Facebook Pixel Νίκησε μέσα στην Μπαρτσελόνα και τον... Γκασόλ και ετοιμάζεται για Αρμάνι η Μπάγερν (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-10 00:02:00

Στην πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης της Ευρωλίγκας θα τερματίσει η Μπάγερν, η οποία κατάφερε να περάσει από την Βαρκελώνη επικρατώντας με 82-72 της Μπαρτσελόνα. Αυτή η νίκη σε συνδυασμό με την νίκη της Αρμάνι επί της Εφές φέρνει τους Βαυαρούς να κοντράρονται με τους Ιταλούς στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας.

H Μπάγερν φρόντισε να δείξει από την αρχή ότι το θέλει περισσότερο να πάρει την νίκη στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 7 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Μόλντγουιν (4-11). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Βέστερμαν (13-13), με τους Βαυαρούς να ανεβάζουν πάλι στροφές στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Με επιμέρους 2-11 έφτασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (19-29) με τον Μπολμάρο να κάνει το 22-29.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τους Γερμανούς να έχουν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Η ομάδα του Τρινκέρι κατάφερε ξανά να ξεφύγει με 10 πόντους με καλάθι του Ρέινολντς στα μισά της περιόδου (31-41), με τους Ντέιβις, Κλαβέρ και Γκασόλ να μειώνουν στους 6 για το 37-43.

Στην τρίτη περίοδο επικράτησε η απόλυτη ισορροπία με την διαφορά να μένει μεταξύ δύο και τριών κατοχών σε όλη την διάρκεια της. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πλησιάσει μια φορά στο καλάθξι με τον Γκασόλ (45-47) με την απάντηση να είναι άμεση με 4 σερί πόντους του Ρέινολντς (45-51). Ο Σίσκο με τρίποντο έκανε το +8 για την Μπάγερν (46-54), οι Ισπανοί μείωσαν και πάλι στους 3 με καλάθι του Χάνγκα (53-56), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-60.

Η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Μπόλντγουιν και Ρέινολντς κατάφερε μετά από πολύ ώρα και ξαναπάει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-66). Η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 6 με τους Χάνγκα και Μπολμάρο (64-70), με τους Γερμανούς να πηγαίνουν και πάλι στους 11 με τον Λούτσιτς (66-77). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Τρινκέρι να παίρνει την νίκη με του τελικό 72-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 37-43, 55-60, 72-82

Πηγή: ebasket.gr