Facebook Pixel Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός: Αποσύνθεση στην Πόλη - Αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός, διασύρθηκε από Εφές - Οκτάδα... τέλος!
| 2021-02-18 21:06:00

Αποσύνθεση στην Πόλη - Αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός, διασύρθηκε από Εφές - Οκτάδα... τέλος!

Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός: Ένας απαράδεκτος Ολυμπιακός... εμφανίστηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο στο "Σινάν Ερντέμ Ντομ" και απολύτως δίκαια συνετρίβη από την Εφές με 76-53.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν καλά μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου έκαναν φοβερά πράγματα ιδίως με τον Λαρεντζάκη, που είχε 8 πόντους και 4 ασίστ, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 11-26.

Παρόλα αυτά, η συνέχεια ήταν άθλια για τον Ολυμπιακό, αφού στην δεύτερη περίοδο δέχτηκε επιμέρους σκορ 32-8 και με τους Λάρκιν, Ντάνστον και Μπομπούα να κάνουν μεγάλο ματς, η Εφές έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό, που έπεσε σε ρεκόρ 11-14 και φυσικά είδε να απομακρύνεται σχεδόν οριστικά το όνειρο για είσοδο στην οκτάδα.

Μαγικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην Πόλη, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε την άμυνα της Εφές. Με έναν φοβερό και τρομερό Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που σκόραρε και πάσαρε (8 πόντοι, 4 ασίστ), οι Ερυθρόλευκοι πήραν από νωρίς προβάδισμα και άρχισαν να το ανεβάζουν από επίθεση σε επίθεση.

Έχοντας στήριγμα και τον εξαιρετικό ΜακΚίσικ το σκορ πήγε στο 9-16 για τον Ολυμπιακό και με τρίποντο του Λαρεντζάκη έγινε 9-21, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Μάρτιν και Σλούκας... σιγόνταραν τον Λαρεντζάκη και με δικά τους καλάθια εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 (11-26) με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα.

Και ξαφνικά... εγένετο μπλακ άουτ στην δεύτερη περίοδο! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν σαν να μην πάτησαν παρκέ, επιτρέποντας στον Λάρκιν και όλη την Εφές να βρει ρυθμό και να κάνει... πάρτι σε κάθε σημείο του γηπέδου. Η διαφορά άρχισε να μειώνεται επικίνδυνα και από το 13-28 μετατράπηκε σε 28-28 με ένα 15-0 σερί από την τουρκική ομάδα.

Μπομπουά και Ντάνστον έκαναν αμφότεροι καλό παιχνίδι, πέρα από τον Λάρκιν, και η Εφές πέρασε μπροστά με 32-30 και μάλιστα δεν σταμάτησε να ανεβάζει την διαφορά. Οι Πειραιώτες έκαναν τη μία λάθος επίθεση μετά την άλλη και έδειξαν ανήμποροι να αντιδράσουν, την ώρα που είχε βγει από το ματς ο Σλούκας. Η Εφές ολοκλήρωσε την δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 32-8 υπέρ της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 43-34 στο ημίχρονο.

Εικόνα αποσύνθεσης εμφάνισε και στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, όχι τόσο στην άμυνα που την βελτίωσε σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο, όσο στην επίθεση και γενικά στην οργάνωση του παιχνιδιού, έχοντας αρκετά λάθη. Η Εφές ανέβασε εύκολα την διαφορά σε διψήφια νούμερα, κάνοντας το 47-36 με τον Μπομπουά και συνέχισε να την ανεβάζει, κάνοντας το 56-38 με τρίποντο του Λάρκιν στο 28'.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα, μειώνοντας απλά σε 58-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου με ένα τρίποντο του Σπανούλη, που ήταν σε κάκιστη μέρα. Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού η Εφές εκτόξευσε την διαφορά και στους 25 πόντους (76-51), για να μπει τέλος στο... μαρτύριο του Ολυμπιακού με ένα καλάθι του Σλούκα για το τελικό 76-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 2, Μορμάν 5, Πλάις 2, Μίτσιτς 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 6 λάθη), Άντερσον 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνστον 15 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης 4 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 4, Έλις 3, ΜακΚίσικ 7 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/31 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/30 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 5/8 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 21 λάθη