Facebook Pixel Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Κρίμα και άδικο για τον Ολυμπιακό – Ολιγωρία και διαιτησία κόστισαν τη νίκη στη Βαρκελώνη στην παράταση
| 2021-10-14 00:09:00

Κρίμα κι άδικο για Ολυμπιακό- Ολιγωρία και διαιτησία κόστισαν τη νίκη με Μπάρτσα στην παράταση (Vid)

Οι Μπλαουγκράνα μπορεί για ένα ημίχρονο να μην μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στους Πειραιώτες, όμως τελικά κάνοντας ένα σούπερ τρίτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στη νίκη, μετά από το έξτρα πεντάλεπτο, με 79-78 με τον Κώστα Σλούκα να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Μπορεί οι Ερυθρόλευκοι να ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο μέρος, σε άμυνα και επίθεση, όμως μερικά λεπτά έλλειψης συγκέντρωσης στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά και κάποια… περίεργα σφυρίγματα στο τέλος τους αγώνα ήταν αρκετά να δώσουν στους Μπλαουγκράνα την τρίτη τους νίκη στην φετινή Euroleague κερδίζοντας στην παράταση με 79-78, με τον Σλούκα να αστοχεί στο τελευταίο σουτ. Πλέον οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα οφείλουν να συνέλθουν… άμεσα μιας και την Παρασκευή (15/10) έρχεται ο επόμενος αγώνας με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, σε μια αναμέτρηση που δεν χωράνε απώλειες.

Το ματς:

Η αναμέτρηση στο Παλάου Μπλαουγκράνα ξεκίνησε με τους Ερυθρόλευκους να συνεχίζουν την σκληρή άμυνα των προηγούμενων αναμετρήσεων με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να είναι πολύ άστοχοι, βάζοντας πόντους μόνο σε κατάσταση αιφνιδιασμού, κάτι που σίγουρα άγχωσε της ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Από την άλλη το πρόβλημα των Πειραιωτών ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, κάτι που έδινε καινούργιες επιθέσεις στους Μπλαουγκράνα και δεν άφηνε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεφύγουν στο σκορ. Ένα τρίποντο και φάουλ από τον Ντόρσεϊ, σε συνδυασμό με τα τέσσερα λάθη των Καταλανών και ένα νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 του Παπανικολάου θα φέρει τον Ολυμπιακό στο +7 (6-13), για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 10-17.

Η εντυπωσιακή άμυνα των Ερυθρολεύκων θα συνεχιστεί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ επιθετικά έχοντας απίστευτη υπομονή και διαβάζοντας πολύ σωστά τους παίκτες των Γιασικεβίτσιους κατάφεραν να προηγηθούν με +8 (12-20), έχοντας μάλιστα 11 πόντους μέσα από το "ζωγραφιστό". Ο Ολυμπιακός θα αρχίσει από εκείνο το σημείο να είναι πολύ άστοχος, πράγμα που θα κάνει τους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 6-0, καταφέρνοντας να ανοίξουν τον ρυθμό του αγώνα, και να μειώσουν στο καλάθι (18-20). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ζαν Σαρλ θα ανεβάσει πάλι την διαφορά στο +6 (19-25), με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-32 υπέρ των Πειραιωτών.

Το δεύτερο μέρος θα ξεκινήσει με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, τα πρώτα στην αναμέτρηση και σε συνδυασμό με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, η Μπαρτσελόνα θα καταφέρει να περάσει για πρώτη φορά στο σκορ με 41-34 κάνοντας ένα σερί 14-2. Ο Μίροτιτς ήταν αυτός που έκανε… τη ζημιά στην άμυνα των Ερυθρολεύκων, έχοντας βάλει μέχρι εκείνο το σημείο 12 πόντους όλους στο δεύτερο μέρος, έστειλε τη διαφορά στο +9 (47-38) για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους θα κάνουν και πάλι λάθη και με δύο γκολ φάουλ  των Σλούκα και Φαλ θα καταφέρουν να βρεθούν σε απόσταση… βολής (49-47), όμως δύο τρίποντα των Χίγκινς και Λαπροβίτολα θα φέρουν την Μπαρτσελόνα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +8 (55-47).

Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα θα ανεβάσουν τα επίπεδα άμυνας, κάνοντάς την πιο σκληρή πράγμα που θα διατηρήσει τη διαφορά των 8 πόντων. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, θα καταφέρουν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (58-54), όταν μετά από τρίποντο του Λαρεντζάκη και καλάθι του Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό, ενώ δύο εύστοχες βολές του Χασάν Μάρτιν θα μετατρέψουν τον αγώνα σε… θρίλερ. Οι Πειραιώτες θα σπαταλήσουν τρείς καλές άμυνες, με ισάριθμες λάθος επιλογές στην επίθεση, δύο τρίποντα και ένα χαμένο λέι απ στον αιφνιδιασμό από τον ΜακΚίσικ για να μπορέσουν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, όμως ένα εύστοχο σουτ του Λαρεντζάκη έξω από τα 6,75 θα φέρει τον αγώνα στο 61-61. Ο αγώνας θα συνεχίσει να είναι ντέρμπι, μιας και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν σούπερ ρυθμό στην επίθεσή τους, και με καλάθι του Σλούκα ο Ολυμπιακός θα ισοφαρίσει εκ νέου, ενώ ένα καλάθι του Βεζένοφ στον αιφνιδιασμό θα δώσει το προβάδισμα με 65-67.

Ο Λαρεντζάκης και ο Σλούκας θα μπορούσαν αν ευστοχούσαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να είχαν... τελειώσει την υπόθεση νίκη, όμως τελικά η αναμέτρηση πήγε σε παράταση μετά το τελικό 67-67. Εκεί η αναμέτρηση θα συνεχίσει να είναι... θρίλερ, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν μια μικρή διαφορά που θα τους έδινε το προβάδισμα, όμως τα πάντα κρινόντουσαν στο... μισό λάθος. Η Μπαρτσελόνα με εύστοχες βολές του Καλάθη και τέσσερις πόντους του Μίροτιτς θα καταφέρει να βρεθεί στο +5 (75-70) δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Ένα γρήγορο 4-0, όμως των παικτών του Μπαρτζώκα θα κάνουν ξανά το τελευταίο λεπτό... θρίλερ, μειώνοντας σε 75-74. Ο Μίροτιτς θα διατηρήσει την ψυχραιμία του και θα κάνει με 2/2 βολές το 77-74, με τον Ντόρσεϊ να τον... μιμείται, δύο φορές, θα κάνει το 77-78, δίνοντας στον Ολυμπιακό το προβάδισμα 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Χίγκινς θα αστοχήσει, όμως η ολιγωρία στο ριμπάουντ θα κάνει τον Οριόλα να πάρει το εκτελέσει δύο βολές και να δώσει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 79-78, με 7,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του αφού ο Σλούκας με τη λήξη θα αστοχήσει σε λέι απ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/10 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1/4 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2 (0/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)