01/04/21 - 23:53

Stop για Σφαιρόπουλο, πρόκριση Μπάγερν με "clutch" Λούτσιτς - Διπλό με... 111 η Εφές (BINTEO)

1.247views

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρότι πήγε με φόρα από την νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα, γνωρίζοντας την ήττα με 76-64. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τα ηνία του αγώνα σε όλο το πρώτο μέρος ωστόσο παρουσίασε ανεξήγητη χαλάρωση στην επανάληψη με τους Σέρβους να την τιμωρεί.

Δύο όψεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεκινάει καλύτερα και να καταφέρνει να προηγηθεί με 6-0 στο πρώτο δίλεπτο, και την ομάδα του Σφαιρόπουλου να αντιδρά άμεσα και αποφασιστικά, Συγκεκριμένα αρχικά προσπέρασε με 9-10, και στην συνέχεια κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αποτέλεσμα ήταν να καταφέρει να τρέξει ένα επιμέρους 3-9 για να πάρει αέρα 7 πόντων (12-19), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-21.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (21-32) με καλάθι του Ζίζιτς, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει και αυτός την αντεπίθεση του με την σειρά του. Συγκεκριμένα, οι Σέρβοι κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους σκορ 12-2 στο δεύτερο μισό της περιόδου και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μόλις έναν πόντο πίσω από την Μακάμπι (32-33).

Η Μακάμπι προηγήθηκε με τέσσερις στο ξεκίνημα της επανάληψης (35-39), ωστόσο στην συνέχεια είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση με τους Σέρβους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 για να περάσουν μπροστά με 9 (48-39), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-45. O Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Λόιντ με τρίποντο να του δίνει αέρα 13 πόντων, έξει λεπτά πριν το τέλος. Η Μακάμπι μείωσε στους έξι με τρίποντο του Ντόρσεϊ (63-57), με τον Σιμόνοβιτς να απαντά άμεσα (66-57). Η Μακάμπι δεν κατάφερε να δικδικήσει με αξιώσεις την νίκη με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-33, 53-45, 76-64

Στα play-off η Μπάγερν με «clutch» Λούτσιτς

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 71-70 για την 33η αγωνιστικής της Euroleague.

Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ στα μέρα της πρώτης περιόδου (9-8), προτού οι φιλοξενούμενοι «τρέξουν ένα σερί 2-7 και ανοίξουν την διαφορά. Ο Μπόλντγουϊν επανέφερε άμεσα την ισορροπία στο σκορ (15-15), με την Ζαλγκίρις να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με ένα πόντο (21-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απομακρυνθεί στο σκορ, ενώ στο 14′ ο Γουόκαπ έκανε το 26-26. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-4 ανοίγοντας την διαφορά (35-30), όμως στην συνέχεια με «αντεπίθεση» των Λουκοσιούνας και Λεκαβίτσιους, η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 35-36, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με Γκιστ με 2/2 ελεύθερες βολές, οι πρώτοι του πόντοι στον αγώνα, «έγραψε» το 37-36, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Γιανκούνας και Λοβέρν ξεκίνησα καλά στο δεύτερο ημίχρονο για τους Λιθουανούς, πετυχαίνοντας συνολικά εννέα πόντους (43-47) στα μέσα του δεκαλέπτου. Η Μπάγερν κατάφερε να μείνει στον πόντο για το μεγαλύτερο διάστημα, περνώντας μπροστά στην λήξη με τον Ραντόσεβιτς (57-54). Λούτσιτς και Σίσκο ανέβασαν την διαφορά στο +7 για την Μπάγερν στο 34′ (63-56), με την Ζαλγκίρις να απαντά με ένα δικό της σερί 2-12, παίρνοντας το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (65-68).

