Facebook Pixel Λαύριο - Παναθηναϊκός: ΣΟΚ για τον απαράδεκτο ΠΑΟ - Ήττα από το ψυχωμένο Λαύριο - Έφαγε 61 πόντους στο δεύτερο μέρος!
| 2021-01-03 21:56:00

Λαύριο - Παναθηναϊκός: Πραγματοποιώντας εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας 61 πόντους (!) το Λαύριο επικράτησε με 92-82 του Παναθηναϊκού και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι Πράσινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν ότι θα έπαιρναν το ματς, καθώς από νωρίς πήραν διψήφιες διαφορές (9-19) και τις διατήρηραν μέχρι και την συμπλήρωση 20 λεπτών στο ματς (31-42).

Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μέρος το Λαύριο ήταν εντυπωσιακό και έχοντας σε τρομερή μέρα τους Ντιαλό, Κόζι και Μουράτο, άρχισε να ροκανίζει την διαφορά, περνώντας μάλιστα και μπροστά με +5 (64-59), και τρέχοντας επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 33-17.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο ήταν εκπληκτικό σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και έφτασε να σκοράρει 61 πόντους συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη με 92-82, που ήταν η έκτη σερί στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, ήρθε μια αγωνιστική μετά από τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, υποχρεώνοντας τον κάκιστο Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα φέτος στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 11 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουράτος 17 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιαλό 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερομιχαλός 1 (3 ασίστ), Κόζι 18 (6/9 τρίποντα), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 19 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Γουάιτ 10 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).