Facebook Pixel Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα: Δραπέτευσε από το Μόναχο η Μπαρτσελόνα - Πλήρωσαν τις απουσίες οι Βαυαυροί
| 2021-10-07 23:45:00

Δραπέτευσε από το Μόναχο η Μπαρτσελόνα - Πλήρωσαν τις απουσίες οι Βαυαυροί

Την ανωτερότητά της επιβεβαίωσε απέναντι στην Μπάγερν η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 80-72 στο Μόναχο, για το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα: Για περίπου 17 λεπτά συνάντησε αντίσταση από την Μπάγερν η Μπαρτσελόνα, η οποία στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο και νίκησε 80-72 μέσα στο Μόναχο, κάνοντας το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πρώτοι σκόρερ των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι έφτασαν ακόμη και στο +20 (43-63), ήταν οι Χίγκινς και Ντέιβις με 16π. και 15π. αντίστοιχα, με τον Μίροτιτς να είχε 11π. Σε 25:24’’ ο Καλάθης είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Για τους Βαυαρούς, οι οποίοι έμειναν χωρίς νίκη, ξεχώρισε ο Χίλιαρντ με 18 πόντους.

Το ματς:

Κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί και το τέλος να βρίσκει την Μπαρτσελόνα μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (15-16). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση (33-34) μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τους Ντέιβις και Χέιζ πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (33-44).

Η Μπάγερν δεν είχε απάντηση ούτε στην τρίτη περίοδο στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι όχι μόνο είχαν σταθερά μία διαφορά ασφαλείας, αλλά έφτασαν ακόμη και στο +20 (43-63), στο 28’, με το σκορ στο τέλος να ήταν το 47-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα ήταν μεν μπροστά, αλλά οι Βαυαροί ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (64-73), στο 36’. Αλλά, στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Σάρας έκαναν σωστή διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-44, 47-63, 72-80

Πηγή: sportfm.gr