Facebook Pixel Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός: Αυτός ο ΠΑΟ δεν μπορεί - Κατάρρευση και διασυρμός από Φενέρ - Έχει πολλή δουλειά ο Κάτας
| 2021-01-15 20:51:00

Αυτός ο ΠΑΟ δεν μπορεί - Διασυρμός με "100άρα" από Φενέρ - Έχει πολλή δουλειά ο Κάτας

Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός: Ένας τραγικός Παναθηναϊκός γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 100-74 στην Πόλη από τη Φενέρ, στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στον πράσινο πάγκο.

Ο Ισραηλινός τεχνικός είδε τους παίκτες του να μπαίνουν πολύ άσχημα στο παιχνίδι και να μένουν πίσω με 31-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά ήταν αυτό που έκρινε και την αναμέτρηση.

Στη συνέχεια οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση μόνο στην δεύτερη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν παρά μόνο μέχρι τους 8 πόντους, με την συνέχεια να είναι τραγική και την ήττα με κάτω τα χέρια να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Πρώτος σκόρερ για τη Φενέρ ήταν ο Γκούντουριτς με 18 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό 13 πόντους είχε ο Γουάιτ, 12 ο Μήτογλου και από 10 οι Παπαγιάννης και Σαντ Ρος.

Σαν να μην κατέβηκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στη Φενέρ να κάνει πάρτι ειδικά μέσα στην ρακέτα και να ξεφύγει με 19 πόντους διαφορά!

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά κλειστά με τους Πράσινους να μένουν κοντά στο σκορ, έχοντας σε καλή μέρα τον Σαντ Ρος με δύο σερί τρίποντα, όμως μετά το 13-12, ήρθε το ολικό μπλακ άουτ, μια κατάρρευση που οδήγησε τη Φενέρ σε σερί 18-0.  Βέσελι, Ουλάνοβας και Γκούντουριτς άρχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα, ο Παναθηναϊκός μάρκαρε με τα... μάτια στην άμυνα και αυτό είχε ως συνέπεια η διαφορά να εκτοξευθεί, με τη Φενέρ να έχει 31 πόντους και το Τριφύλλι μόλις 12...

Στην δεύτερη περίοδο οι Πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έτρεξαν ένα γρήγορο 0-5 σερί με ένα δίποντο του Μακ και ένα τρίποντο του Γουάιτ για να μειώσουν σε 31-17. Η άμυνα του Τριφυλλιού έσφιξε και παρότι χάθηκαν πολλά εύκολα καλάθια, η διαφορά έπεσε στους 9 (33-24) με συνεχόμενους πόντους του Γουάιτ και καλάθι του Μπέντιλ.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε αυτό το διάστημα του αγώνα και με τους Παπαγιάννη και Μήτογλου να σκοράρουν, έκανε το σκορ 38-30, περίπου 2.5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με +14 (48-34), κάνοντας το έργο του Παναθηναϊκού πολύ δύσκολο εν όψει του δεύτερου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι, την ώρα που οι Πράσινοι ήταν αποκαρδιωτικοί σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και έφτασε στους 19 (74-55) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Όντεντ Κάτας να κάνει δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα και τον Παναθηναϊκό να διασύρεται στο τέλος, χάνοντας με το βαρύ 100-74 από την φορμαρισμένη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 21/34 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 20/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 16/23 βολές, 35 ριμπάουντ (14+21) 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.