Facebook Pixel Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός: Ήττα με 74-71 για τους Πράσινους (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-30 21:58:00

Ξύπνησε αργά ο ΠΑΟ στο Βελιγράδι - Τον "έκαψε" ο Νέντοβιτς - Κρίμα για τον Παπαπέτρου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός: Με μια ακόμα ήττα στη φετινή Euroleague έφυγε από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός, που έχασε με 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Πράσινοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντες πίσω στο σκορ με 11 (57-46) και έφτασαν κοντά σε μεγάλη ανατροπή με μεγάλα σουτ του Ιωάννη Παπαπέτρου, ισοφαρίζοντας σε 68-68 στα 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε κακές επιλογές στις τελευταίες κατοχές και έτσι η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν μπόρεσε να αποφύγει την 11 ήττα της στη φετινή διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός επιθετικά σε ολόκληρο το παιχνίδι, το οποίο ολοκλήρωσε με 15 λάθη. Ο Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος παίκτης του με 20 πόντους, ενώ ο Νέντοβιτς είχε 16, αλλά ήταν μοιραίος στο φινάλε.

Οι Πράσινοι υποχώρησαν στο 5-11 και στις 7 Ιανουαρίου υποδέχονται τη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Με εξαιρετική άμυνα οι Πράσινοι κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα σε πολύ χαμηλά επίπεδα στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 2-8 χάρη σε τρίποντα από Ουάιτ και Μακ και κάρφωμα του Παπαγιάννη. Οι Σέρβοι αντέδρασαν άμεσα και ξεκίνησαν... να πυροβολούν από το τρίποντο, ενώ πέρασαν μπροστά με 13-10, τρέχοντας επιμερους σκορ 11-2 προτού ισοφαρίσει σε 13-13 ο Νέντοβιτς. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το ρεσιτάλ του Γουόλντεν, που με τρία συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε το σκορ στο 22-13 για τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να εκτελούν για τρεις, αφού έβρισκαν εύκολα ελεύθερα σουτ. Με τρίποντο ο Κουρίτζα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-15) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Νέντοβιτς (25-18). Με καλάθια των Φόστερ και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 29-23, αλλά ο Κολόμ σκόραρε διαδοχικά τρίποντα, με ένα καλάθι του Μακ στο ενδιάμεσο, για το 35-25. Το ρεσιτάλ ευστοχίας για τον Αστέρα συνέχισε ο Ντόμπριτς που με δύο ακόμα τρίποντα έκανε το 41-25, καθώς οι Πράσινοι για μια ακόμα φορά μπλόκαραν σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (48-31) με τρίποντο του Ραντάνοφ και μόνο τότε ο Παναθηναϊκός "ξύπνησε". Ο Νέντοβιτς κέρδισε διαδοχικά φάουλ και είχε 4/4 βολές, ενώ ένα καλάθι του Μπέντιλ ολοκλήρωσε το μίνι σερί 6-0 του Τριφυλλιού για το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν 48-37.

Πρόκειται περί... κατορθώματος αυτό που έκανε ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο. Και αυτό γιατί οι Πράσινοι βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους και δέχθηκαν μόλις έναν πόντο στα πρώτα λεπτά. Ποιο ήταν το πρόβλημα; Ότι δεν σκόραραν όυτε ένα πόντο στην επίθεσή τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί (49-37) και η καλή άμυνα να πάει στράφι! Όταν ο Μπέντιλ "ξεκόλλησε" το Τριφύλλι με καλάθι για το 49-39, ο Ριθ απάντησε με 5 σερί πόντους (54-39). Οι Πράσινοι δέχθηκαν μόλις 3 ακόμα πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν και πάλι στους 11 (57-46) με 4 πόντους του Μήτογλου και ένα τρίποντο του Κασελάκη.

Ένα γρήγορο σερί 4-0 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 57-50 και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Παρ' όλα αυτά, για ακόμα μια φορά οι Πράσινοι είχαν μέτριες επιλογές στην επίθεση, επιτρέποντας στον Αστέρα να διατηρήσει τη διαφορά στο +9 (68-59). Ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά και με τρίποντο μείωσε στους έξι (68-62) δύο λεπτά πριν το τέλος και λίγο αργότερα ο αρχηγός των «πράσινων» σημείωσε έμμεσο τρίποντο για το 68-65. Ένα ακόμα τρίποντο του Παπαπέτρου από μακρινή απόσταση στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσια (68-68), όμως ένα κομβικό λάθος του Νέντοβιτς και οι εύστοχες βολές των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ο'Μπράιαντ 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 17 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: Μακ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 5 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.