Facebook Pixel Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός: Ανατροπή και τέζα ο Ερυθρός - Νέα τεράστια νίκη με... Άγιο Γεώργιο Πρίντεζη για Ολυμπιακό!
| 2020-12-10 22:06:00

Ανατροπή και τέζα ο Ερυθρός - Νέα τεράστια νίκη με... Άγιο Γεώργιο Πρίντεζη για Ολυμπιακό!

Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός: Ύστερα από απίστευτη ματσάρα στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη με 81-79, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον τεράστιο Γιώργο Πρίντεζη!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι και έφτασαν να χάνουν μέχρι και με 16 πόντους (30-14), ωστόσο στη συνέχεια "ξύπνησαν", γύρισαν το ματς και πήραν το "ροζ" φύλλο με ένα καλάθι του... Άγιου Γεώργιου Πρίντεζη, περίπου 3 δεύτερα πριν το τέλος.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη για τον Ολυμπιακό και δεύτερη σερί μετά τον θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα και σημαδεύτηκε από το μυθικό ρεκόρ του Σπανούλη, που ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών σε Ευρωλίγκα και Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο μεγάλος Πρίντεζης με 16 πόντους, 14 είχε ο Σπανούλης, ενώ καταλυτικός ήταν και σήμερα ο Χάρισον με 12 πόντους.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα ο Ο'Μπράιαντ είχε 16 πόντους και από 13 είχαν οι Λόιντ και Ουόλντεν.

Βυθισμένος στο... μεθύσι της μεγάλης νίκης επί της Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός ήταν αποκαρδιωτικός στο ξεκίνημα του αγώνα στο Βελιγράδι, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να κάνει... πάρτι από την γραμμή των 6.75! Με τους Ριθ, Γουόλντεν και Ο'Μπράιαντ να σκοράρουν ακατάπαυστα από το τρίποντο οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα να προηγούνται με 14-5, βάζοντας από νωρίς δύσκολα στους Ερυθρόλευκους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μάρκαραν με τα... μάτια, ενώ και στην επίθεση είδαν μόνο τους Σλούκα και Ζαν-Σαρλ να βάζουν τη μπάλα στο καλάθι μετά κόπων και βασάνων. Ο Ερυθρός είχε 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και αυτός ήταν ο λόγος που ξέφυγε κατά πολύ στο σκορ και κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ του 30-16 (η διαφορά πήγε και στους 16, 30-14).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός σαν να βρήκε λίγο τα πατήματά του, αν και αρχικά δεν μπορούσε να περιορίσει τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 35-21  στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Η άμυνα, όμως, έσφιξε, ο Βασίλης Σπανούλης ανέβασε την απόδοσή του και με δύο δικά του τρίποντα, η διαφορά έπεσε στους 8 (41-33) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα (45-37) μέχρι την ανάπαυλα.

Συγκεντρωμένος και αποφασισμένος για την ολική ανατροπή μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και το επιμέρους σκορ της περιόδου (16-25) μαρτυρά το πόσο ανώτερος ήταν σε αυτό το διάστημα από την αντίπαλό του. Έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Άαρον Χάρισον, που πέτυχε τρία σερί τρίποντα, το σκορ μετατράπηκε από το 50-42 σε 52-51 και πλέον το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο επιθετικό κομμάτι και με καλάθι του Έλις πέρασε μπροστά με 52-54 μετά το αρχικό 0-2. Ο Ερυθρός προσπάθησε να απαντήσει και ξαναπέρασε μπροστά με 57-55 και 61-59, ωστόσο ο πολύ θετικός Λαρεντζάκης σκόραρε τρίποντο στο τέλος της περιόδου και έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (61-62) εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους Ερυθρόλευκους που με καλάθια των Σπανούλη, Πρίντεζη και Λαρεντζάκη, ξέφυγαν με 61-70, δείχνοντας να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Παρόλα αυτά, ορισμένα συνεχή λάθη και κάποια κάκιστα σφυρίγματα από τους διαιτητές επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάσει στον πόντο και πάλι (69-70), κάνοντας το παιχνίδι... θρίλερ!

Σε εκείνο το σημείο απάντησε με τρίποντο ο Λαρεντζάκης δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό για το 69-73, ενώ ο Ζαν-Σαρλ έκανε το 72-76 με δικό του καλάθι στη συνέχεια. Με δύο βολές του Ριθ και καλάθι του Λόιντ το σκορ έγινε 76-76, ενώ με δύο βολές του Ο'Μπράιαντ ο Αστέρας πέρασε εκ νέου μπροστά με 78-76.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο τεράστιος Πρίντεζης, που αρχικά ισοφάρισε σε 78-78, ενώ στη συνέχεια ο Ερυθρός έστειλε τον Σπανούλη στις βολές με περίπου 8 δεύτερα στο ρολόι, προκειμένου να έχει αυτός την τελευταία επίθεση. Με μία εύστοχη ο "Kill Bill" έκανε το 78-79, με τον Ζαν-Σαρλ να στέλνει τον Ο'Μπράιαντ με τη σειρά του στη γραμμή, αλλά ο δεύτερος ευστόχησε σε μία για το 79-79.

Με 6.8'' να απομένουν ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Πρίντεζη που πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι για το 79-81 και πήρε και φάουλ. Ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε στη βολή, όμως στα 3 περίπου δεύτερα που απέμεναν ο Ερυθρός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει την σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο' Μπράιαντ 16 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (3/11 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 1, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), Τζένκινς, Έλις 4 (2/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 13/29 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 20/25 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/25 δίποντα, 12/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη