Facebook Pixel Sportdog.gr | Πανέτοιμος για Φενέρ ο Ολυμπιακός - Ξεχώρισαν Κουφός και Λαρεντζάκης (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-03-22 21:59:00

Πανέτοιμος για Φενέρ ο Ολυμπιακός - Ξεχώρισαν Κουφός και Λαρεντζάκης (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά με τον Κουφό και τον Τσάλμερς να κάνουν το 3-3 στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ωστόσο, αυτό το σκορ παρέμεινε στα επόμενα τρία λεπτά, μέχρι να δώσει τη λύση ο Χάρισον, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στη πρώτη περίοδο. Ο Άρης προηγήθηκε με 11-12 στο 6’, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 5-0 έκαναν το 16-12 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, φθάνοντας ακόμη και στο +7 (26-19).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τσάλμερς και Νετζήπογλου κατάφεραν να διατηρήσουν τον Άρη κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και στο 12’ μείωσαν στο πόντο (29-28). Η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 9-1 αποσπάστηκαν με εννέα πόντους (38-29). Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ  ήταν μαζί με τον Χάρισον οι μόνοι διψήφιοι των Πειραιωτών στο ημίχρονο, που η ομάδα τους το έκλεισε στο +7 (49-42). Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 41% από το τρίποντο (7/17) που ήταν κι αυτό που τους έδωσε το προβάδισμα, με τον Άρη να έχει πάρει 13 πόντους από τις βολές, ωστόσο με κακό ποσοστό (65%, 13/20).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, αφού οι φιλοξενούμενοι αρχικά μείωσαν σε 52-47 με τον Κουζέλογλου και τον 19χρονο γκαρντ, Ορέστη Νετζήπογλου, ο οποίος έλαμψε στο σημερινό φιλικό. Όμως ο Λαρεντζάκης ήταν καταπληκτικός και με άξιο συμπαραστάτη τον Κουφό έτρεξαν ένα επιμέρους 16-6 και έφεραν τη διαφορά στους 15 (68-53) στο 26ο λεπτό. Ο Σάββας Καμπερίδης κάλεσε τάιμ άουτ στο σημείο αυτό, ωστόσο ο Ολυμπιακός με… πατημένο το γκάζι και πολύ καλή απόδοση και στις δύο άκρες του παρκέ έφθασε ακόμη και στο +24 (78-54) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού το αποτέλεσμα της φιλικής αναμέτρησης είχε ήδη κριθεί. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε αρκετό χρόνο στα παιδιά της αναπτυξιακής ομάδας και άφησε μόνο τον Χαραλαμπόπουλο στο παρκέ από την πρώτη ομάδα. Η ενέργεια των νεαρών αθλητών των «ερυθρολεύκων» έκανε τη διαφορά και δεν επέτρεψε στον Άρη να μπορέσει να μειώσει. Μάλιστα, το προβάδισμα των γηπεδούχων ξεπέρασε και τους 30 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Πρίντεζης, Τζένκινς, Κουφός 21 (9/13 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χαραλαμπόπουλος 11 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 19 (1/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/2 τρίποντα), Κολοβέρος 2, Σκουλίδας, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 3

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 12 (2), Γεωργάκης 13 (3/6 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσάλμερς 9 (3/7 τρίποντα), Ντεκόζι 7, Πετανίδης 3 , Καλαϊτζίδης, Νετζήπογλου 7 (2/4 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιτλ 8 (2), Τσιρογιάννης

Πηγή: sdna.gr