Γκιστ και Λούτσιτς προσπάθησαν να δώσουν και πάλι το προβάδισμα στους «Βαυαρούς», όμως Γουόκαπ και Χέις είχαν την απάντηση για το 69-70, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκιστ κατάφερε να κλέψει την μπάλα, με την Μπάγερν να παίρνει τάιμ άουτ στα 3. δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Μετά την επαναφορά, ο Λούτσιτς σηκώθηκε για δύο από την γωνία και πήρε το φάουλ από τον Λοβέρν, βάζοντας 2/2 για το 71-70. Στην επαναφορά οι Λιθουανοί προσπάθησαν να «κλέψουν» το ματς με τον Λοβέρν, όμως ο Λούτσιτς τον έκοψε για να μείνει το τελικό 71-70.

Δεκάλεπτα: 21-22, 37-36, 57-54, 71-70

Ματσάρα με νικήτρια την Εφές!

Η Μπασκόνια προσπάθησε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά λύγισε κόντρα στην ανώτερη και ποιοτικότερη Εφές χάνοντας με 111-101 στην Βιτόρια, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Παρά την ήττα της, η ισπανική ομάδα παραμένει στην πρώτη οχτάδα της διοργάνωσης, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα είτε της Ρεάλ είτε της Ζενίτ.

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά με την Εφές να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων με καλάθι του Μίσιτς έξι λεπτά μετά το τζάμπολ (9-13). Η ομάδα του Αταμάν διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να το φτάσει στους 7 πόντους με τρίποντο του Σιμόν (13-20). Η Μπασκόνια βρήκε σκορ στο τελευταίο δίλεπτο και κατάφερε να μειώσει στους τρεις (19-22).

Η Εφές ανέβασε κατακόρυφα της απόδοση της στην δεύτερη περίοδο και μέσα σε μόλις ένα τρίλεπτο κατάφερε να πιάσει διψήφια διαφορά με επιμέρους σκορ 9-2, με τον Μίσιτς να έχει τους έξι πόντους (21-31). Η τουρκική ομάδα έφτασε μέχρι και το +16 και πάλι με καλάθι του Σέρβου (21-36), με τους Βάσκους να αντιδρούν στην συνέχεια και με μια αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους 13-4 να κατεβάζουν την διαφορά στους 6 (34-40). Ο Πολονάρα με το πρώτο του τρίποντο έφερε την Μπασκόνια σε απόσταση βολής (39-40), με το πρώτο μέρος να κλείνει στο 41-46, μετά από τρίποντο του Μπομπουά και καλάθι του Σιμόν.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να είναι μεν μπροστά στο σκορ, αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Η Μπασκόνια πλησίασε στον πόντο με καλάθι του Πολονάρα (52-53), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα γρήγορο 4-0 (52-56). Η Εφές κατάφερε μετά από πολύ ώρα να ξεφύγει με έξι πόντους με τετράποντο του Λάρκιν (57-63), για να μειώσει ξανά η Μπασκόνια με συνεχόμενους πόντους του Γκεντράιτις (61-63), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 63-65.

Η Μπασκόνια έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (65-65), με τον Λάρκιν να δίνει και πάλι αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του με συνεχόμενα τρίποντα (65-71). Η Μπασκόνια όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους με συνεχόμενα καλάθια του Γκεντράιτις τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (80-76). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Μπασκόνια να παίρνει το προβάδισμα μα καλάθι του Πίτερς (87-85) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και τον Λάρκιν να απαντά με τρίποντο (87-88). Η Εφές προηγήθηκε με βολές του Μόερμαν με 89-92, με τον Βιλντόζα να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (92-92).

Ένα τετράποντο του Λάρκιν και ένα καλάθι του Μόερμαν έδωσαν μαξιλαράκι δύο κατοχών στην Εφές στο ξεκίνημα της παράτασης με την Μπασκόνια να απαντά με 4-0 σερί (96-98). Η τουρκική ομάδα έτρεξε νέο σερί 8-0 φτάνοντας σε διψήφια διαφορά και έφτασε στην νίκη με το τελικό 101-111.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111