Facebook Pixel Euroleague: Έσκασε η... βόμβα στη Euroleague - Τεράστιο διπλό η Αρμάνι στη Ρεάλ!
| 2021-01-09 00:05:00

Έσκασε η... βόμβα στη Euroleague - Τεράστιο διπλό η Αρμάνι στη Ρεάλ - Κατοστάρα η Εφές (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Η Αρμάνι φόρεσε τα… καλά της και έκανε μία μεγάλη νίκη μέσα στην Μαδρίτη, επί της Ρεάλ με 80-76.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με την Ρεάλ να δείχνει πως έχει τον έλεγχο, αλλά η Αρμάνι ήταν εκεί για να δείξει πως δεν πήγε στην Μαδρίτη για… διακοπές. Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μιλάνου να παίζει εκπληκτική άμυνα για περίπου επτά λεπτά. Σε εκείνο το διάστημα έκανε ένα σερί 19-2 και μετέτρεψε το 39-39 σε 41-58 στο 27ο λεπτό, με τους Ισπανούς να προσπαθούν να καταλάβουν τι έγινε.

Η Ρεάλ πίεσε για την αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 71-74, με 44λλ για το τέλος. Αλλά εκεί μίλησε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ο οποίος με τρίποντο στα 26΄΄ έκανε το 74-77. Η Ρεάλ απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 74-77, μόλις 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τον Τόμπκινς. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν εύστοχος σε δύο ομάδες με 13΄΄ για το 74-79. Η Ρεάλ γρήγορα έκανε το 76-79 και έστειλε τον Ντιλέινι στις βολές, 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αμερικάνος είχε 1/2 που αυτή η βολή έφτανε για το τελικό 76-80.

Από την Ρεάλ ο Κάρολ είχε 20 πόντους, ο Ταβάρες 14 πόντους ενώ από την Αρμάνι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν καθοριστικός με 17 πόντους, ο Ντιλέινι είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80.

Τρομερός Μίσιτς και 100αρα η Εφές!

Η Εφές πήρε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν, όντας ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Βασίλιε Μίσιτς να πραγματοποιεί μια τρομερή εμφάνιση και τους Λάρκιν, Σίνγκλετον, Άντερσον και Ντάντστον να συμπληρώνουν μια πεντάδα... φωτιά!

Ο Βασίλιες Μίσιτς ήταν αναμφίβολα ο μεγάλος πρωταγωνιστής (23π., 9ασ., 5κλ.), ενώ και οι Λάρκιν (16π), Σίνγκλετον (16π), Άντερσον (12π, 11ριμπ.) και Ντάντστον (14π., 5 ριμπ.) συμπλήρωσαν μια πεντάδα που δύσκολα θα μπορούσε να «κοντράρει» η ομάδα του Πάρκερ.

Από πλευράς Βιλερμπάν ο Νόρις Κολ με 22 πόντους ξεχώρισε όμως δεν ήταν αρκετό για να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Η Εφές κάνοντας ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι «έχτισε» από το πρώτο δεκάλεπτο μια διαφορά 14 πόντων (15-29). Η Βιλερμπάν προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο όμως μεγάλο εμπόδιο ήταν τα αρκετά αβίαστα λάθη της, τα οποία οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκα και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα (34-54).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η Εφές είχε σε εξαιρετική μέρα τους Ντάντστον, Σίνγκλετον και Μίσιτς και όντας καλύτερη σε ριμπάουντ και δημιουργία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου το προβάδισμα της θέλοντας να «κλειδώσει» τη νίκη (59-82). Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την Εφές να παραμένει συγκεντρωμένη και σταθερά καλή, έχοντας την υπεροχή μέχρι τέλους (80-102).

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 34-54, 59-82, 80-102

Πηγή: sdna.gr