Facebook Pixel Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Νέα "αυτοκτονία" για Ολυμπιακό και "τζάμπα" ήττα από Μπάρτσα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-28 22:55:00

Νέα "αυτοκτονία" για Ολυμπιακό και "τζάμπα" ήττα από Μπάρτσα - Χαμός με διαιτησία στο τέλος! (Vid)

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Ο Ολυμπιακός έχασε ένα ακόμα παιχνίδι-θρίλερ, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μπαρτσελόνα με 76-74.

Το παιχνίδι είχε απίστευτο φινάλε, με τον Σλούκα να χάνει την μπάλα σε ακόμα μια κρίσιμη επίθεση φέτος και τον Ζαν-Σαρλ να κάνει φάουλ, στέλνοντας τον Χίγκινς στις βολές, μόλις 6.3" πριν το φινάλα, με το σκορ ισόπαλο 74-74. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε έξαλλος με τους διαιτητές, διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με τη δεύτερη τεχνική ποινή του στο παιχνίδι.

Ο Μίροτιτς έχασε μια βολή, ο Χίγκινς έβαλε δύο και η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά με 74-76. Στην τελευταία επίθεση ο Σπανούλης αστόχησε και στη συνέχεια οι Σλούκας και Μάρτιν έχασαν διαδοχικά φόλοου, ενώ ο Πρίντεζης σκόραρε εκπρόθεσμο καλάθι, με τη Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη!

Ο Σπανούλης ήταν συγκλονιστικός στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 12 πόντους και μεγάλα σουτ στο τέλος. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο ΜακΚίσικ με 18 πόντους, ενώ ο Σλούκας πρόσθεσε 11 πόντους και ο Πρίντεζης 10. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Έλις με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την προσπάθεια να τερματίσουν στην πρώτη οκτάδα. Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-12 και στις 5 Φεβρουαρίου υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ντέρμπι "αιωνίων".

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τραγικά ποσοστά ευστοχίας και πολλά λάθη (9 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο), με τη Μπαρτσελόνα να εκμεταλλεύεται πλήρως το κάκιστο ξεκίνημα των Πειραιωτών. Με τον Καλάθη να μοιράζει και τον Οριόλα να εκτελεί, με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, οι Καταλανοί πήραν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα με 6-18. Οι ψηλοί του Ολυμπιακού, (Πρίντεζης, Μάρτιν, Ζαν-Σαρλ) έδωσαν μια επιθετική "ανάσα", αλλά η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει διαφορά ασφαλείας (12-21) μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η βελτίωση της άμυνας του Ολυμπιακού ανάγκασε τη Μπαρτσελόνα σε αρκετά λάθη και μείωσε αισθητά τα ποσοστά ευστοχίας της, επιτρέποντας στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πραγματοποιήσει μια μίνι αντεπίθεση. Με επιμέρους σκορ 10-6 και τον ΜακΚίσικ να σημειώνει το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού μετά από 9 άστοχες προσπάθειες, οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 22-27. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο χάθηκε εντελώς το καθαρό μυαλό των παικτών του, που εγκλωβίστηκαν από την άμυνα της Μπαρτσελόνα και πήραν σειρά "τραβηγμένων" εκτελέσεων, χωρίς επιτυχία. Ο Καλάθης επανέλθε στο παρκέ και συνέχιζε να δημιουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ οι Σμιτς, Χίγκινς και Ντέιβις έκαναν μεγάλη ζημιά. Παρά τις προσπάθειες των Σλούκα και Πρίντεζη στην επίθεση, η Μπαρτσελόνα έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και ξέφυγε εκ νέου με 26-37. Δύο καλάθια από Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ και ένα ζευγάρι εύστοχων βολών του Καλάθη διαμόρφωσαν το 30-40, που ήταν το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε στο ημίχρονο και βγήκε στο παρκέ με πολλή μεγαλύτερη συγκέντρωση και εξαιρετική άμυνα. Αντιθέτως, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πού άσχημα και έκανε σωρεία λαθών, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο -12 (30-42), αλλά η αντίδρασή τους ήταν δυναμική. Ο Έλις έδωσε πολύ σημαντικές λύσεις σε σκοράρισμα και ριμπάουντ, με έξιο συμπαραστάτη τον Πρίντεζη, αλλά και τον ΜακΚίσικ που "ξύπνησε" επιθετικά. Ως αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός έτρεξε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-4 και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι (47-46). Με 4 αναπάντητους πόντους, Μίροτιτς και Χίγκινς έβαλαν και πάλι μπροστά τη Μπαρτσελόνα με 47-50, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 5 πόντους του ΜακΚίσικ και έναν του Σπανούλη, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 53-50!

Ο εξαιρετικός ΜακΚίσικ χτύπησε από το τρίποντο για το 56-50 στο 31' και ο Ολυμπιακός έδειξε πως πατά γερά στα πόδια του. Βέβαια, αυτό δεν... πτόησε την Μπαρτσελόνα, που έβγαλε ενέργεια και ισοφάρισε (59-59, 33'), σε ένα ματς που ήταν πλέον ένα πραγματικό θρίλερ. Η ισοπαλία διατηρήθηκε και στο 37' (67-67) και όλα κρίθηκαν στα τελευταία τρία λεπτά. Σλούκας και Χιγκινς χτύπησαν από το τρίποντο για το 70-70 (38') και o Σπανούλης έδωσε προβάδισμα (74-72), ένα λεπτό πριν την κόρνα της λήξης. O Μίροτιτς ισοφάρισε με 2/2 βολές (74-74) και ο Σλούκας έκανε λάθος, χάνοντας την ισορροπία του. Η μπάλα πέρασε στην κατοχή της Μπαρτσελόνα και ένα φάουλ υπέρ του Χίγκινς ξεσήκωσε αντιδράσεις, με τους διαιτητές να δίνουν δεύτερη τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 76-74 με 2/2 βολές και η τελευταία επίθεση ήταν για τον Ολυμπιακό, με τους Μάρτιν και Σλούκα να αστοχούν εξ επαφής και τον Γιώργο Πρίντεζη να μην προλαβαίνει στο... τσακ να ισοφαρίσει. Έτσι η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 76-74 τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/37 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 37 ριμπάουντ (20+17), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/34 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 14/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 μπλοκ