Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρώτη νίκη για Ούνιξ στο θρίλερ με Μπάγερν - "Καθάρισε" τη Ζενίτ η ΤΣΣΚΑ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-12 21:58:00

Η Ούνιξ Καζάν πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπάγερν με 73-70, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στον ρωσικό "εμφύλιο" με 77-67 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Μπάγερν Μονάχου - Ούνιξ Καζάν 70-73

Την πρώτη νίκη της στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν ενώπιον του κοινού της. Η ρωσική ομάδα επικράτησε με 73-70 της Μπάγερν Μονάχου, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, έχοντας επιστρέψει από το -16 με πρωταγωνιστές της ανατροπής τους Μάριο Χεζόνια (15π., 6ρ.), Λορέντζο Μπράουν (17π.) και Αϊζάια Κάνααν (21π.).

Η Ούνικς πλήρωσε τα διαδοχικά λάθη της στο πρώτο ημίχρονο και στο 16΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος της 19-35. Ωστόσο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χεζόνια άναψε τη... σπίθα της αντεπίθεσης, η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και με τον Κάνααν να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, οι Ρώσοι όχι μόνο κάλυψαν το -16, αλλά στο 36΄ βρέθηκαν και στο +10 (65-55), «σφραγίζοντας» τη νίκη, καθώς ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την Μπάγερν, προκειμένου να διεκδικήσει το «διπλό», με τους Γερμανούς να μετρούν πλέον τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζενίτ 77-67

Με τέτοιον Σενγκέλια πώς θα μπορούσε να μην πανηγυρίσει στο τέλος;

Ο Γεωργιανός, μία εβδομάδα μετά τα όσα έκανε στο παιχνίδι με την Εφές, ήταν ακόμη καλύτερος. Με 33 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν αυτός που πήρε από το... χέρι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την οδήγησε στην νίκη 77-67 απέναντι στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Αυτή η επίδοση για τον Σενγκέλια ήταν ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση, ο οποίος συνολικά είχε 36 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης με 10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ και δύο κλεψίματα.

Στο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ μπήκε φουριόζα έχοντας ένα σερί 16-2 απέναντι σε μια Ζενίτ η οποία –αρχικά- έδειχνε ανήμπορη να βάλει φρένο στο επιθετικό κρεσέντο της αντιπάλου της. Ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της, να «σφίξει» την άμυνά της και να αρχίσει να βρίσκει το καλάθι με τον Λόιντ και το δεκάλεπτο να κλείνει 21-14.

Η Ζενίτ από το σημείο αυτό κατάφερε να μειώσει και άλλο στο σκορ, να μένει κοντά στην ΤΣΣΚΑ η οποία είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς. Η ομάδα του Ιτούδη είχε και άλλα σερί στο ματς, αλλά κανένα τόσο ευρύ, μέχρι την τελευταία περίοδο. Εκεί το 59-52 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, το έκανε 72-59 ουσιαστικά «καθαρίζοντας» το ματς καθώς, παρά το γεγονός ότι η Ζενίτ και πάλι μείωσε, δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να γνωρίσει την ήττα με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr