Facebook Pixel Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός: Απίστευτη "αυτοκτονία" του Ολυμπιακού - Τον... έκαψε ο Σλούκας! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-22 21:44:00

Δεν γίνονται αυτά - Απίστευτη "αυτοκτονία" του Ολυμπιακού - Τον... έκαψε ο Σλούκας! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ολυμπιακός "αυτοκτόνησε" στο Κάουνας, καθώς βρέθηκε να προηγείται της Ζαλγκίρις με 7 πόντους περίπου ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, αλλά... κατόρθωσε να γνωρίσει μια οδυνηρή ήττα με 81-79!

Ένα μπαράζ έξι χαμένων επιθέσεων του Ολυμπιακού στο φινάλε έδωσε την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να ισοφαρίσει σε 79-79. Ακόμα κι έτσι, οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον τελευταίο λόγο, με την μπάλα στα χέρια τους και επίθεση 21 δευτερολέπτων. Ο Κώστας Σλούκας, όμως έγινε μοιραίος, αφού έχασε την μπάλα από τον Γουόκαπ, ο οποίος σκόραρε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 81-79!

Με μόλις 0.8" να απομένουν, ο Σλούκας επιχείρησε "λόμπα" για τον Μάρτιν, η άμυνας της Ζαλγκίρις τον σταμάτησε και οι Πειραιώτες έμειναν... εμβρόντητοι να αναρωτιούνται το πώς τα έκαναν "θάλασσα" και πραγματικά... χάρισαν τη νίκη στους Λιθουανούς!

Η σημερινή ήττα μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στη μάχη της οκτάδας, αφού η Ζαλγκίρις προσπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στο 12-9 και αφήνοντάς τον στο 11-10. Στις 26 Ιανουαρίου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δοκιμάζεται στο Μιλάνο με αντίπαλο την Αρμάνι.

Ο Πρίντεζης έκανε μεγάλη εμφάνιση με 16 πόντους, όσους είχε και ο Σλούκας προτού κάνει το μοιραίο λάθος στην τελευταία κατοχή. Ο Σπανούλης πρόσθεσε 9 πόντους με μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Χάρισον σημείωσε 8 πόντους. Ο Λοβέρν έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό με 21 πόντους, με τον Μιλάκνις να προσθέτει 11 και τον Ρούμπιτ 10.

Το παιχνίδι

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ πιο "ζεστή" στο παρκέ και με τρίποντα από Γκριγκόνις, Γουόκαπ και Γιανκούνας πήρε προβάδισμα 13-6, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν σερί 9-0 με σκορ από τους Σλούκα και Χάρισον, μειώνοντας σε 13-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι να αναλάβει δράση ο Γιοκουμπάιτις, που με 5 σερί πόντους βοήθησε τη Ζαλγκίρις να ξεφύγει με 24-17 και να διατηρήσει διαφορά 6 πόντων μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (26-20).

Ένα τρίποντο του Γιοκουμπάιτις έφερε τη Ζαλγκίρις ξανά στο +7 (29-22), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ, με τον δεύτερο να ολοκληρώνει με έμμεσο τρίποντο ένα σερί 9-0 και να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 36-38. Ο Ρούμπιρ ισοφάρισε σε 38-38 και ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο (38-41). Ο Χέιζ και ο Μιλάκνις "πλήγωσαν" την άμυνα του Ολυμπιακού και η Ζαλγκίρις ανέκτησε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 45-44 υπέρ της.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Πρίντεζη να μπαίνει "καυτός" και να σκοράρει τους 7 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού (52-52). Το αντίπαλον δέος του "Πρίντ" ήταν ο Λοβέρν, με τον Γάλλο να κάνει μεγάλη ζημιά στην "ερυθρόλευκη" ρακέτα και τη Ζαλγκίρις να τρέχει επιμέρους σκορ 9-2 για το 61-54. Ο Σλούκας απάντησε με έμμεσο τετράποντο (61-58). Δύο βολές του Ρούμπιτ και ένα καλάθι του Πρίντεζη διαμόρφωσαν το 63-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ένα γρήγορο 4-0 της Ζαλγκίρις έφερε τον Ολυμπιακό στο -7 (67-60) και οι Πειραιώτες έπρεπε να βελτιώσουν όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους. Ο Πρίντεζης, ο ΜακΚίσικ και οι άμυνες δημιούργησαν το παζλ για το σερί 7-0 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα (67-67) και τα τελευταία εφτά λεπτά κύλησαν σε ρυθμό και συνθήκες... θρίλερ. Βεζένκοφ Πρίντεζης και Σπανούλης (δύο φορές) χτύπησαν από το τρίποντο για το 72-79 στο 37', όμως ο Μιλάκνις είχε απάντηση για το 77-79, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Λοβέρν ισοφάρισε (79-79) και η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, όμως ο Γουόκαπ έκλεψε από τον Σλούκα στην φάση του αγώνα, σκόραρε (81-79) και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μάρτιν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/33 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/9 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/29 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 11/14 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη