Facebook Pixel Sportdog.gr | Αυτή είναι η Ρεάλ - "Ξάπλωσε" την Εφές με ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-27 22:04:00

Αυτή είναι η Ρεάλ - "Ξάπλωσε" την Εφές με ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

Ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία με τρομερή ανατροπή έκαμψε την αντίσταση της Εφές και επικράτησε με 80-76.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο ξύπνησε με περιφερειακά σουτ και έτρεξε σερί 16-0 μειώνοντας σε 2-1.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με την Εφές να μένει άποντη για περίπου 4 λεπτά και την Ρεάλ να έχει σκοράρει 5 πόντους (5-0). Η Εφές έσπασε το ρόδι με καλάθι του Σανλί (5-2), και ακολούθησαν δύο καλάθια του Μίσιτς για να περάσει μπροστά (5-6). H Ρεάλ πήρε και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων με συνεχόμενους πόντους του Γιούλ (13-8), με την Εφές να μειώνει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με buzzer beater του Μπομπουά (15-15).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την Εφές να βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό στην επίθεση και να καταφέρνει να χτίσει διαφορά 10 πόντων με φοβερό τετράποντο του Μπομπουά (17-27). Η Ρεάλ αντέδρασε με κρεσέντο και 7 σερί πόντους του Κοζέρ μειώνοντας στους τρεις (24-27). Η ομάδα του Αταμάν ανέβασε πάλι την απόδοση της στην συνέχεια και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μίσιτς κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων (28-38).

H Εφές είχε το μομέντουμ και στο ξεκίνημα της επανάληψης και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μίσιτς πήγε για πρώτη φορά την διαφορά στους 15 πόντους (30-45). Η Ρεάλ αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα με καλάθι του Τάιους (40-49). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με το σκορ της περιόδου να είναι 48-58.

Στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 9 και 14 πόντων. Η Ρεάλ ωστόσο δεν παράτησε το παιχνίδι και έκανε την αντεπίθεση της. Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 64-76 έτρεξε σερί 14-0 μέσα σε τρία περίπου λεπτά και κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Ρούντι 50” πριν το τέλος. Η Εφές δεν κατάφερε να σκοράρει, ο Γιούλ αστόχησες στο λέι απ, με τον Γκαρούμπα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να καθαρίζει το παιχνίδι (80-76).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76

Πηγή: ebasket.gr