Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πάτησε" τον Ερυθρό Αστέρα με... ατσάλινη άμυνα η Ζαλγκίρις - "Ντου" για οκτάδα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-02-23 22:30:00

Euroleague: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 75-62 του Ερυθρού Αστέρα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 14-11 και παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 7-18 στη 17η θεση.

Η αμυντική αφύπνιση της Ζαλγκίρις στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετή για τους Λιθουανούς, προκειμένου να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν στους 4 πόντους τους Σέρβους στον... επίλογο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 15-4 απλοποίησαν την κατάσταση αγωνίας που έζησαν για 30 λεπτά.

Κορυφαίος της Ζαλγκίρις ο Μάριους Γκριγκόνις με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από τον Ερυθρό ξεχώρισαν οι Τζόρνταν Λόιντ (16π.) και Μάρκο Σιμονοβιτς (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62