Facebook Pixel Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός: Αρμάνι και διαιτητές "λύγισαν" τον Ολυμπιακό (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-26 23:32:00

Τα έκανε... μαντάρα στο φινάλε - Αρμάνι και διαιτητές "λύγισαν" τον Ολυμπιακό - Ζόρια για 8άδα (Vid)

Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός: Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στη Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κόντραρε στα ίσια την Αρμάνι Μιλάνο και επέστρεψε από το -18, αλλά στο φινάλε δεν είχε τις απαραίτητες λύσεις, με αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι με 90-79.

Πάντως, οι Ερυθρόλευκοι έχουν παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών, οι οποίοι σφύριξαν έδρα και έδωσαν 29 βολές στην Αρμάνι έναντι 11 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στα πρώτα 18 λεπτά, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 18 πόντους, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και τρομερούς Βεζένκοφ-Σλούκα, ισοφάρισε σε 60-60 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όταν η Αρμάνι ξέφυγε με 9 πόντους (79-70) και μόλις 4 λεπτά πριν το φινάλε, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και πάλι πλησιάζοντας στους 2 (81-79). Ωστόσο, οι κακές επιλογές του Ολυμπιακού στο τελευταίο δίλεπτο και το επιθετικό κρεσέντο των Πάντερ-Ντιλέινι "καθάρισαν" το παιχνίδι για την Αρμάνι.

Ο Βεζένκοφ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 17 πόντουςσήκωσαν στις πλάτες τους τον Ολυμπιακό, αλλά ήταν μόνοι στα κρίσιμα. Ο Τζένκινς βοήθησε με 8 πόντους και εξαιρετικές άμυνες, ενώ οι Μάρτιν και Πρίντεζης πρόσθεσαν από 7 πόντους έκαστος. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Πάντερ, έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 27 πόντους, ενώ ο Ντιλέινι πέτυχε 16 πόντους, τους 10 εκ των οποίων από τη γραμμή των βολών.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-11 και την 11η θέση. Την Πέμπτη (28/1) η ομάδα του Μπαρτζώκα υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι

Το παράδοξο του πρώτου ημιχρόνου ήταν το εξής: Ο Ολυμπιακός το ολοκλήρωσε με την εξαιρετική επίδοση των 9 επιθετικών ριμπάουντ, κι όμως βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους διαφορά στο τέλος του. Ο λόγος; Το γεγονός ότι... πάτωσε σε όλες τις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες, 11/20 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10 λάθη και μόλις 4 ασίστ!

Παρά το γεγονός ότι δεν είχαν καθόλου καλή δημιουργία και κυκλοφορία μπάλας σε επιθέσεις 5 εναντίον 5, οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, κυρίως χάρη στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που τους έδωσαν πόντους από δεύτερη ευκαιρία. Η Αρμάνι ξέφυγε με 14-9, αλλά οι Πρίντεζης, Τζένκινς και Βεζένκοφ έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, αλλά στη συνέχεια αφενός ζεστάθηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθμε 6 σερί πόντους και αφετέρου οι Πειραιώτες άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο όντες πίσω στο σκορ με 24-19.

Το ξεκίνημη του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος σκόραρε με πολλή μεγάλη δυσκολία, τη στιγμή που οι "καυτοί" Πάντερ, Ροντρίγκεθ και Ντατόμε έκαναν... πάρτι στην άμυνά του. Ο Πάντερ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-23). Κερδίζοντας αρκετά φάουλ, ο Ντιλέινι κατά κύριο λόγο σκόραρε αρκετούς πόντους από βολές. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει επικίνδυνα και έφτασε στο αποκορύφωμα το +18 για την Αρμάνι (44-26) με δύο βολές του Ντιλέινι. Ευτυχώς για τον Ολυμπιακό, οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση, βελτιώνοντας αισθητά τόσό την άμυνα όσο και την ευστοχία τους. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, δύο τρίποντα από ΜακΚίσικ και Σλούκα, καθώς και ένα καλάθι του Ζαν-Σαρλ "έγραψαν" ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού για το 44-34, που ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Βεζένκοφ επέκτεινε το σερί του Ολυμπιακού στο 11-0 με τρίποντο (44-37). Η Αρμάνι "χτύπησε" στη ρακέτα, με τον Ολυμπιακό να απαντά με τρίποντα, τομέας στον οποίο βελτιώθηκε θεαματικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Ένα τρίποντο του Ντατόμε επανέφερε τη διαφορά στους 10 (58-48), αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν δυναμικά. Με τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα μείωσαν σε 60-55, με τον Μάρτιν να προσθέτει 5 σερί πόντους και να ισοφαρίζει σε 60-60. Ο Ροντρίγκεθ σκόραρε για το 62-60, ο Μάρτιν απάντησε για το 62-62 και ο Ροντρίγκεθ πέτυχε τρίποντο, που έβαλε την Αρμάνι ξανά μπροστά (65-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και η τέταρτη περίοδος κύλησε σε καθεστώς... θρίλερ. Η Αρμάνι μπήκε στα τελευταία πέντε λεπτά έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων (74-67, 35'), ενώ μία τρίποντη... βόμβα του Πάντερ έδωσε αέρα δέκα πόντων στους γηπεδούχους (77-67). Ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια που... απέδωσε καρπούς, αφού ένα τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός καλαθιού (81-79), δύο λεπτά πριν το τέλος. Ένα τεράστιο σουτ του Ντιλέινι εδωσε ανάσα στους Ιταλούς (84-79), o Ολυμπιακός δεν βρήκε απάντηση και κάπου εκεί τελείωσε οριστικά το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ντιφαλά, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 27 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14 (2/6 τρίποντα), Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (0/4 τρίποντα), Σπανούλης, Σλούκας 17 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1/5 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/33 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 24/29 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/35 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