Facebook Pixel ΑΕΚ - Λάρισα: Με το... δεξί στο νέο της "παλάτι" στα Λιόσια η ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-09 22:07:00

Με το... δεξί στο νέο της "παλάτι" στα Λιόσια η ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά η Ένωση νίκησε με 81-69 την Λάρισα στο ιστορικό πρώτο παιχνίδι στη νέα έδρα της στα Λιόσια, κάνοντας ιδανικό... ποδαρικό.

ΑΕΚ - Λάρισα: Νικηφόρο «ποδαρικό» στο νέο της «σπίτι», πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία στο κλειστό των Άνω Λιοσίων σημείωσε την πρώτη νίκη της στο εφετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Η ασφυκτική άμυνα της ΑΕΚ για 35 λεπτά, με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν κράτησε τη Λάρισα στους 6 πόντους, αποτέλεσε το «κλειδί» της Ένωσης.

Οι «κιτρινόμαυροι», μετά την εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο τους, πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (36-29) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω... Στο 35΄, μάλιστα, ο φωτεινός πίνακας έγραψε το +15 (70-55), δίνοντας τέλος στα όποια όνειρα είχαν φιλοξενούμενοι για «διπλό».

Κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας (70% στα δίποντα, 42% στα τρίποντα), ο Στέφαν Γέλοβατς με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χάντσον με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69