Facebook Pixel Σταμάτησε το "τρένο" του Λαυρίου ο Προμηθέας - Εύκολη νίκη για Άρη
| 2021-01-23 19:45:00

Σταμάτησε το "τρένο" του Λαυρίου ο Προμηθέας - Εύκολη νίκη για Άρη

Προμηθέας – Λαύριο 90-88

Την ρεβάνς από την ήττα του παιχνιδιού της Τετάρτης με το Λαύριο πήρε ο Προμηθέας, επικρατώντας με 90-88 του Λαυρίου στο “Δημήτρης Τόφαλος”. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους ενάμισι λεπρό πριν το τέλος, ωστόσο ο Μιχάλης Λούντζης με συνεχόμενους πόντους έκανε μόνος του την ανατροπή βάζοντας τέλος στο σερί 8 νικών του Λαυρίου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να παίρνει αέρα 5 πόντων με τον Κάρτερ (3-8), και τον Προμηθέα να απαντά άμεσα με τρίποντα των Αγραβάνη και Μίλερ (9-8). Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, και τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα 5 πόντων  (20-15) με συνεχόμενους πόντους του Γκραντ τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το Λαύριο αντέδρασε στην συνέχεια και με συνδεόμενα τρίποντα του Κάρτερ κατάφερε να περάσει μπροστά (25-26).

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι ξεκίνησε και την δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη και με ένα 8-0 σερί κατάφερε να αγγίξει διψήφιο προβάδισμα (25-34).  Ο Προμηθέας κατάφερε και πλησίασε στους 3 με τους Αγραβάνη και Έβανς (31-34), για να πάρει το Λαύριο ξανά αέρα 8 πόντων (37-45) με βολές του Ντιαλό. Ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεση του στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου και κατάφερε να τρέξει ένα 10-0 σερί πηγαίνοιντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2 πόντους (47-45).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη με τον Προμηθέα να καταφέρνει να πάρει αέρα 5 πόντων με συνεχόμενα καλάθια του Αγραβάνη (55-50), για να απαντήσει το Λαύριο με ένα 6-0 σερί παίρνοντας πάλι τα ηνία (55-56). Ο Προμηθέας πέρασε πάλι μπροστά με τρεις με κάρφωμα του Χρίστοδούλου (62-59), και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (65-63).

Στην τέταρτη περίοδο η νευρικότητα έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες, οι οποίες για δύο λεπτά σκόραραν μόνο από βολές. Ένα τρίποντο του Σάβατζ έδωσε αέρα τριπόντου στους φιλοξενούμενους, ενώ συνεχόμενοι πόντοι του Κόζι ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους για τους φιλοξενούμενους (72-80). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδια στα ίσα με συνεχόμενους πόντους του Μιχάλη Λούντζη στα τελευταία λεπτά (88-88), με τον Μιχάλη Λούντζη να ολοκληρώνει την επική ανατροπή της ομάδας του Μάκη Γιατρά (90-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6 (3/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (6/6 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αγραβάνης 4 (4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 26 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 14/14 βολές, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίλερ 11 (1/5 τρίποντα), Τζεράι Γκραντ 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή σε 7:43), Χριστοδούλου 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 5, Αθηναίου

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιαλό 16 (4/5 δίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 13 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σάβατς 10 (2), Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

Άρης-Μεσολόγγι 77-48

Ο Άρης “καιγόταν” για την νίκη, ήθελε πάση θυσία την νίκη μετά από πέντε συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και αυτό το έκανε σαφές από το ξεκίνημα του αγώνα. Ήταν το “αφεντικό” του ματς, προηγήθηκε με 42-25 στο 16′ και τελικά επικράτησε του Μεσολογγίου με 77-48 (οι “κίτρινοι” στο 30′ ήταν μπροστά με 65-38) με εξαιρετική εμφάνιση αποδίδοντας άκρως ικανοποιητικά στο αμυντικό κομμάτι ενώ είχε και 14 εύστοχα τρίποντα.

Στα θετικά για την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη το ότι εκτός από την νίκη, κάλυψε και το -3 της ήττας του πρώτου γύρου και ως εκ τούτου θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Μεσολόγγι, το οποίο έχει μείνει στα τρία θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση. Να σημειωθεί πως στο σημερινό ματς επέστρεψε στη δράση ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς ο οποίος είχε ταλαιπωρηθεί από τραυματισμό ενώ ο Γιάννης Κουζέλογλου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ (14 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα (4-4 στο 4′) και ο  Αμάρντι έκανε το 4-7. Ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ με εντυπωσιακή ενέργεια του Κουζέλογλου ο οποίος κάρφωσε (8-7) ενώ ακολούθησε τρίποντο του Ντεκόζι (13-9 στο 7′). Η διαφορά “πήγε” στο +7 (18-11 λίγο μετά το 8′) για τους “κίτρινους” οι οποίοι κρατούσαν χαμηλά στο σκορ το Μεσολόγγι.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-13 (10′), με τον Κουζέλογλου σε αυτό το διάστημα να έχει 10 πόντους, τον Ντραγκίσεβιτς στην επανεμφάνισή του να έχει “κατεβάσει” τρία επιθετικά ριμπάουντ και τους φιλοξενούμενους να έχουν 1/6 τρίποντα. Ο Γκότσερ ήταν άστοχος (2/3 δίποντα και 0/3 τρίποντα) και οι Θεσσαλονικείς “ανέβαζαν” ολοένα και περισσότερο την διαφορά, παίρνοντας αέρα 12 πόντων (25-13) στο 11′.

Το Μεσολόγγι μείωσε σε 25-16, ο Ντραγκίσεβιτς διαμόρφωσε το 27-16 ενώ ο Γκότσερ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο (27-19). Αργότερα έγινε το 32-19 και το 36-23, με τον Άρη να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ο Σταμάτης”‘έγραψε” το 42-25 (16’). Το ημίχρονο έληξε 42-29 (πρώτοι σκόρερ οι Ντεκόζι και Γκότσερ που είχαν από 11 πόντους ενώ ο Κουζέλογλου είχε 10 πόντους και επτά ριμπάουντ).

Ο Κουζέλογλου “χτύπησε” για τρεις (45-29), κάτι αντίστοιχο έκανε μετά και ο Τσάλμερς και ο Άρης ξέφυγε με 48-29 στο 22′. Ο Σούλερ έκανε το 50-29 και ο Χαριτόπουλος το 52-29, αναγκάζοντας τον Καλαμπάκο να πάρει τάιμ άουτ. Ο Άρης ήταν ασταμάτητος (54-29) και η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο Τσάλμερς διαμόρφωσε το 55-30 (25′) ενώ το 62-35 γράφτηκε από τον Ντεκόζι με κάρφωμα. Στο 30′ οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 65-38 με τρίποντο του Σταμάτη. Ο Άρης κέρδιζε με 30 πόντους διαφορά (68-38) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, το σκορ έγινε 74-42 (35′) και το σύνολο του Καμπερίδη επικράτησε με 77-48.

Δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 2, Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 14 (2), Τσάλμερς 7 (1), Ντεκόζι 13 (3), Σταμάτης 12 (4), Σλαφτσάκης 5 (1), Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 9 (1), Καλαιτζίδης, Ντραγκίσεβιτς 6, Λιτλ 6 (2)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2, Γκότσερ 13 (1), Μοτσενίγκος, Πουαριέ 11, Αμάρντι 10 (2), Λάνγκφορντ 9 (1), Χονδρογιάννης, Ναούμης 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας,  Σταματογιάννης

Πηγή: ebasket.gr