Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου: Α πα πα ο Παπαπέτρου! Διέλυσε μόνος του την Άλμπα - Νίκη-ανάσα για Παναθηναϊκό!
| 2020-12-17 22:41:00

Α πα πα ο Παπαπέτρου! Διέλυσε μόνος του την Άλμπα - Νίκη-ανάσα για Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου: Έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον Ιωάννη Παπαπέτρου (22π.) ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 92-69 την Άλμπα στο ΟΑΚΑ και πήρε την πέμπτη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Οι Πράσινοι ήταν εμφανώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με 15/34 τρίποντα πήραν μια πολύτιμη νίκη, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα και έχοντας πλέον ρεκόρ 5-9.

Σε τρομερή βραδιά ήταν ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Ιωάννης Παπαπέτρου, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν ο Σαντ-Ρος με 13 πόντους και με φοβερή αμυντική δουλειά, αλλά και ο Παπαγιάννης με 12 πόντους.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, καθώς μετά το αρχικό 5-6 της Άλμπα έτρεξε ένα σερί 9-0 μετατρέποντας το σκορ σε 14-6 υπέρ του. Σε αυτό το διάστημα ο Παπαγιάννης ήταν τρομερός με 3/3 δίποντα, ενώ ο Παπαπέτρου ήταν ο "μαέστρος" αφού σκόραρε και πάσαρε με την ίδια... ευχέρεια.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν και με +9 (17-8), όμως με ένα σερί 0-7 οι Γερμανοί πλησίασαν σε 17-15, ενώ μείωσαν και στον πόντο (19-18) με ένα τρίποντο του Λο. Το finish του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλό, καθώς με δύο τρίποντα από Παπαπέτρου και Γουάιτ ξαναπήγε την διαφορά στο +7 (25-18).

Μήτογλου και Παπαπέτρου έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στο Τριφύλλι (29-18) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά και πάλι η Άλμπα έβρισκε τον τρόπο να διατηρείται μέσα στο ματς. Τίεμαν, Σίβα και Σίκμα σκόραραν σερί καλάθια και μετέτρεψαν το σκορ σε 29-26 κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ ο Νίκιτς μείωσε κι άλλο κάνοντας το 31-29.

Για άλλη μια φορά όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε καλά στην... καυτή ανάσα της Άλμπα και με τους καλύτερους του παίκτες, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να σκοράρουν, πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 39-32.

Με τρία σερί τρίποντα από τους Φόστερ, Σαντ-Ρος και Γουάιτ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 48-35 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, δείχνοντας αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Η Άλμπα προσπάθησε και μείωσε λίγο σε 50-41, όμως οι Πράσινοι έβαλαν και στην εξίσωση τον απίστευτο Νέντοβιτς, που έκανε... όργια.

Τρία τρίποντα του Σέρβου και ένα του Κασελάκη έφεραν τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 66-51, έχοντας απίστευτη ευστοχία έξω από τα 6.75μ, με 7 εύστοχα σουτ μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο!

Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει τους Πράσινους, καταφέρνοντας να μειώσει στους 7 (76-69), αλλά σε εκείνο το σημείο πήρε ξανά μπρος ο Παπαπέτρου, που με δύο σερί τρίποντα μετέτρεψε το σκορ σε 83-69, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, η οποία ήρθε για τον Παναθηναϊκό με το τελικό 92-69 και τον Φόστερ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με δικό του τρίποντο στη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-32, 66-52, 92-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/28 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 15/16 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Άλμπα Βερολίνου: 12/32 διποντα, 12/29 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.