράστιο “διπλό” πήρε στο Αγρίνιο ο Ηρακλής, επικρατώντας με 71-68 επί του Μεσολογγίου, για την έκτη αγωνιστικής της Basket League. Ο Γηραιός παρά το γεγονός ότι έχασε – λόγω της απουσίας του Καββαδά – κατά κράτος την μάχη κάτω από την ρακέτα από τον Μπράουν (15 πόντους και 16 ριμπάουντ), κατάφερε με την ομόδική άμυνα του και το φοβερό τρίποντο μπροστά στα απλωμένα χέρια του Αμάρντι από τον Χάνλαν να φτάσει στην νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Ηρακλή να καταφέρνει να προηγηθεί με 5 πόντους χάρη σε τρίποντο του Σχίζα, και τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με τον Αμάρντι (8-10). Ο Γηραιός συνέχισε να έχει το προβάδισμα χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει με την διαφορά να κυμαίνεται στις μία με δύο κατοχές. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου μετά από τρίποντο του Γουέμπ (13-17).

Στην δεύτερη περίοδο οι Κυανόλευκοι δημιούργησαν προβλήματα στην επίθεση του Μεσολογγίου με την άμυνα τους, και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους Γκιουζέλη και Χάτσερ (13-24). Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο του αγώνα για το επόμενο πεντάλεπτο διατηρώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα (18-28) στα μισά του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον Μοτσενίγο (2 τρίποντα) να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα τρέχοντας ένα σερί 10-0 (!). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Ηρακλή να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2 πόντους μετά από τρίποντο-μαχαιριά του Χάνλαν (33-35).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αγραβάνη, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους (1 τρίποντο και 3 βολές) έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 4 (39-35). Στην συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να διατηρούν για πολύ ώρα το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν. Μάλιστα, ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου ο Γουιλ Χάτσερ έφερε την απόλυτη ισορροπία ισοφαρίζοντας από την γραμμή των βολών (47-47).

Ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία του αγώνα, με τον Δημήτρη Βεργίνη να δίνει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (49-56) με εύστοχο τρίποντο αναγκάζοντας τον Ντίνο Καλαμπάκο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση περνώντας την μπάλα στον Μπράουν στο ζωγραφιστό, ωστόσο ο Βεργίνης ήταν καυτός και πέτυχε άλλα δύο τρίποντα διατηρώντας ασφάλεια τριών κατοχών στον Γηραιό (57-64).

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την απουσία του Καββαδά ακουμπώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό, όπου κέρδιζαν φάουλ και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 2 λεπτά πριν το τέλος (63-64). Στην συνέχεια ακολούθησαν επικές μάχες με τον Χατζηνικόλα να βάζει μπροστά το Μεσολόγγι (65-64). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με βολές του Χάνλαν, με τον Τσαϊρέλη να αναγκάζει σε βήματα τον Μοτσενίγο, και έκαναν το +3. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με βολές, ωστόσο ο Χάνλαν με μια τρίποντη βόμβα στο φινάλε χάρισε την νίκη στον Ηρακλή (68-71).

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-35, 47-47, 68-71

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 2 (1/9 σουτ), Αγραβάνης 6 (1/8 σουτ), Μοτσενίγος 10 (2), Αμάρντι 11 (3/6 τρίποντα), Μπράουν 15 (6/10 δίποντα, 3/6 βολές, 16 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 13 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθις 3 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 5 (1), Μπόουλιν 3 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουρ 3 (1), Ντάνιελ 2 (5 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαγκς 10 (2), Τσαϊρέλης 10, Βεργίνης 9 (3/7 τρίποντα), Γκιουζέλης 9 (1), Χάτσερ 6 (1).

Κολοσσός – Λάρισα 90-64

Την δεύτερη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κολοσσός επικρατώντας σχετικά εύκολα επί της Λάρισας με 90-64, για την έκτη αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Καντέρ και Άρτις να ξεχωρίζουν με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

O Άρτις ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα στο ξεκίνημα του καθώς με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα οι Ροδίτες πήραν αέρα 8 πόντων μετά από μόλις τρία λεπτά αγώνα (13-5), με τον Καντέρ να κάνει το +10 για την ομάδα του λίγο αργότερα (15-5).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό 6-0 σερί κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερις (15-11), ωστόσο ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα με τους Γκόινς και Ζάρα ανεβάζοντας την διαφορά πάλι πάνω από τους 10 πόντους (22-11). Μάλιστα Γκόινς και Καντέρ κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 15 πόντους (27-12) ΜΕ τους Θεσσαλούς να μειώνουν με τρίποντο του Μπράουν στο 27-15 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν σκορ μέσα από το ζωγραφιστό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Θεσσαλοί απαντούσαν με τρίποντα και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, η οποία μειώθηκε στα μισά (33-27). Ο Κολοσσός δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση του σκορ, και πήρε πάλι διψήφιο προβάδισμα με τρίποντα των Γκόινς και Ζάρα (39-27), για να μειώσουν οι Γουέμπ και Ρας με εύστοχα δίποντα (39-31).

Για τα επόμενα τρία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από βολές, με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα, με την Λάρισα να βρίσκει πέντε αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό ψαλιδίζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (45-40).

Ότι έχτισε η Λάρισα στο φινάλε του ημιχρόνου το έχασε πολύ γρήγορα στην επανάληψη με τους Άντριτς και Καντέρ να ανεβάζουν πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-40). Το προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε κοντά στους δέκα πόντους για αρκετή ώρα, ωστόσο στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με συνεχόμενα καλάθια του Χάνας η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι τους 14 πόντους (61-47). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με ένασ επιμέρους 22-11, με τους Ροδίτες να έχουν προβάδισμα 15 πόντων (66-51).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να διευρύνουν κι’ άλλο την διαφορά φτάνοντας σε μια πολύ άνετη νίκη με το τελικό 90-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64

Πηγή: ebasket.gr