Facebook Pixel Euroleague: Γλίτωσε το κάζο στο φινάλε η Μπάγερν - Παραλίγο "έμφραγμα" από τη... μισή Χίμκι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-26 21:52:00

Euroleague: Η αποδεκατισμένη Χίμκι του Αλεξέι Σβεντ (32 πόντοι, 11 ασίστ) έβαλε... δύσκολα στην Μπάγερν, όμως οι Γερμανοί επιβίωσαν στο «θρίλερ», κέρδισαν (93-95) και ανέβηκαν στο 13-9.

Παρά τα προβλήματα, την κάκιστη ψυχολογία και τα κενά στην θέση του σέντερ, η Χίμκι πάλεψε στο ματς με την Μπάγερν και για ένα διάστημα έδειξε ικανή για την... έκπληξη. Τελικά οι Γερμανοί έκαναν αυτό που έπρεπε, βρήκαν λύσεις και κέρδισαν (95-93), ανεβαίνοντας στο 13-9. Κορυφαίοι οι Νικ Ουίλερ - Μπαμπ (25 πόντοι, 5 ασίστ, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς Γκιστ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τζέιλεν Ρέινολντς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) για τους νικητές, δεν έφτασε ο Αλεξέι Σβεντ (32 πόντοι, 10 ασίστ) για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 2-20.

Η Μπαγερν ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και στο 3ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά με 12-2, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γερμανούς στο +11 (15-26).

Η δεύτερη περίοδος ήταν διαφορετική, αφού η Χίμκι αντέδρασε και ένα σερί 7-0 την έβαλε ξανά στο ματς (22-26, 12'). Το παιχνίδι πήρε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και ο Σβεντ βρήκε σκορ για να δώσει προβάδισμα στους Ρώσους (40-37, 17'), πριν το 44-44 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 9-2 επιμέρους από την πλευρά της Μπάγερν, που πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα (46-53, 23'). Βέβαια αυτό ήταν μια... προσωρινή συνθήκη, αφού ο Σβεντ έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα των Γερμανών και η Χίμκι πέρασε ξανά μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου (75-73).

Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε... θρίλερ, αφού οι δύο ομάδες ήταν σταθερά κοντά στο σκορ. Οι Ουίλερ - Μπαμπ, Γκιστ και Ρέινολντς έδωσαν πόντους στην Μπάγερν, που είχε τον έλεγχο στο 39' (85-91). Ο νεαρός γκαρντ έκοψε τον Σβεντ σε προσπάθεια για λέι-απ, όμως ο Ρώσος απάντησε με καλάθι - φάουλ για το 89-91, 16" πριν το τέλος. Οι 2/2 βολές του Ουίλερ - Μπαμπ έδωσαν ασφάλεια (89-93), ακολούθησαν το δίποντο του Μπέρτανς (91-93) και η μία βολή του Ζίπσερ (91-94), με τους παίκτες της Μπάγερν να κάνουν γρήγορα φάουλ στον Σβεντ. Ο Ρώσος γκαρντ ευστόχησε και στις δύο (93-94) και το ματς τελείωσε με την μία εύστοχη βολή του Ουίλερ - Μπαμπ, που διαμόρφωσε το τελικό 93-95.

Δεκάλεπτα: 15-26, 44-44, 75-73, 93-95