Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Ένα ριμπάουντ ρε παιδιά! "Τζάμπα" ήττα για ΠΑΟ από Μπασκόνια - Παιδικά λάθη στο φινάλε
| 2021-10-12 23:10:00

Οι Πράσινοι έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη, έχοντας τους Παπαπέτρου και Μέικον σε μεγάλη βραδιά, όμως πληγώθηκαν από τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που χάρισαν στους αντιπάλους και ηττήθηκαν με 81-79.

Ένας πολύ καλός Παναθηναϊκός στη Βιτόρια έφτασε μία ανάσα από το «διπλό», έχοντας έναν απίθανο Μέικον στο φινάλε, ωστόσο στην τελαυταία κατοχή αστόχησε με τον εξαιρετικό Παπαπέτρου, χάνοντας μαζί με το ματς και την ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη!

Μόνο ως αρνητικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη Βιτόρια, με την Μπασκόνια να ξεκινά με ένα γρήγορο 6-0 στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, αναγκάζοντας έτσι τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ στα πρώτα δύο κιόλας λεπτά! Ο Έλληνας τεχνικός κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τον Μέικον να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και να φέρνει την αναμέτρηση στον πόντο (6-5).

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα, ωστόσο είχε μία τεράστια «πληγή». Το επιθετικό ριμπάουντ. Οι Βάσκοι ανανέωναν συνεχώς αποτυχημένες επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να βρίσκουν στόχο. Κάπως έτσι διατηρούσαν μία διαφορά της τάξης των πέντε πόντων (15-10). Η είσοδος του Κέντρικ Πέρι σε εκείνο το σημείο του αγώνα έδωσε άλλη... πνοή στους «πράσινους». Ο Αμερικανός πέτυχε ένα φοβερό λέι-απ, ένα τρίποντο και ένα δίποντο, για να πάρει ο Παναθηναϊκός το παρθενικό του προβάδισμα με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (15-17)!

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... χέρι-χέρι στο σκορ. Κάθε φορά που ο ένας έβαζε την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, ο άλλος είχε απάντηση. Κάπως έτσι το παιχνίδι βρίσκονταν στον πόντο (27-26), στα μέσα περίπου της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, αναγκάζοντας την Μπασκόνια τις περισσότερες φορές να εκτελεί στο τέλος του χρόνου των επιθέσεών της. Επίσης, το «τριφύλλι» είχε καταφέρει να ισορροπήσει και το κομμάτι των ριμπάουντ. Με τρίποντο του Σάντ-Ρος στα 3:32 (29-31) το «τριφύλλι» πήρε ξανά κεφάλι, ωστόσο οι Βάσκοι έτρεξαν ως απάντηση ένα σερί 11-4 για να πάνε στο ημίχρονο με ένα +5 υπέρ τους, που μόνο αντιπροσωπευτικό της εικόνας του Παναθηναϊκού δεν ήταν.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο «πυροβολώντας» κατά ριπάς από το τρίποντο. Είτε είχαν άμυνα, είτε όχι, οι Ισπανοί μετρούσαν απίστευτα ποσοστά έξω από τα 6.75, παίρνοντας για πρώτη φορά μάλιστα διψήφια διαφορά στο ματς (49-38) και τρέχοντας επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 9-3! Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο βολές του Παπαπέτρου και φόλου κάρφωμα του Παπαγιάννη (49-42).

Ο «Παπ» αποφάσισε να κάνει για τα καλά τη διαφορά και με ένα ρεσιτάλ του αρχηγού αποτελούμενο από τρίποντα και προσωπικές φάσεις, έφεραν τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο καλάθι (51-49)! Τα... όργια του Παπαπέτρου δεν είχαν τέλος και με νέο του τρίποντο, ο Έλληνας φόργουορντ ισοφάρισε σε 55-55 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου!

Μάλιστα αμέσως μετά με φόλοου του Γουάιτ ήρθε και το «πράσινο» προβάδισμα (59-57)! Όπως συνέβη και στην εκπνοή του ημιχρόνου, έτσι και τώρα η Μπασκόνια αντεπιτέθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και με buzzer beater τρίποντο του Μαρίνκβιτς, η ομάδα του Ιβάνοβιτς ανέκτησε εκείνη αυτή τη φορά το προβάδισμα (61-59).

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου ο Σάντ-Ρος μπήκε δυναμικά στην εξίσωση του αγώνα και με 6 συνεχόμενους πόντους του Κουβανού, ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα δύο πόντων (65-67). Η Μπασκόνια απάντησε με ένα γρήγορο 5-0, για να... απαντήσει ξανά ο «Παπ» (70-69)! Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Μέικον με απίθανο τρίποντο μείωσε σε 77-76 και με νέο σουτ τριών πόντων δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκανε το 79-79! Ο «Εξάστερος» είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια του, οι Βάσκοι έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα και οδήγησαν τον Παπαπέτρο σε άστοχο σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 13/27 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη.

ΠΗΓΗ: prasinostypos.gr