Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης: "Σφαγή" στο ΟΑΚΑ! Οι... διαιτητές της Ρεάλ "καθάρισαν" τον ΠΑΟ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-15 23:23:00

"Σφαγή" στο ΟΑΚΑ! Οι... διαιτητές της Ρεάλ "καθάρισαν" τον ΠΑΟ σε θρίλερ με δύο παρατάσεις! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ με 97-93 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, αλλά έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει για τη διαιτησία!

Οι Πράσινοι διαμαρτύρονται έντονα κυρίως για μια απίστευτη απόφαση των διαιτητών να μη σφυρίξουν φάουλ σε πεντακάθαρο σπρώξιμο του Τόμπκινς στον Μπέντιλ περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της δεύτερης παράτασης, με το σκορ στο 85-87 υπέρ της Ρεάλ. Αντί ο Παναθηναϊκός να εκτέλεσει βολές, οι Ισπανοί πέτυχαν ένα εύκολο καλάθι μετά τη μη υπόδειξη του φάουλ, έκαναν το σκορ 85-89 ουσιαστικά "καθάρισαν" το παιχνίδι!

Ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαία εμφάνιση και κατάφερε να γυρίσει από το -14 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται με 68-66 στην κανονική διάρκεια, όταν ο Τόμπκινς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ολιγώρησαν με αποτέλεσμα να χάσουν δύο ριμπάουντ στη σειρά και ο Γιούλ να ισοαφαρίσει σε 68-68. Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Νέντοβιτς δεν κατάφερε καν να σουτάρει και διαμαρτυρήθηκε πως του έγινε φάουλ από τον Τέιλορ, με τους διαιτητές να μη σφυρίζουν κάτι.

Ο Νέντοβιτς είχε 27 πόντους, με τον Παπαπέτρου να προσθέτει 18, ενώ φοβερή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Παπαγιάννης και Μπέντιλ, με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τη Ρεάλ ο Ταβάρες είχε 20 πόντους, ο Αμπάλδε 19 με πολλά κρίσιμα καλάθια και ο Ράντολφ 18.

Ο Παναθηναϊκός έχασε κι άλλο έδαφος πέφτοντας στο 4-9 στη Euroleague και την Πέμπτη υποδέχονται την Άλμπα στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι, καθώς μπόρεσε να περιορίσει τα επιθετικά υπερόπλα της Ρεάλ με όπλο την αμυντική του προσήλωση και τη μεγάλη ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ. Οι Πράσινοι κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο και προηγήθηκαν με 11-6 στο 5', με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, έχοντας δύο καρφώματα και ισάριθμες τάπες. Η Ρεάλ απάντησε με σερί 5-0 (11-11), με τους Μήτογλου και Σαντ-Ρος να βάζουν ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-14 υπέρ του.

Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε με 17-23. Οι Πράσινοι βρήκαν λύσεις από τον Μπεν Μπέντιλ, ο οποίος πέτυχε 9 σερί πόντους και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο (26-27), ενώ στη συνέχεια ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 29-29 με τρίποντο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Τόμπκινς και Γιούλ να πετυχαίνουν 4 αναπάντητους πόντους και τη Ρεάλ να προηγείται με 29-33.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο εξαιτίας της "κατάρρευσης" της άμυνάς τους. Χαρακτηριστικό είναι πως ενώ οι Πράσινοι έβγαλαν το πρώτο ημίχρονο με παθητικό 33 πόντους, δέχθηκαν 23 σε ένα δεκάλεπτο. Ο Ταβάρες και ο Ράντολφ έκαναν τεράστια ζημιά στην ομάδα του Βόβορα, καθώς η ρακέτα του Παναθηναϊκού θύμιζε... αφύλακτη διάβαση σε αρκετές φάσεις. Μέσα σε 4 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και ξέφυγε για πρώτη φορά με 12 πόντους (31-43). Παρά τις προσπάθειες των Παπαγιάννη και Μακ στην επίθεση, ο Ράντολφ με συνεχείς πόντους κράτησε τη Ρεάλ μπροστά με +14 (33-47), για να πάρει τη σκυτάλη ο Κάρολ (41-54) Μακ και Μπέντιλ σκόραραν στις τελευταίες κατοχές του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσαν σε 48-56.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην τελευταία περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να γυρύζει το ματς μέσα από την άμυνά του, αφού δέχθηκε μόλις 12 πόντους! Ο Νέντοβιτς... ξύπνησε και κουβάλησε επιθετικά το Τριφύλλι που "ροκάνισε" τη διαφορά πολύ γρήγορα και βρέθηκε σε απόσταση βολής στο 33' (60-62). Η Ρεάλ ξέφυγε δια χειρός Γιούλ (61-66), αλλά ο Νέντοβιτς πέτυχε γκολ-φάουλ (64-66), ο Παπαπέτρου ισοφάρισε και ο Νέντοβιτς έβαλε μπροστά το Τριφύλλι (68-66) με δύο βολές! Στο τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, παίρνοντας τραβηγμένες προσπάθειες, για να φτάσουμε στην τελευταία κατοχή της Ρεάλ, όταν ο Τόμπκινς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι Πράσινοι έχασαν το ριμπάουντ και ο Γιούλ ισοφάρισε σε 68-68 με φόλοου. Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός, ο Τέιλορ «κλείδωσε» τον Νέντοβιτς, που δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση, διαμαρτυρόμενος για φάουλ,  και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, η οποία πήγε στο +5 (73-68) με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη, όμως η Ρεάλ απάντησε άμεσα με τον Αμπάλδε και 1/2 βολές του Ταβάρες (73-71), προτού ο Μποχωρίδης κάνει το 75-71 και ο Τόμπκινς μειώσει σε 75-74 με τρίποντο. Ο Αμπάλδε έδωσε προβάδιασμα στη Ρεάλ με γκολ-φάουλ (75-77) και ο Νέντοβιτς ισοφάρισε με δύο βολές, σε ένα φάουλ που αμφισβητήθηκε έντονα από τον πάγκο της Ρεάλ. Ο Αμπάλδε έβαλε φοβερό καλάθι πάνω σε άμυνα και ο Μποχωρίδης ισοφάρισε εκ νέου (79-79) με δύο βολές. Γιούλ έκανε επιθετικό φάουλ στον Μποχωρίδη και ο Παπαπέτρου αστόχησε σε μακρινό τρίποντο στη λήξη, με το θρίλερ να οδηγείται σε δεύτερη παράταση (79-79).

Ο Αμπάλδε άρχισε τη 2η παράταση με χαμένο δίποντο, όμως και ο Παπαγιάννης βρήκε σίδερο σε τρίποντη προσπάθειά του. Έτσι, ο Ρούντι έβαλε ξανά μπροστά τη Ρεάλ με 1/2β. (79-80 στο 46').Ο Ταβάρες έδωσε αέρα τριών πόντων στη Ρεάλ με κάρφωμα (79-82), αλλά ο Νέντοβιτς ισοφάρισε με τρίποντο για το 82-82, για να απαντήσει ο Αμπάλδε με δικό του τρίποντο έπειτα από λάθος του Τριφυλλιού στη δική του επίθεση. Οι διαιτητές χρέωσαν το Νέντοβιτς με αυστηρό επιθετικό φάουλ, αλλά ο Τόμπκινς είχε 1/2 βολές. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 84-85 στο 48', ο  Αμπάλδε έβαλε 2 βολές και στη συνέχεια ο Νέντοβιτς 1/2βολές (85-87). Παπαγιάννης και Ταβάρες πήδηξαν σε τζάμπολ με 1.28' για το φινάλε, οι διαιτητές δεν έδωσαν καθαρό φάουλ σε σπρώξιμο του Τόμπκινς στο Μπέντιλ και ο Αμερικανός έκανε το 85-89, με το Νέντοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο και τον Παπαπέτρου να κάνει γρήγορο φάουλ. Ο Ντεκ με 2/2βολές έκανε το 85-91. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με οτν Παπαπέτρου Παπαπέτρου πρώτα έβαλε ένα δίποντο, που στη συνέχεια έκανε κλέψιμο και πήγε στη γραμμή για να μειώσει σε 88-91 με 1/2 βολές, 40'' πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με το χρόνο και στο φινάλε της επίθεσής τους ο Αμπάλδε έβαλε ένα καλάθι - μαχαιριά για το 88-93. Ο Παπαγιάννης στην αμέσως επόμενη φάση μείωσε (90-93), όμως με 11'' στο ρολόι και την μπάλα σε ισπανικά χέρια το σκηνικό δεν γινόταν να αλλάξει. Έτσι, οι Μαδριλένοι απέδρασαν από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με το διπλό (93-97).

Διαιτητές: Λότερμοζερ - Γιαβόρ - Νίκολιτς.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 16:30), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (4 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 1 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλντε 18 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρς 20 (9/13 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιουλ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Τόμπκινς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 28/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 16/20 βολές, 39 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 30/49 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 18/22 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη